Коли ми принижуємо наші вимоги до того, що ми можемо в наших обставинах, то це не дасть ніякого прогресу.
Лесь Курбас, видатний український режисер-реформатор, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач

Мораторію не буде

Опозиції не допомогли ні мітинги, ні комуністи...
8 вересня, 2010 - 00:00
УСІ ШЛЯХИ ДО РАДИ ВЧОРА БУЛИ ПЕРЕКРИТІ МІЛІЦІЄЮ. НАВІТЬ ДЕПУТАТИ НА РОБОТУ ЙШЛИ ПІШКИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» ДИСКУСІЇ ОПОНЕНТІВ ПІД СТІНАМИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ ВІДБУВАЛИСЯ, ЗА РІДКІСНИМ ВИНЯТКОМ, ЦІЛКОМ ТОЛЕРАНТНО ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

До найвищого законодавчого органу країни вчора було не підступитися. На вулицях Грушевського, Інститутській і Шовковичній було повністю перекрито рух транспорту. Навіть народним депутатам довелося кидати машини далеко на підступах до місця роботи. Саму будівлю парламенту оточили співробітники підрозділу спецпризначення МВС. Кореспондентці «Дня» бачити таку кількість міліції біля стін Ради ще не доводилося. Навіть під час інавгурації Януковича охоронців порядку було менше. Усю цю неадекватну мобілізацію спричинив нечисленний мітинг опозиції.

З одного боку парламенту розташувалися прибічники Партії регіонів з гаслами: «Партія регіонів — авангард реформ!», «Підтримуємо політику Президента Януковича!» З іншого боку, напроти другого під’їзду, там, де Маріїнський парк, розмістилися прибічники Юлії Тимошенко й свободівці Тягнибока з гаслами: «Нові тарифи на газ і тепло — щедрий внесок у добробут Януковича й Фірташа!», «Стоп комунальному й газовому беззаконню!», «Янукович не дасть дожити до пенсії!»

Подібні тексти було розкладено й на місцях БЮТу в сесійній залі. Трибуну Ради вчора весь час блокували — то провладна партія, то опозиція. Спочатку регіонали заблокували трибуну ВР, аби її не заблокував БЮТ. Після обіду трибуну таки заблокували бютівці. Була навіть невелика колотнеча. Але своєї мети опозиція так і не досягла — мораторій на підвищення житлово-комунальних тарифів депутати, як мовиться, «прокатали». З цього питання розглядали чотири проекти постанови. Одну з них, яка отримала найбільшу підтримку депутатів — 200 голосів, внесли представники фракції КПУ.

Але почнемо по порядку. У церемонії відкриття сьомої сесії брали участь не лише народні депутати, а й високопоставлені гості, зокрема Президент Віктор Янукович і прем’єр-міністр Микола Азаров.

Звертаючись до народних обранців, Президент завірив: «Для мене не має значення — опозиція чи коаліція. Усі депутати рівні. Я з повагою ставлюся до всіх, і хотів би, щоб ми з вами спільно будували майбутнє нашої країни. Я хотів би, щоб у залі Верховної Ради завжди розум переважав над емоціями й політичними пристрастями. Врешті-решт, ми з вами однакові».

А ось для Миколи Яновича, як з’ясувалося, не всі депутати однакові.

«Так звана опозиція знову починає спроби дестабілізувати ситуацію в країні. Її лідери, які ще не встигли струсити пісок найдорожчих курортів Сардинії, вже безоглядно взялися захищати нібито зубожілий народ України», — ущипливо сказав Азаров. «Так звана» опозиція незадоволено загуділа. Примітно, що починав прем’єр цілком пристойною українською мовою, але після шумових ефектів із боку бютівців перейшов на звичну російську.

Після виступів керівництва країни на прохання опозиції було оголошено перерву, а відтак почалася рутинна робота. Депутати прийняли рішення про скасування прийнятого в першому читанні проекту Податкового кодексу й затвердили план роботи сьомої сесії парламенту, до якої увійшло понад 1000 законопроектів.

У кулуарах теж було цікаво й велелюдно. Завітала сама Юлія Тимошенко. Її, природно, перш за все запитали про виключення з лав партії Губського й компанії.

Юлія Володимирівна завірила журналістів, що всі дії цих депутатів контролює Льовочкін. Сам Богдан Губський заявив, що його вигнали через те, що він звинуватив Турчинова у крадіжці грошей, виділених для передвиборної кампанії.

Насправді, Богдан Губський, один із головних спонсорів політсили Тимошенко, ледь не більш за всіх сприяв розвалу фракції. Народні депутати, яких називали «людьми Губського», вже давно перекинулися на бік коаліції.

Юлія Володимирівна до останнього заплющувала на все очі, але гучний скандал із розвалом більшості в київській облраді та здача повноважень головою облради висуванцем Губського Володимиром Майбоженком стали останньою краплею. У БЮТ в облраді понад 50% депутатів, але регіонали легко взяли владу й поставили свого голову.

— Губський робив паралельні структури. На сьогодні в Київської області йде на вибори не «Батьківщина» Тимошенко, а «Батьківщина» Губського, — розповів «Дню» Сергій Міщенко. — Він робив підривну роботу, як кріт. Тому я поставив на фракції питання: або ми йдемо з ним далі, або ми від нього відмовляємося. Я вдячний, що мене підтримали, й ми нарешті відчистилися від цієї людини.

Окрім Губського з фракції виключили Івана Деньковича й Арнольда Радовця. Інших «зрадників» вирішили поки що притримати, аби вони не змогли створити своєї фракції. А в цей час 17 «тушок» створили гурт під назвою «Реформи заради майбутнього». Її координатором став народний депутат України Ігор Рибаков, бютівський «зрадник №1».

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ