Всяка денаціоналізація зводиться до поганого виховання, до моральної недуги...
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф

Кожна 11 тонна зерна у світі — українська

Як закріпити успіх?
7 червня, 2013 - 11:16

У найближчі два роки державну допомогу отримають майже всі галузі сільського господарства. З такою багатообіцяючою заявою виступив міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк. За його словами, така підтримка надходитиме в межах Державної програми активізації розвитку економіки на 2013—2014 роки.

Прискіплива увага до АПК сьогодні спостерігається на різних рівнях влади. Про пріоритетність сільського господарства для економіки країні нещодавно говорив Президент України Віктор Янукович в ході Міжнародної агропромислової виставки «АГРО-2013». Підстав для оптимізму достатньо. «Минулорічний аграрний експорт продемонстрував безпрецедентне зростання — майже на 40%. А частка АПК у ВВП України наразі сягнула 11%. І на сьогодні Україна, за висновками міжнародних експертів, є однією з п’яти країн, що мають можливості для рішучого прориву в розвитку агропромислового комплексу», — говорить Присяжнюк. Крім того Україна надійно закріпила за собою лідерські позиції у світі за виробництвом зерна. Так, 2012 року кожна 11 тонна зерна, що продавалася на світовому ринку, була вітчизняного виробництва. А частка вітчизняного збіжжя у світовій торгівлі зерновими склала 9,2%. І в нинішній ситуації, вважає міністр, зростання світового попиту на продовольство вкрай важливо зберегти та розвинути цю тенденцію.

Розвинути всі ці позитивні досягнення, за словами очільника відомства, якраз і допоможе Програма активізації розвитку економіки на 2013—2014 роки. Так, документ передбачає комплекс заходів, спрямованих на вдосконалення лізингових програм, впровадження інноваційних технологій у рослинництві, формування сировинних зон для виробництва дитячого харчування, будівництво та реконструкцію тваринницьких комплексів, збільшення експорту, виробництво біоетанолу та здійснення фінансових і товарних інтервенцій Аграрним фондом. Проте найголовніше — держава обіцяє стимулювати розвиток сільгоспкооперації, а також виробництво продукції в господарствах населення. «Завдяки цьому... виробництво валової продукції сільського господарства збільшиться до 260 мільярдів гривень, обсяг експорту сільгосппродукції сягне 22 мільярдів доларів на рік. Це сприятиме збільшенню надходжень до зведеного бюджету до 48 мільярдів гривень», — констатував Присяжнюк.

Що ж плани галузевого міністерства цікаві. Але реалізація їх залежить від того, хто, як і куди продаватиме українську аграрну продукцію. У цьому контексті цікаво, яку роль на внутрішньому ринку відіграватиме і чи виходитиме на зовнішні ринки реформований Аграрний фонд (його перетворили в публічне акціонерне товариство). Прокоментувати це «День» попросив аграрного міністра. «Функцію інтервенції продукції на внутрішній ринок, щоб мінімізувати або втримати стабільні ціни на сільськогосподарську продукцію, у Аграрного фонду ніхто не забирав», — розповідає Присяжнюк. Навпаки, додає він «Дню», цей список мають розширити. «Сьогодні у світі зростають ціни і відбуваються коливання на борошно, круп’яні види продукції. І нині ми практично завершуємо передачу до Аграрного фонду елеваторів з потужностями виробництва борошна, і він матиме забов’язання щодо інтервенції ще й з цього виду продуктів харчування на ринок», — розповідає міністр. На репліку, що така реформа фонду може завершитися приватизацією активів, Присяжнюк резюмував: «Сьогодні політика Президента, прем’єра (і я 100% прихильник цієї позиції), що держава не має права усуватися від продовольчої безпеки країни та стояти осторонь, а ринок сам відрегулює ціну і обсяги для забезпечення продбезпеки... Тому Аграрний фонд не буде приватизовано». Він також додав, що Аграрний фонд не отримає права експорту назовні. «Сьогодні проблем на зовнішньому ринку зернових, на щастя, немає: давай пропозицію — споживача більше, ніж треба», — пояснює причину він.

Хто ж буде покупцем українського продукту? Зі слів міністра аграрної політики та продовольства, особливий інтерес для України становить азійський вектор (Китай, Японія, Південна Корея). Зокрема, активна співпраця спостерігається з Китаєм. До кінця року, за інформацією пана Присяжнюка, в цю країну планується поставити два мільйона тонн кукурудзи. «Через три місяці плануємо завершити з Китаєм перемовини щодо отримання фітосанітарного дозволу на експорт пшениці, а до 1 січня 2014 року — про сертифікацію різних видів м’яса», — розповів він про експортні плани країни «Дню».

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: