Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

КОРОТКО

5 червня, 2007 - 00:00

Очима військових Україна спостерігатиме у Придністров'ї

Міністерство оборони України готує для відправлення в зону молдовсько-придністровського протистояння 10 військових спостерігачів. Раніше в Києві стверджували, що Україна має направити в донедавна "гарячий" регіон миротворчий батальйон (близько 440 осіб).

 

Проте березнева зустріч в Одесі лідерів України, Росії, Молдови та Придністров'я засвідчила, що Москва не бажає, щоб українські "блакитні шоломи" були противагою російським військовим, які дислоковані у Придністров'ї. Відтак Київ задовольнився більш скромними миротворчими ініціативами з участю військових, повідомляє кореспондент "Дня" Сергій ЗГУРЕЦЬ.

Перший результат - у "дюжині". Є надія на медаль Український дует Євгенія Філоненко - Ігор Марченко посів 12 місце у змаганнях спортивних пар на чемпіонаті світу з фігурного катання в Міннеаполісі (США). Перемогли у цьому виді програми росіяни Олена Бережна - Антон Сихарулідзе. Після короткої програми у чоловіків одесит В'ячеслав Загороднюк посідає п'яте місце, а киянин Євген Плюта - дев'яте. Перед останнім видом програми на 8-му та 13-му місцях - українські танцювальні пари Ірина Романова - Ігор Ярошенко, Олена Грушина - Руслан Гончарів. Пентагон вирішив допомогти Тбілісі Тіна ЦХОВРЕБАШВІЛІ, "День"

1 млн. 600 тис. доларів виділить Грузії безкоштовно уряд США для створення миротворчого батальйону, який зможе взяти участь у миротворчих операціях у всьому світі, - заявив у Тбілісі міністр оборони Грузії Вардіко Надібаїдзе.

За його словами, США має намір передати грузинським військовим силам і військово-транспортну вертолітну ескадрилью у кількості до 14 одиниць. Це питання, за словами міністра, остаточно вирішиться протягом 2-3-х тижнів, коли офіційне рішення з цього питання ухвалить Пентагон. Іще 1 млн. 350 тис. доларів Конгрес США виділить для запровадження автоматизованої системи управління й покращення систем зв'язку грузинської армії.

Два патрульних сторожових катери, подарованих США, за інформацією міністра, увійдуть до грузинських портів 27 квітня і 26 травня, в день незалежності Грузії. Як відомо, раніше три судна Грузії передала Україна.

 

Тбілісі

У Німеччині дефіцит - бракує місць у в'язницях Новий рекорд канцлера Коля: у країні понад 51 тисяча в'язнів Віктор ТИМЧЕНКО, "День"

За цією цифрою - зростання кількості ув'язнених на 5,6 відсотка порівняно з 1996 роком і на 31 відсоток у порівнянні з 1992 роком. При цьому число ув'язнених на сході країни зросло за п'ять років після об'єднання на 460 відсотків! Кожен четвертий в'язень - іноземець. Більше половини з них засуджені за крадіжку, пограбування, рекет і наркотики. 3800 чоловік "сидять" за вбивство.

 

Загальних цифр перевищення числа в'язнів над кількістю "посадочних" місць федеральна статистична служба не дає, але приводяться вражаючі уяву приклади з різних земель. Із тюрми в Торгау прийшов десятисторінковий лист до бундестагу: тут замість 363 чоловік відбувають покарання близько 500. А, приміром, у Саксонії-Ангальт число ув'язнених більше від "посадочних можливостей" на 8 відсотків. Це змусило міністерство юстиції, у чиєму веденні знаходяться тюрми, розпочати переговори про спорудження контейнерних в'язниць на кшалт будівельних вагончиків. До 2001 року тут має бути збудовано нову тюрму в містечку Расвітц на 400 місць, яка обійдеться платникам податків у 155 мільйонів марок. Нескладні підрахунки показують, що одне місце коштуватиме 387 тисяч марок - німецька ціна пристойної вілли. У Саксонії (тут нині на 330 місць 400 ув'язнених) до 2002 року відповідні "заклади" будуть розширені на 1100 місць.

 

Ясно, що умови утримання в'язнів у Німеччині дещо відрізняються від "совкових". Переляканий зростанням кількості засуджених директор тюрми в Магдебурзі Пауль-Хайнц Кригір сказав, що коли так буде далі тривати, то він навіть "змушений буде поставити ліжка в кімнату для гри в настільний теніс".

 

Німці справді сприймають в'язницю як перший крок до ресоціалізації злочинців. Кілька років тому терористи з "Роте армее фракціон - РАФ" ущент зруйнували щойно зведену тюрму в місті Вайтерштедт. Німці терористів знайшли й засудили. А тюрму відбудували. Ті, хто там побував, розповідали мені, що в "зоні" для засуджених є зимовий сад і працює плавальний басейн, а керівництво бідкається спорудженням спортзалу. На запитання, чи не живуть в'язні краще за деяких людей на волі, мені відповіли, що так і має бути, бо позбавлення волі - страшне покарання, і тюрма не має на меті зламати людину, зруйнувати особистість. Тому в Німеччині незначний процент рецидивістів, із їхніх тюрем практично не тікають - не тому, що не можуть (у німців часто-густо ув'язнені мають право на вільний вихід на волю і повинні до певної годин повернутися назад), а тому, що не хочуть. Може, від добра добра не шукають?

 

Лейпциг

 

 

 

Газета: