У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

«Дні історії та культури України» — для португальців

17 березня, 2009 - 00:00

Сьогодні в Лісабонському університеті в Португалії розпочався тиждень «Днів історії та культури України». Цей захід організовано за ініціативи ректорату університету, посольства України в Португалії, Спілки українців у Португалії та Міжнародної асоціації Іберо-Славянських студій «Компареш». «Дні» відкриє науковий колоквіум «Невідомі сторінки історії України — Голодомор (штучний голод в радянській Україні 1932—1933 рр.)», в якому цю тему обговорюватимуть португальські та українські науковці. Також у перший день відкриється виставка «Невідомий геноцид українців», яка триватиме до 31 березня. Наступні дні будуть присвячені українській поезії, в першу чергу, творчості Шевченка, українському живопису, представленому португальськими українцями. Учні української суботньої школи «Дивосвіт» м. Лісабон виступлять з хореографічною виставою. Також в рамках «Днів історії та культури України» буде продемонстровано три українських фільми з англійськими субтитрами. Завершить захід сольний концерт української піаністки Олесі Киби — випускниці Вищої школи (академії) музики м. Лісабон.

КОМЕНТАРІ

Юрій ДЕМИДЕНКО, перший секретар Посольства України з питань культури й зв’язків із пресою:

— «Дні історії та культури України», що проходитимуть у Лісабонському університеті, мають, в першу чергу, іміджеве значення. У португальців виникає все більший інтерес до нашої країни, її культури та історії, й тому ми намагалися представити на цьому заході якомога більше наших талантів. Тут є багато музикантів і художників українського походження. Вони поки що є громадянами України, але в найближчому майбутньому, швидше за все, будуть громадянами Португалії. Але вони ніколи не забувають своє коріння і завжди позиціонують себе як українців. Ми хочемо показати все найкраще, що є в нашій культурі, історії, ми хочемо показати свою націю як таку, що варта бути в колі європейських народів. Хочу відзначити, що захід буде фінансуватися українською стороною, і левову частку видатків бере на себе Спілка українців у Португалії.

На виставці «Невідомий геноцид українців» ми будемо представляти всі друковані матеріали, які існують на цю тему, в тому числі книжку професора Станіслава Кульчицького «Почему ОН НАС уничтожал?/Сталин и украинский Голодомор» із серії «Бібліотека газети «День». Що стосується теми Голодомору, ми готові провести повну інформаційну роботу й відповісти на всі запитання, які, можливо, будуть від публіки. На сьогоднішній день центральні органи Португалії ще не дали остаточної відповіді щодо визнання Голодомору. Вони ще визначаються. Але на місцевих рівнях уже в п’яти містах Португалії Голодомор було визнано геноцидом, або засуджено як злочин тоталітарної влади проти українського народу.

Україна в Португалії сприймається, в першу чергу, через українців. Адже вони — головні носії нашої культури, наших традицій. І саме ставлення португальців на середньому та нижчому рівнях до наших людей формується завдяки тісним контактам з нашими співвітчизниками (а їх майже 40 тис. у Португалії). Так виникає інтерес до України як до держави. Тому наше посольство надає першочергове значення саме роботі з українською громадою. Ми розуміємо, що саме з цього формується наш імідж і взагалі повага до України.

Павло САДОХА, голова Спілки українців у Португалії:

— Третій рік поспіль ми проводимо різноманітні акції, аби донести до португальського народу трагедію українців. Щороку подаємо до парламенту звернення, аби цей законодавчий орган визнав Голодомор 1932—1933 років в Україні актом геноциду проти українського народу. До речі, днями я отримав відповідь від одного депутата, соціал-демократа, про те, що питання визнання українського Голодомору геноцидом вже подано на розгляд спеціальної парламентської комісії, яка, в свою чергу, має опрацювати його й винести на парламентські слухання. Відомо, що вже п’ять міських асамблей (міських рад) визнали трагедію українців — геноцидом.

Спілка українців у Португалії має намір перекласти португальською мовою і видати друком книгу Станіслава Кульчицького «Почему ОН НАС уничтожал?/Сталин и украинский Голодомор» із серії «Бібліотека газети «День» (Спілка бере на себе витрати на переклад книги й підготовки її до друку). Саме зараз тривають перемовини з газетою «День», з одного боку, і португальським видавцем — з іншого.


Підготувала Надія ТИСЯЧНА, «День»

Пропонуємо до вашої уваги програму заходів, які відбуватимуться в Лісабонському університеті в рамках «Днів історії та культури України». Тиждень українських «Днів» організовано за ініціативи ректорату університету, посольства України в Португалії, Спілки українців у Португалії та Міжнародної асоціації Іберо-Славянських студій «Компареш».

ПРОГРАМА:

17 березня — урочиста зала ректорату 17.30 — науковий колоквіум «Невідомі сторінки історії України — Голодомор (штучний голод в радянській Україні 1932—1933 рр.) Вступне слово: ректор Лісабонського університету Антоніо Новоа, посол України в Португалії Ростислав Троненко. Виступаючі: професор університету Алгарве Антоніо Роза Мендеш,професор Лісабонського університету Антоніо Рамуш душ Сантуш, професор університету м. Порто Руй Мігел Рібейро, дослідник українського Голодомору, історик Луіш Матуш Рібейро. Ведучий: професор Компареш Жозе Едуардо Фрaнко. 18.30 — фойє ректорату. Урочисте відкриття виставки «Невідомий геноцид українців» Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» (доступна для загального відвідання до 31 березня 2009 р. з 9.00 до 17.30). Виставка виробів українського народного мистецтва. 19.00 — урочиста зала ректорату. Демонстрація документального фільму «Жнива розпачу». Тема: штучний голод в радянській Україні 1932—1933 рр. Автор фільму: Українсько-канадський центр досліджень та документальних матеріалів.

18 березня — фойє ректорату. 18.00 — Вечір української поезії, присвячений творчості Тараса Шевченка. Ведуча — викладач Філологічного факультету Лісабонського університету Аліна Холл. Декламування віршів українських поетів учнями української суботньої школи «Дивосвіт» та представниками Асоціації Компареш. Виставка фотографій, присвячених творчості Тараса Шевченка. 18.00 — відкриття виставки «Українські художники Португалії». Роботи Валерія та Маріти Васькових. Хореографічна вистава, підготовлена учнями української суботньої школи «Дивосвіт», м. Лісабон.

19 березня — приміщення Міжнародної асоціації іберо-славянських студій «Компареш» 19.00 — відкриття циклу українського кіно. Ведуча: представник Компареш — Анна-Каріна Прокопишин. Фільм 1: «Тіні забутих предків» Режисер: Сергій Параджанов.

20 березня — приміщення Міжнародної Асоціації іберо-славянських студій «Компареш» 18.00 — Фільм 2: «Нескорений» Режисер: Олесь Янчук.

23 березня — приміщення Міжнародної асоціації іберо-славянських студій «Компареш» 18.00 — Фільм 3: «Владика Андрій» Режисер: Олесь Янчук.

25 березня — фойє ректорату 18.00 — виступ посла України в Португалії Ростислава Троненка з нагоди завершення Днів української культури 18.15 — Сольний концерт української піаністки Олесі Киби — випускниці Вищої школи (Академії) Музики м. Лісабон.

Аліна ПОПКОВА «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments