…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Кого обирати?

20 березня, 2009 - 00:00

Учора Тернопільська обласна ТВК скликала новообрану обласну раду. Як назвати ці збори — відкриттям першої сесії чи просто установчим зібранням депутатів — журналісти довго не могли зрозуміти. Тим більше, що досі залишається під знаком запитання сам статус «депутат» для тих людей, які зібралися вчора в приміщенні облради. Напередодні, в середу, Київський окружний адміністративний суд задовольнив позов члена БЮТ Володимира Бойка й не дозволив опубліковувати остаточні результати позачергових виборів до ради. Але пізно. До того часу ТВК результати вже оприлюднила. Хоча бютівці все одно на вчорашнє скликання гордо не прийшли.

Тим часом голова Тернопільської обласної ТВК Наталія Чуйко, посилаючись на те, що на засіданні були присутні 99 зі 120 депутатів облради (а згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада вважається повноважною за умов обрання не менш як двох третин депутатів до пленарного складу ради) зачитала списки депутатів та оголосила про відкриття установчої сесії нової Тернопільської обласної ради.

Очевидно, на цьому пристрасті довкола тернопільських виборів не згаснуть. Разом із тим вже невідворотними є підсумки: це «перезавантаження» облради потягне за собою перезавантаження усієї системи. На виборах у Тернополі не подолали виборчий бар’єр майже всі ті, хто раніше до складу ради входив. Виборці радикально налаштовані на зміни. Чи на краще ці зміни — інше питання. В цьому й суть демократії: обиратимемо доти, доки не знайдемо оптимальний варіант. Робіть висновки, панове!

КОМЕНТАР

Андрій ЄРМОЛАЄВ, політолог, Центр соціальних досліджень «Софія»:

— Демократичний процес не може обмежуватись лише самою виборчою процедурою. Пам’ятаємо, що демократичним шляхом до влади приходили політики, які потім топтали цю демократію. Демократія, в першу чергу, полягає у певному типі стосунків між громадянином і державою як при формуванні влади, так і під час функціонування цієї влади. Головне, щоб були обрані ті політичні сили, які пізніше будуть здатні забезпечити прозору демократичну процедуру функціонування, звітності, адекватність дій проблемам, що виникають, прийняття політичних і управлінських рішень... Лише за цих умов можемо говорити про те, що у нас є демократичний процес. Насправді кожна сила, яка отримує підтримку на виборах (в даному випадку, на тернопільських), ще має довести, що вона демократична сила, своїми діями. Для ВО «Свобода» підсумок тернопільських виборів — дуже серйозний тест на здатність функціонувати як сила влади (або сила самоврядування). Невипадково Олег Тягнибок одразу почав говорити не стільки лозунгами про далеке політичне майбутнє, скільки про приземлені проблеми. Сподіваюсь, що це означає розуміння того, що виборець буде питати не в день виборів, а при повсякденній роботі.

Ольга РЕШЕТИЛОВА, «День», Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль
Газета: