Тільки наука змінить світ. Наука в широкому розумінні: і як розщеплюється атом, і як виховувати дітей… І дорослих теж.
Микола Амосов, український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики

Чому вакцина виявилася небезпечною?

Міністр охорони здоров’я Василь Князевич ініціює проведення міжнародної експертизи
22 травня, 2008 - 00:00

Газета «День» продовжує відслідковувати ситуацію, пов’язану із проведенням в Україні щеплення від кору та краснухи. Суперечки між представниками влади та медичною спільнотою України стають дедалі гострішими. До них долучилися й міжнародні організації. Так, ВООЗ, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Центр контролю над захворюваннями CDC (Антанта, США) висловили жаль з приводу призупинення в Україні національної кампанії вакцинації проти кору та краснухи. Там впевнені, що це може призвести до нового спалаху цих та інших інфекційних захворювань. У спільному зверненні цих організацій до України йдеться про те, що протягом 2005—2006 років Україна пережила спалахи кору, коли було інфіковано 50 тисяч молодих людей, а у 2002 му постраждало 100 тисяч осіб. Тому міжнародні експерти звертаються до української влади і пропонують чимшвидше завершити розслідування причин загибелі 17-річного хлопця з Краматорська, аби повернути людям довіру до імунізації.

Щоб поставити всі крапки над «і», міністр охорони здоров’я Василь Князевич ініціює проведення міжнародної експертизи за наслідками вакцинації в Україні проти кору і краснухи. Вчора він вирушив до Швейцарії, де проведе зустріч у Женеві з генеральним директором ВООЗ, аби пояснити, що відбувається в Україні. За його інформацією, наразі в Україні пройшли вакцинацію 109 тисяч українців і, за винятком одного трагічного випадку, інших випадків не було.

Міністр закликає медиків, політиків та громадськість не спекулювати на цій проблемі та не роздувати скандалу, оскільки це не приведе ні до чого доброго. Правда, іншої точки зору дотримуються деякі українські лікарі. За словами доцента кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Богомольця Андрія Шкурби, в Україні взагалі недоцільно проводити масову імунізацію проти кору і краснухи вже через те, що понад 80 % українців мають власний імунітет до виникнення цих хвороб.

— Нині в Україні немає загрози виникнення ні епідемії кору, ні епідемії краснухи. Минулого року у нас зареєстровано 986 випадків кору. А випадків народження дітей з краснухою, за даними ВООЗ, не було жодного. Тоді як, наприклад, в Швейцарії та Британії торік зафіксовано понад тисячу випадків кору, але масової імунізації там не проводять, — стверджує Андрій Шкурба.

Незважаючи на ці оптимістичні дані, ВООЗ, ЮНІСЕФ та CDC попереджають, що «без кампанії в Україні знову будуть спалахи інфекції». «Міжнародні партнери з охорони здоров’я закликають уряд України підтвердити свої зобов’язання щодо стратегії ВООЗ з подолання кору та краснухи в Європі до 2010 року», — говориться в зверненні організацій.

Також міжнародні експерти заперечують думку академіка Української академії наук, заступника директора науково-дослідного інституту інформаційно-хвильових технологій, біолога-теоретика Наталії Околітенко про те, що індійська вакцина, яка вводиться при імунізації, «зовсім не підходить людям європейської раси». ВООЗ, ЮНІСЕФ і CDC наголошують, що вакцину проти кору та краснухи, яка використовується в Україні, було прекваліфіковано ВООЗ та виготовлено згідно з найвищими міжнародними стандартами, а найбільшим виробником вакцин проти кору та краснухи в світі є Serum Institute of India. Кожні двоє з трьох дітей, які пройшли імунізацію проти кору і краснухи, отримали щеплення вакциною цього виробника. «Дана вакцина проти кору та краснухи має відмінну попередню історію використання у країнах Європи та СНД. Понад 34 мільйони молодих людей були імунізовані саме цією вакциною. Вакцина проти краснухи того самого виробника використовується в Україні з 2002 року. Понад 1,3 мільйона осіб було щеплено», — зазначають у ВООЗ.

Наразі найголовніше — спокій та твереза оцінки того, що відбувається. Як би не хотілося по інерції покритикувати владу, її халатність, до добра це не призведе, а лише посіє в суспільстві більше паніки. Зрештою, вакцинація, проведення якої нині в Україні призупинено — це дійсно потрібна процедура, яка в майбутньому убезпечить здоров’я людини.

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: