Так, держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава
Ліна Костенко, українська письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів

Безповоротний сигнал

Що принесе Україні ринковий статус?
3 грудня, 2005 - 00:00

Цей тиждень ознаменувався тим, що в нас з’явилося, нарівні з продажем «Криворіжсталі», ще одне досягнення. На саміті «Україна — ЄС» було оголошено про надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Це зробив президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, заявивши: «Майбутнє України — з Європою. Сьогодні ми вибудовуємо це майбутнє в конкретні етапи: статус ринкової економіки, вступ у СОТ, можливість прийняття угоди про зону вільної торгівлі». «Україна — сильний партнер Європи», — підсумував Баррозу. Впевнений, що відносини України з ЄС «стануть ще сильнішими», і прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер. Як керівник країни, головуючої зараз у ЄС, він запевнив: «Ви можете бути впевненими, що на цьому шляху до нашого спільного майбутнього в Європейському Союзі така країна, як Велика Британія стане вашим партнером». У спільній заяві учасників саміту «Україна — ЄС» зазначається, що лідери Європейського Союзу вітають оцінку Європейською комісією того, що Україна виконала технічні критерії, необхідні для надання їй ринкового статусу.

Високу оцінку саміту дає й українське керівництво. Президент України Віктор Ющенко заявив, що на саміті, який пройшов у четвер в Києві, було зроблено головне — прийнято чітке політичне рішення про надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Щоправда, відповідаючи на запитання журналістів, Президент відзначив, що для завершення технічних процедур, пов’язаних із оформленням ринкового статусу, можливо, буде потрібно один-два місяці. За його словами, ЄС відзначив «великий прогрес у роботі української сторони з виконання домашнього завдання стосовно вступу в СОТ». «Хоча ми зазначаємо, що на законодавчому рівні парламентом не прийнято кількох важливих документів для кінцевого правового урегулювання цієї теми», — сказав Президент.

Ніхто в Україні не дав негативної оцінки тому, що Україна вийшла на черговий рубіж у відносинах із рештою світу. Природно, зі схваленням сприйняли рішення про ринковий статус представники ділових кіл. «Надання Україні статусу країни з ринковою економікою — це, безумовно, підвищення іміджу й інвестиційної привабливості України. Це не лише зняття обмежень у торгівлі та збільшення зовнішньоторговельного обігу, пожвавлення ділового життя. Подібний статус відкриє широкі можливості для нових інвестицій, це, по суті, перший крок вступу країни в СОТ», — упевнений голова правління банку «Фінанси і Кредит» Володимир Хливнюк. На його думку, заява за підсумками саміту добре вплине на кредитний рейтинг країни й, відповідно, на прибутковість зовнішніх позик у майбутньому. Він також вважає, що для експортерів розширюються можливості нарощування обсягів експорту, а ймовірність антидемпінгових розслідувань, які широко практикувалися раніше, значно знижується.

У той же час деяка ейфорія з приводу цього досягнення нашої країни, схоже, викликана швидше тим, що події такого рівня трапляються не так часто. Багато людей у ці дні ставлять перед собою кілька приземлених запитань: а що дасть входження в ринковий клуб середньостатистичному українцю? Відповідаючи на нього, керівник фінансової компанії «Комекс-брок» Дмитро Сапунов сказав «Дню»: «Надання ринкового статусу це, насамперед, іще один аргумент на користь безповоротності змін, які відбулися в нас п’ятнадцять років тому. В той же час окремому українцю не варто чекати в зв’язку з цим якихось особливих порухів. Тому що надання цього статусу має швидше символічний, аніж практичний характер. Це не досягнення, а лише сигнал, що ми вийшли на якийсь рівень. Але в зв’язку з цим нічого особливого додатково не станеться. Ми працювали в цьому напрямку, й тепер нас хтось збоку оцінив. Але ось що дивує: якби подія такого рівня сталася в «старій» ринковій країні, то вже наступного дня це відчув би фондовий ринок — котирування акцій почало б швидко зростати. А в нас, як мовиться, мир i спокiй. Це говорить про те, що, крім нас самих, цю подію ніхто у світі практично не помітив».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments