...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Бюджет-2001: зарплата вчителя вдвічі нижча, ніж зарплата прапорщика

30 листопада, 2000 - 00:00

Сьогодні у Верховній Раді на друге читання виноситься допрацьований урядом за зауваженнями та пропозиціями народних депутатів проект головного кошторису країни. Напередодні цей документ був підданий в парламенті досить жорсткій критиці (віце-спікер Степан Гавриш сказав, що друге читання бюджету підготовлено навіть гірше, ніж перше, а перший віце-спікер Віктор Медведчук стверджував, що в нинішньому вигляді бюджет не може бути прийнятий).

У середу відбулася зустріч Президента України Леоніда Кучми, прем’єр-міністра Віктора Ющенка і представників фракцій парламентської більшості. А напередодні хід бюджетного процесу обговорювався нерівнобедреним трикутником: Л.Кучма, В.Ющенко і голова парламенту Іван Плющ. Причому останній, як кажуть, намагався згладжувати кути, допомагаючи уряду. В результаті, як повідомило агенству Інтерфакс- Україна джерело в уряді, керівництво Кабміну і представники фракцій парламентської більшості в основному узгодили розходження щодо проекту держбюджету-2001. Виняток, на думку джерела, склав блок міжбюджетних відносин.

Голова бюджетного комітету Верховної Ради Олександр Турчинов відзначив, що до цієї зустрічі неузгодженими залишалися 4-5 статей, зокрема, що стосуються міжбюджетних відносин, а також джерела збільшення фінансування сфери освіти та охорони здоров’я. О.Турчинов припускав, що у разі досягнення компромісу з цих питань проект держбюджету міг би бути розглянутий у третьому читанні вже наступного тижня. У випадку, якщо цього не трапиться, третє читання відбудеться 7 грудня.

Настільки тихий, судячи з висловлювання О.Турчинова, плин бюджетного процесу насправді був не таким уже й спокійним. Народний депутат Віктор Суслов («Яблуко») в бесіді з «Днем» розповів про скандал, що виник через те, що уряд «неправильно підготував документи до другого читання, усунувши з порівняльної таблиці дані про суб’єктів законодавчої ініціативи, не включивши туди ні фракції, ні комітети, ні прізвища народних депутатів, що виключало розгляд цього варіанту проекту бюджету у другому читанні». На думку В.Суслова, допущене порушення регламенту, якщо в середу депутатам роздадуть новий варіант проекту, не дозволить парламентарям (через обмежений термін на роботу з документом) ознайомитися з новим витвором Мінфіну... В.Суслов відзначив, що «для всіх народних депутатів залишилося великою таємницею, чому Кабмін явно пішов таким шляхом, знаючи, що будуть потрібні доробки і переробки». Всі народні депутати, включаючи І.Плюща, за словами В.Суслова, критикували за це уряд, і народний депутат вважає, що навіть такі «дрібні» помилки свідчать про те, що «в Україні не почалася, а триває урядова криза».

Тим часом уряд, виявивши чудеса оперативності, в середу таки вручив депутатам допрацьований відповідно до їх зауважень проект. У вступному слові В.Ющенко вказав, що у ньому, зокрема, передбачене збільшення дохідної частини бюджету на 526,9 млн. грн., з яких основну частину складають доходи від зростаючого податку на прибуток підприємств гірничо-металургійного комплексу, що беруть участь в проведенні економічного експерименту. Неважко передбачити, що навколо цієї пропозиції уряду розгорнеться неабияка боротьба.

Заступник голови бюджетного комітету Євген Жовтяк сказав «Дню», що процедура обговорення питання у другому читанні буде зведена до голосування загалом по статтях бюджету, з яких уряду і комітету вдалося домовитися, а аргументи депутатів, враховані парламентом у першому читанні, але відхилені урядом при доробці бюджету, не будуть заслуховуватися. Кажучи про невирішені бюджетні проблеми, Є.Жовтяк назвав найпринциповішою з них реформу міжбюджетних відносин. На думку комітету, перший крок в цьому напрямку треба зробити вже в бюджеті 2001 року, тоді як Мінфін категорично це заперечує. Він також вважає пропозицію Мінфіну (що надійшла між першим та другим читанням) збільшити фінансування МВС і Служби безпеки таким, що повністю суперечить процедурі. У той же час уряд, за словами Є.Жовтяка, заперечує пропозиції Комітету ВР з питань освіти та науки збільшити заробітну плату вчителям до рівня середньої зарплати в промисловості, і це питання, швидше усього, буде винесене на третє читання.

Голова цього комітету Ігор Юхновський сказав «Дню», що його комітет не має наміру гальмувати бюджетний процес, хоч і буде вимагати справедливого підвищення зарплати вчителям. З його слів, заробітна плата вчителя сьогодні вдвічі нижче, ніж заробітна плата прапорщика. Комітет вимагає збільшити її з нинішніх 132 до 280 гривень.

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ