Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Доповідь ПАРЄ про свободу слова в Україні: тиск чи допомога?

25 січня, 2001 - 00:00

Сьогодні в Страсбурзі відбудуться термінові дебати з питання про свободу слова в Україні й функціонування парламентської демократії. Напередодні був затверджений проект доповіді резолюції і рекомендацій ПАРЄ з питання про свободу слова в Україні і функціонування парламентської демократії, який сьогодні слухається в Страсбурзі.

За повідомленням Інтерфакс- Україна, члени делегації Верховної Ради України в Парламентській Асамблеї Ради Європи розходяться в оцінці проекту резолюції і рекомендацій.

Раніше глава парламентської делегації Борис ОЛІЙНИК (фракція Компартії) повідомив, що він подякував доповідачам Ханні Северінсен і Ренату Вольвенд за «об’єктивну доповідь». Б.Олійник нагадав, що, як правило, рішення Асамблеї носить «не тільки рекомендаційний, але і, певним чином, обов’язковий для виконання характер». Після прийняття резолюцій і рекомендацій він стає предметом моніторинга з боку Ради Європи.

Лідер Українського Народного Руху Юрій КОСТЕНКО також висловив думку, що в резолюції «досить зважено і об’єктивно розставлені акценти стосовно ситуації, яка складається зі свободою слова в Україні». При цьому він виразив побажання, щоб її прийняття «дозволило Україні вирішувати ці проблеми правовим шляхом без застосування силових методів».

Коментуючи рекомендацію Комітету міністрів країнам-членам РЄ у випадку звертання України не видавати майора Миколу Мельниченка проти його волі, представник фракції «Батьківщина» Леонід КОСАКIВСЬКИЙ відзначив: «Якщо ми хочемо знати правду, то її джерело повинне бути захищене».

А лідер Компартії України Петро СИМОНЕНКО в інтерв’ю Інтерфаксу негативно охарактеризував пункт рекомендації, що стосується М.Мельниченка. З його слів, виходячи з процесуальних норм і необхідності встановлення істини, присутність М.Мельниченка в Україні необхідна. «Тому я не розумію — або Рада Європи або ті, хто підготував рекомендації, діють в контексті версії, що це провокація, виключають можливість об’єктивного розгляду і не розуміють наслідкiв цiєї точки зору політичної і соціальної напруженості, або це продовження політики подвійних стандартів відносно встановлення істини», — сказав лідер КПУ.

Представник фракції Народно- демократичної партії, заступник постійного члена парламентської делегації Олег ЗАРУБИНСЬКИЙ , а також депутати Роман ЗВАРИЧ і Василь КОСТИЦЬКИЙ внесли 12 поправок практично в кожний абзац і пункт резолюції, які, з його слів, «більш чітко відображають те, що відбувається в Україні». В одній з них зазначається, що в резолюції немає жодного пункту про парламентську демократію, а «все зосереджено навколо справи Гонгадзе».

Поправки, сказав О.Зарубинський, кардинально міняють зміст резолюції. «Я не впевнений, що всі вони будуть проголосовані, але те, що ми змогли, ми зробили», — сказав він.

На думку Романа ЗВАРИЧА , в резолюції необхідно було б відзначити прогрес України за останні 10 років в сфері забезпечення свободи слова. Р.Зварич вважає, що справа Гонгадзе дозволяє обговорити іншу проблему, яка дійсно існує — забезпечення життя журналістів, які висвітлюють злочинну діяльність посадових осіб або окремих громадян в Україні.

За повідомленням УНІАН, меморандум щодо доповіді доповідачів Парламентської Асамблеї Ради Європи за результатами їх візиту в Україну від членів постійної делегації українського парламенту на ПАРЄ, напевно, буде підписаний не від імені всієї делегації, а її окремими членами

Водночас голова української делегації Борис ОЛІЙНИК зауважив, що у меморандумі містяться «моменти, з якими він не може погодитись». Він підтримує цей документ лише у частині про розбіжності в оцінці ситуації в Україні. Б.Олійник має намір підписати лише поправки до самого проекту резолюції ПАРЄ щодо уточнення ситуації в Україні. Лідер комуністів Петро СИМОНЕНКО в інтерв’ю УНІАН повідомив, що представники лівого крила Верховної Ради «також не планують підписувати цей меморандум».

За словами Романа ЗВАРИЧА , в тексті меморандуму буде висловлена позиція стосовно загальної ситуації щодо виконання Україною зобов’язань перед Радою Європи, буде визначено, що Україна «вже виконала майже усі зобов’язання або знаходиться у процесі їх остаточної реалізації». У меморандумі також «буде з’ясована ситуація навколо імплементації рішень всеукраїнського референдуму».

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ