Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

«Надихала думка, що ми – свідки масштабної трансформації»

5 січня, 2021 - 13:00

Оксана АЛІЄВА, координаторка програми «Зміна клімату та енергетична політика» Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна

 

Кінець грудня — традиційно час не тільки різноманітних звітів, а й пора підбивати підсумки прожитого року. 2020-й, як ніколи, був і лишається складним для всього світу. І тому вкрай важливо його проаналізувати та знайти ті, можливо, приховані, «поклади» оптимізму, які неодмінно він нам теж дав.

Тож дорогі друзі, ми вкотре звернулися до вас — своїх авторів, постійних читачів, партнерів та експертів з проханням відповісти на запитання новорічної анкети «Дня». Адже й сама інтелектуальна спільнота, згуртована головним редактором та колективом, — це ще один позитив та ресурс, який надбав «День» за свої майже 25 років (цю важливу дату газета відзначить якраз 2021 року). Про цей ресурс для країни не варто забувати і з ним, переконані, неодмінно треба рахуватися. Ваші думки завжди цінні дня нас.

1. 2020-й рік на фоні історії (думка, деталь, штрих, фото).

2. Кого ви вважаєте героєм та антигероєм року?

3. «День» на фоні року (автори, статті, проєкти, які зацікавили вас найбільше).

4. Що надавало вам сил цього року (події, люди, враження)?

5. Які нові сенси, уроки, цінності дав цей рік особисто вам?

6. У 2021-му «Дню» виповниться 25 років. Чим він за цей час став для вас та України?


Оксана АЛІЄВА, координаторка програми «Зміна клімату та енергетична політика» Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна

1. Найбільше вразило, як 2020-ий допоміг побачити, наскільки глобалізований наш світ, спостерігаючи, як за лічені місяці з одного невеликого регіону вірус охопив весь світ. Людство мало можливість дослідити взаємозв’язки між природою і людиною, між країнами, відчути, як складно стає, коли ці зв’язки раптово розриваються.

2. Героями та героїнями року для мене стали ті, хто сумлінно дотримується правил карантину, полегшуючи роботу медичної системи і залишаючи можливість надавати медичні послуги тим, хто цього потребує. Люди, які носять маски навіть тоді, коли всі решта «забувають», які роблять зауваження тим, хто не дотримується дистанції чи не одягає маску, нагадуючи про правила. Антигероями стали всі ті, хто без нагальної потреби не уникали зайвих контактів, ходили по «підпільних» нічних клубах і салонах краси.

3. Завжди вражає універсальність авторського складу, який не боїться братися за нові складні теми, досліджувати їх від самих основ, щоб потім ґрунтовно розкрити.

4. Іноді саме думка, що ми є свідками масштабної трансформації, надихала. Хочеться подивитись, яким світ вийде з пандемії, що зміниться в нашому повсякденному житті, чи врахують досвід коронакризи наші політичні лідери, приймаючи рішення про економічне відновлення чи про майбутнє медичної системи. Цікаво жити в часи змін.

5. У дитинстві, коли на сімейні свята проголошувався тост «за мир» та «щоб не було війни», важко було сприймати серйозно ці слова. 2014-ий та війна з Росією допомогли зрозуміти. Так само сталося і з усвідомленням цінності здоров’я у 2020 році. Зараз здається, що якщо всі рідні просто здорові, то ось в цьому і полягає щастя.

6. Коли в голові починаєш перераховувати українські видання, які варто моніторити, чи в яких цікаво було б розмістити матеріали, то однозначно в цьому переліку буде «День». Це – невід’ємна складова медійного простору.