Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Єврейські ритми України

12 квітня, 2002 - 00:00

Під своїм дахом фестиваль зібрав 16 вокальних ансамблів та солістів з різних міст України та Кишинева, що дає підстави говорити про певну «міжнародність» акції, яка, втім, і так закладена вже в саму назву й концепцію заходу. Журі очолив Народний артист України, композитор Олександр Злотник, почесним членом журі була Надзвичайний та Повноважний Посол держави Ізраїль в Україні пані Анна Азарі, яка у своєму виступі перед відкриттям конкурсної програми висловила сподівання, що цей захід стане традиційним в День незалежності Ізраїлю. Мету заходу на прохання «Дня» сформулював О. Злотник: «Показати і подивитись, в якому стані знаходяться традиції єврейської пісні та танцювальної культури в Україні, наскільки вони розвиваються або навпаки...» Голова журі також зазначив, що «одна культура не повинна давити іншу культуру — повинно бути тільки взаємозбагачення».

Програма фестивалю не передбачала ані жанрових, ані вікових розрізнень, тому разом змагалися «и стар, и млад», не кажучи вже про неймовірні стильові переплетіння (від електронної музики до камерного класичного супроводу, акустики та майже а капела). Більшість виконавців працювали «в живу», у крайньому випадку використовуючи «мінус». Що одразу помічається — ритми сучасних єврейських пісень дуже різні, навіть в рамках однієї пісні темпоритм може варіюватися від піано до алегро. Плюс до цього фантастичні голоси, що можуть скласти неабияку конкуренцію хваленим вітчизняним... Навіть не розуміючи слів (співали всі на івриті), можна було отримати велике задоволення від майстерності та «душевності» виконання, яка не знає мовних перепон.

Тим часом, високе журі визначило переможців (глядачі теж могли виявити свої симпатії, заповнюючи купони на запрошеннях). Отже, за спільним рішенням професіоналів та глядачів третього місця не було, друге посіло вокальне тріо «Маргарит» (Київ), а два перших поділили Тетяна Ліберман (Київ) та Ірина Розенфельд (Керч). Окрім дипломів та компакт-дисків із сучасною ізраїльською музикою, переможці отримали можливість побувати на землі предків.

Ігор ОСТРОВСЬКИЙ, «День»
Газета: