Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Паперова битва «у клітинку»

Міністерство охорони здоров'я і податкова міліція «рятують» школярів України від українського паперу
6 листопада, 1999 - 00:00

Як повідомила «Дню» головний спеціаліст Міністерства охорони здоров'я з питань гігієни дітей і підлітків Тамара Цибенко, йшлося не про конкретну цифру, а про те, що показник просто «нижчий від 70%». Папір же, заявила спеціаліст, не відповідає вимогам Держстандарту. Домішки в ньому, вважає Т.Цибенко, сприяють розмазуванню писальної пасти, що, у свою чергу, змушує учня нервувати і таким чином впливає на його здоров'я. Цю інформацію підтвердила i завідуюча лабораторією гігієни дитинства Українського науково-гігієнічного центру МОЗ України Надія Полька. За її словами, експертиза українських зошитів показала, що «за деякими параметрами вони не відповідають «Санітарним правилам з оформлення шкільних підручників №1405-76». Крім того, стверджує Н.Полька, продукція виготовлялася в технічних умовах, не узгоджених із МОЗ. За словами Н.Польки, комбінат випустив тільки одну партію неякісних зошитів, які було вилучено з продажу не без допомоги знову-таки податкової міліції. МОЗ і Головний санітарний лікар заборонили їх випуск і реалізацію до того часу, «поки зошити не будуть доведені до необхідних норм».

Тим часом на самому комбінаті те, що відбувається, вважають «непорозумінням». Принаймні саме так охарактеризувало ситуацію неофіційне джерело, близьке до керівництва комбінату. Воно повідомило, що «зараз у Києві цим питанням займаються наші замовники, зацікавлені в тому, щоб робота комбінату не припинялася». Джерело висловило впевненість у тому, що «непорозуміння» буде вирішено найближчим часом. Хотілося б сподіватися — адже вітчизняні зошити значно дешевші від імпортних. Тим часом ціни на целюлозу — сировину для виробництва паперу, яка в основному імпортується з Росії, — продовжують зростати. Це й примусило, за словами П.Короля, перейти на випуск зошитів не з писальнго, а з дешевшого — офсетного — паперу (на ньому друкують, зокрема, шкільні підручники), що, у свою чергу, породило й вищевикладену проблему.

P.S. Коли верстався номер, заступник голови правління «Укрпапірпрому» П.Король, перебуваючи на Понінковському комбінаті, передав «Дню» повідомлення, в якому заявив, що Міністерство охорони здоров'я і податківці «діють за вказівкою посадових осіб країни», які лобіюють інтереси зарубіжних виробників, через що комбінат уже зазнав значних збитків.

Інформація для роздумів: зошити масово завозяться в Україну через посередників із Росії та Білорусі і, за оцінкою «Укрпапірпрому», є екологічно шкідливими, оскільки виготовляються з макулатури. У поточному році було введено ввізне мито на зошити в розмірі 30% від їхньої вартості.

Олександр МІХЕЛЬСОН, Наталя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ