Бідна людина не та, у якого немає ні гроша в кишені, а та, у якої немає мрії
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

«Двері відчинені». Але до них далеко

Напередоднi саміту ЄС у Києві
17 листопада, 2005 - 00:00

Майбутній саміт Україна—ЄС, який відбудеться в Києві 1 грудня, навряд чи набуде історичного значення. В основному він буде присвячений розгляду досягнень України у виконанні Плану дій, підписаного з Євросоюзом у цьому році, та подальшому розвитку відносин нашої держави з цією організацією. Про це йшлося вчора на прес-конференції у Представництві Єврокомісії в Києві. Скидається на те, що на жодні конкретні досягнення Київ може не розраховувати. Навіть невідомо, чи отримає Україна омріяний ринковий статус.

«Україна повинна і надалі наполегливо працювати над впровадженням політично-економічних реформ, домовленість про які була зафіксована у Плані дій Україна—ЄС. Це найкращий спосіб активної реалізації євроінтеграції України», — наголосив Роберт Брінклі, Надзвичайний та Повноважний Посол Великої Британії в Україні. Ця держава головує нині в ЄС. У цілому в ЄС позитивно оцінюють виконання Плану. У першу чергу Роберт Брінклі відзначив поширення свободи слова та розвиток засобів масової інформації. На його думку, настав час «посилити і закріпити цей успіх», тому ЄС уважно спостерігатиме за ситуацією під час парламентських виборів у 2006 році: «Для України це можливість продемонструвати якості, які підтвердять те, що вона демократична європейська країна». У ЄС задоволені співпрацею України в сфері зовнішньої політики, особливо в підтримці позиції ЄС в регіональних питаннях. Це при тому, що Україна не підтримала позицію Євросоюзу щодо виборів в Азербайджані. «Нам приємно, коли Україна на нашому боці, водночас вона приймає рішення незалежно від позиції ЄС», — сказав Роберт Брінклі. Натомість він відзначив позитивну роль України у врегулюванні придністровського конфлікту. До позитивних досягнень також відносять заплановане на 20 листопада в Брюсселі відкриття переговорів щодо спрощення візового режиму для українських громадян. Їх будуть вести одночасно з переговорами про підписання угоди про реадмісію.

На саміті в Києві обговорюватимуть актуальне для України питання про надання їй статусу країни з ринковою економікою. «Наразі не прийнято жодного офіційного рішення», — повідомив Ієн Боуг, посол Єврокомісії в Україні. «Єврокомісія подала свої висновки на розгляд до Євросоюзу, і зараз тривають консультації між країнами-членами ЄС. Сподіватися на прийняття рішення до початку саміту не варто, оскільки ці консультації потребують часу», — зазначив він. Поштовхом міг би стати вступ України до Світової організації торгівлі. «Ми впевнені, що переваги членства в цій організації переважать ті недоліки, якi воно може принести», — запевнив британський посол Роберт Брінклі. У свою чергу Ієн Боуг нагадав, що ЄС давно підтримує вступ України до СОТ і повідомив, що після набуття членства в СОТ Євросоюз розпочне переговори про створення зони вільної торгівлі з Україною. Під час київського саміту, крім підбиття підсумків, планується підписати низку угод у сфері торгівлі, цивільної авіації та програми «ГАЛІЛЕО».

Представники Євросоюзу не втомлюються пояснювати, що питання вступу України до ЄС — перспектива хоч і реальна, але віддалена. Ієн Боуг нагадав слова Хосе Мануеля Баррозу, сказані під час недавнього візиту прем’єр-міністра України Юрія Єханурова до Брюсселя: «Двері Євросоюзу відчинені». Більш конкретно ЄС обіцяє обговорити питання інтеграційного просування України наприкінці 2008 року, коли закінчується термін виконання Плану дій Україна—ЄС та Угоди про співпрацю і партнерство. Головним показником виконання Плану дій в ЄС бачать створення здорового інвестиційного клімату. За результатами підсумків виконання Україною цих документів ЄС збирається запропонувати нову розширену угоду про співробітництво. «Ми заохочуємо Україну продовжувати рухатися по шляху реформ, який вона обрала для себе, та який утворює суттєву складову Плану дій», — наголосив Ієн Боуг. Пожвавити цей процес ЄС збирається збільшенням фінансування Програми ТАСІС до 100 мільйонів євро для подальшої підтримки правової та адміністративної реформ, приватного сектору та економічного розвитку. Естафету головування в ЄС наступного року від Великої Британії прийматиме Австрія. Тимчасово повірена у справах Австрійського Посольства Сігрід Берка запевнила, що «Австрія рішуче налаштована використати можливості свого головування для подальшого розвитку тісних і динамічних відносин між Україною та ЄС». У першому півріччі 2006 року планується здійснити аналіз впровадження Плану дій Україна—ЄС і провести засідання з питань співпраці на міністерському рівні.

Ольга КОРНІЙЧУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments