Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Тернопіль: вибір без виборів

13 березня, 2009 - 00:00

Ще в обідню пору в середу, 11 березня, на головному майдані Тернополя стояли намети ВО «Свобода» та партії «Єдиний центр», де збирали підписи на підтримку відновлення виборчої кампанії до Тернопільської облради і чекали на рішення суду, в якому розглядалися позовні заяви ВО «Свобода», партій «Єдиний центр» і «Пора». «Напиши все, що ти думаєш про Верховну Раду», — закликало оголошення на збитому з дощок паркані біля намету «Єдиного центру». Частокіл ряснів листівками обурливого змісту.

— Ми хотіли, щоб наші народні обранці у Києві змогли прочитати те, що думає про них тернопільська громада, — поінформував перший заступник голови обласної організації «Єдиний центр» Павло Вибираний.

Пан Роман, який не належить до жодної партії, обурений діями Верховної Ради, то ж приєднався до проведення акції.

— Люди пишуть те, що в них наболіло. Просимо, щоб не писали тут непристойностей. Поки є можливість висловитись, щоб вибори відбулися, ми стоїмо на майдані і добиваємось правди.

По обіді стало відомо, що колегія Тернопільського окружного адміністративного суду задовольнила позови «Свободи», «Єдиного центру» і «Пори» щодо скасування постановою Верховної Ради України позачергових виборів до Тернопільської обласної ради.

— Ми подали позови окремо, але в зв’язку з тим, що позовні вимоги були такі ж, як і в нас, то ці заяви були об’єднані в одну справу, в одне провадження, — розповів голова Тернопільської організації ВО «Свобода» Олег Сиротюк.

Як повідомляє інтернет-сайт ВО «Свободи», суд визнав аргументи, зазначені у позовній заяві «Свободи»: «Можливості відміни виборів законодавством взагалі не передбачено. У постанові Верховної Ради України від 3 березня 2009 року «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» зазначено, що вона прийнята відповідно до пункту 30 статті 85 Конституції України. Зазначена норма Конституції України передбачає, що до повноважень Верховної Ради України належить призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування. Разом з тим, пункт 30 статті 85 Конституції України не передбачає повноваження Верховної Ради України припиняти такі вибори, тобто оскаржувана Постанова прямо суперечить цьому пункту».

Суд скасував рішення обласної територіальної виборчої комісії про зупинення виборчого процесу й зобов’язав ТВК відновити виборчий процес та забезпечити вибори 15 березня 2009 року. Але чи реально до цього часу провести належну підготовку до виборів, враховуючи й те, що більшість виборців запрошень поки що не отримали? Ймовірна також і апеляція на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду. Учасники виборчих перегонів налаштовані оптимістично, проте і в них закрадається сумнів. «Є політичні сили, які зацікавлені, щоб ці вибори не відбулися і, можливо, будуть спроби гальмування подальшої роботи. То ж теоретично може таке бути, що вибори не відбудуться 15 березня», — каже голова Тернопільської організації ВО «Свобода» Олег Сиротюк.

КОМЕНТАР

Костянтин МАТВІЄНКО, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика»:

— З точки зору логіки, вибори до Тернопільської обласної ради мають відбутися. Верховна Рада України на законних підставах, що ніким не було опротестовано, призначила вибори в Тернопільський області, а потім скасувала їх — абсолютно без усяких підстав, тільки тому що так їм захотілося. Інакше, як змовою двох фракцій у ВР проти демократії та прав громадян на ефективну владу, це назвати не можна.

Спираючись на Конституцію України, вибори, звичайно, повинні відбутися, але вони не відбудуться. Окружний адміністративний суд Тернопільської області зобов’язав територіальну виборчу комісію провести вибори 15 березня 2009 року. Якщо навіть і розпочнеться процес голосування в цей день, він не буде доведений до легітимного кінця, тому нова обласна рада сформована не буде. Крім цього, їй це не дозволять все ті ж дві фракції у Верховній Раді, які голосували за скасування виборів.

Треба розрізняти дві вигоди: суспільну й політичну. Однозначно в програшній ситуації в даному випадку знаходяться виборці Тернопільської області. А які політичні сили виграють, мені не цікаво.

Підготував Іван КАПСАМУН, «День»

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: