Бідна людина не та, у якого немає ні гроша в кишені, а та, у якої немає мрії
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

ЄС допоможе Україні пережити дитячу хворобу демократії

1 червня, 2007 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Європейський Союз буде стояти на стороні України і сприяти її зусиллям по утвердженню демократії. Про це заявив учора на прес-конференції в Києві Адріан Северин, голова Спеціальної делегації Європейського парламенту до України, яка прибула 29 травня в Україну з метою збору всебічної та об’єктивної інформації про поточний розвиток політичної ситуації в країні. При цьому пан Северін зазначив, найбільшими загрозами порівняно молодої і крихкої української демократії є авторитаризм, популізм і олігархізм. Разом з тим він висловив сподівання, що демократія в Україні уникне названих загроз, проросте і перехворіє цю дитячу хворобу.

Торкаючись мети візиту делегації європарламентарів, пан Северін сказав, що в ЄС хочуть зрозуміти основу досягнутих домовленостей між сторонами політичного конфлікту, наскільки вона є сталою і користується народною підтримкою. За його словами, представники керівних органів ЄС, Ради Європи, Європейської Комісії палко вітали досягнення цих домовленостей. Це обумовлено наступними причинами. По-перше, домовленість є результатом політичних переговорів, а не наслідком насильства чи вуличних акцій. По-друге, домовленості гарантують, що майбутні дострокові вибори будуть відбуватися на основі закону і пройдуть у демократичний спосіб. Втретє, домовленості надають можливість ухвалити мінімальний пакет законопроектів і нормативних актів, які є важливими для життя людей. Вчетверте, домовленості надають можливості і вказують на необхідність завершення реформи і створення механізмів стримування і противаг.

Северін декілька разів наголошував, що європарламентарі закликали учасників політичних домовленостей дотримуватися досягнутого компромісну і запровадити мораторій на односторонній дії.

Торкаючись основ походження нинішньої політичної кризи, європарламентарій сказав, що члени делегації дійшли висновку, — між учасниками конфлікту існують глибокі розбіжності, і навряд чи вони зникнуть після проведення позачергових виборів. Северін вважає, що сторони конфлікту мають вирішувати проблеми без залучення вулиці і натомість зосередити увагу на тому, що було погоджено, а не на розбіжностях. «Будь який прояв насильства і посилення недемократичних дій призведе до ескалації кризи і завдасть великої шкоди перспективам інтеграції України в Європейський Союз», — наголосив він.

Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», чи всі сторони конфлікту проявили волю і готовність до того, щоб дотримуватися домовленостей, пан Северін сказав наступне: «Усі, з ким ми зустрічалися, висловили свою готовність з повагою ставитися до закону і застосовувати лише законні способи досягнення мети. І це нам надавало оптимізму. Але після того, як робилися такі заяви, наші співрозмовники висловлювали думки, які вже розходилися з цими заявами. Напевно, не треба перейматися такими розбіжностями. Але це нас дуже непокоїть». Європарламентарій висловив побоювання, що в Україні не в достатній мірі розвинуто мистецтво компромісу та культура діалогу для успішного виходу із ситуації, яка виникла.

«Усі причетні до цього в Україні повинні добре розуміти, що якщо ми хочемо захищати демократію, то це має бути на принципах оперативної сумісності з точки зору демократичних процесів між Україною і країнами ЄС», — сказав Северін. При цьому він додав, що такої мети можна досягти за допомогою розбудови системи, побудованої на принципах плюралізму ліберальних підходів, яка є представницькою у справжньому розумінні цього слова, а не скидалась до популістської демократії, яка врешті-решт призводить до диктатури.

Голова Спеціальної делегації Європейського парламенту зазначив, що на сучасному етапі розвитку відносин України з Євросоюзом мають відігравати роль не тільки емоції, але й наявність в Україні верховенства права, а також дотримання загальних європейських цінностей. «І тільки за таких умов в України буде перспектива членства», — наголосив Северін. Він вважає, що і в Раді Європейського Союзу, і в Європейській Комісії поділяють висловлений ним підхід щодо ситуації в Україні. Разом з тим він зазначив, що в Європейському Союзі, особливо в Європарламенті, готові надати всіляку допомогу Україні, якщо в цьому виникне потреба. За словами євродепутата, зокрема, йдеться про надання допомоги політичним інституціям України, українському суспільству вирішити всі складні проблеми, які виникли, а також продовжити позитивні реформи для подальшої інтеграції України до Європейського Союзу. Окрім цього, ЄС і Європарламент готовий передати своє ноу-хау, свої знання Україні у здійсненні конституційної реформи і забезпеченні справжньої системи стримувань і противаг між гілками української влади.

Торкаючись теми імперативного мандата, Северин наголосив на тому, що ЄС, країни ЄС і Рада Європи не підтримують ідеї імперативного мандату, який, за його словами, відносить нас до системи популістської демократії. Сам євродепутат вважає це дуже аморальною звичкою, і наголосив на необхідності находження шляхів, які відіб’ють охоту у депутатів перебігати з однієї партійної фракції до іншої.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments