Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Бюджетне дежа вю

6 вересня, 2007 - 00:00

Починаючи з квітня в Україні частіше за все звучало запитання про те, як позначиться політична нестабільність на економіці країни. Відповіді були різними, але мало хто з розсудливих людей у всіх політичних таборах кривив душею й стверджував, що економіка не постраждає. Сьогодні негативний вплив можна роздивитися абсолютно неозброєним оком. Політики використовують проти економіки масовані вербальні атаки, до яких вона дуже чутлива. Чого варті висмоктані в основному з пальця прогнози про страхітливу інфляцію, яка буде зафіксована до кінця року?

Чи легко в цих умовах уряду вести бюджетний процес? Проте прем'єр-міністр Віктор Янукович на вчорашньому засіданні Кабміну підкреслив, що проект держбюджету на 2008 рік необхідно розглянути спільно із Секретаріатом Президента й «подати його своєчасно в парламент». При цьому прем'єр справедливо помітив, що бюджет загалом буде прийнятий майбутнім складом парламенту. І тут можна говорити про його збалансовану політику, яка враховує, що бюджет потрібен не уряду й не Президенту, а людям нашої країни, і тому спекуляції навколо нього не підуть на користь нікому. І все ж тут не можна вбачати й тіні раболіпства перед все агресивнішим тиском Банкової, що намагається привласнити собі ще й законодавчі функції й взагалі замінити виведений нею з ладу парламент. Не дарма адепти цієї маленької, але дуже вже впливової вулиці все частіше, причому публічно, вибудовують схеми, у кінці яких виникає пряме президентське правління, ніяким чином не передбачене Конституцією.

Але уряд керується українською приказкою: «нам своє робить» і ретельно стежить, щоб бюджетний процес йшов за графіком, передбаченим бюджетною резолюцією. До 15 вересня документ повинен бути представлений парламенту. Але, звичайно, головна увага — якості розрахунків. Учора в Кабміні прем'єр підкреслив, що в бюджеті враховані всі показники, закладені в програмі соціально-економічного розвитку України. «Цей бюджет уперше пропонує перехід на середньострокове планування соціально-економічного розвитку України і є першим кроком до довгострокового планування», — заявив Янукович.

Як стало відомо, проект держбюджету України на 2008 рік передбачає прибутки зведеного бюджету в розмірі 250,1 мільярда гривень, що на 22,8%, або 46,48 мільярда, більше, ніж закладено в бюджеті-2007. Згідно з документом, номінальний ВВП прогнозується в 2008 році на рівні 810,1 мільярда гривень, що на 16,6%, або 115,1 мільярда, перевищує прогноз на кінець цього року. Реальний ВВП заплановано на рівні 7,2% в порівнянні з 6,5% в 2007 році при зниженні інфляції з 7,5% до 6,8%. З урахуванням цього в зведеному бюджеті передбачене зростання прибутків із 29,3% (у бюджеті 2007 року) до 30,9% від номінального ВВП в 2008 році при скороченні граничного розміру бюджетного дефіциту з 2,5% ВВП у 2007 році до 2,2% ВВП у бюджеті-2008. Як відмічається в проекті держбюджету, він заснований на прогнозі середньорічного курсу гривні до долара в межах 4,95—5,25 грн./$1, зростанні цін виробників на 11,6%, промислового виробництва — на 9% і середньої зарплати на — 26,55% — до 1654 гривень у місяць.

У принципі, для цих амбіційних цілей є реальна база. Прибутки зведеного бюджету України в січні — червні цього року становили 94,97 мільярда гривень (46,7% від плану на поточний рік), що на 31,6% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Чи буде задоволений цим проектом Президент і його Секретаріат, який, як хвіст відомої домашньої тварини, все більше крутить господарем? Заздалегідь можна передбачити — щодо цього виникнуть серйозні дискусії, в яких президентська сторона гратиме роль самоліквідованої парламентської опозиції й намагатиметься набрати додаткові електоральні бали, стверджуючи, з одного боку, що дефіцит дуже високий (днями Президент заявив про необхідність його обмеження 1—1,5% ВВП), а з іншого, — висуваючи нові й нові «ініціативи» щодо збільшення витратної частини. Коли ж Секретаріат у зв'язку з цим докорятимуть у непослідовності, уряд у відповідь звинуватять у приховуванні резервів зростання ВВП. Дежа вю!

Потрібно зазначити, що зараз із бюджетного процесу практично випав блок БЮТ, якому, як уявляється, зараз невигідно в ньому брати участь. Якщо «коси» потраплять в опозицію, тоді в них повністю розв'яжуться руки й проріжуться голоси. Але зараз їм це не до часу, адже вони розраховують на перемогу — і в цьому випадку перенапружений бюджет їм зовсім не потрібний.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ