Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Польща вимагає голосу

5 грудня, 2003 - 00:00

Напередодні саміту в Брюсселі наступного тижня, на якому має бути схвалено проект Конституції Європейського Союзу, міністр закордонних справ Польщі Влодзімеж Цімошевич заявив, що його країна блокуватиме угоду. Минулого тижня аналогічний натяк зробила Британія. Лондон має запитання, зокрема, щодо європейської системи оподаткування, соцiальної та оборонної політики. Варшаву ж не влаштовує запропонована в проекті Конституції система прийняття рішень в ЄС. Згідно з Договором Ніцци 2000 року, який заклав процесуальні основи вступу до ЄС нових членів, Польща отримала 27 голосів. А проект Конституції передбачає, що для ухвалення того чи іншого рішення буде достатньо згоди половини країн-членів Євросоюзу, в яких живуть не менше 60% його населення.

«У Європейському Союзі, на жаль, є сили, які розглядають розширення ЄС як велику ласку «молодшим братам» по континенту», — заявив Цімошевич в інтерв’ю британській газеті «Гардіан». Глава польського зовнішньополітичного відомства особливо гостро розкритикував Німеччину, яка виступає проти бажання Варшави зберегти квоти при голосуванні. Берлін називає несправедливим запропонований у Договорі Ніцци порядок, за яким Польща й Іспанія, населення яких разом становить 80 мільйонів, отримують 54 голоси, а Німеччина з населенням 82 мільйони — лише 29 голосів.

Не вдалося дійти згоди з цього питання й на зустрічі міністрів закордонних справ європейських країн у Неаполі наприкiнцi минулого тижня. Польща і Британія запропонували на саміті відкласти перехід до ухвалення рішень більшістю голосів до 2009 року.

Жорстка позиція польського уряду відбиває досі не розвіяний серед багатьох поляків скепсис щодо Європейського Союзу. Нещодавно Єврокомісія, оцінюючи підготовку десяти країн, що приєднаються до ЄС у травні 2004 року, найбільше зауважень зробила Польщі. Вказала на необхідність подальшої боротьби з корупцією, реформування аграрного сектора, невідповідність м’ясо- молочної продукції польського виробництва санітарним нормам Євросоюзу... Польський уряд назвав зауваження Єврокомісії «робочим моментом» і сказав, що всі перешкоди буде подолано.

Втім, у польському суспільстві перспективи євроінтеграції сприймаються не однозначно, особливо в тому, що стосується аграрного сектора. Так, у розмові з кореспондентом «Дня» фахівець з аграрної політики Януш Ровінський, зокрема, зазначив, що фермери поки не готові дотримуватися настанов ЄС щодо охорони довкілля, догляду за тваринами та утримання грунтів. Програти ж питання представництва інтересів своєї країни в Євросоюзі, відмовившись від принципу розподілу голосів, було б болючою поразкою для польського уряду, який і без того має багато проблем. «Страшно допустити, аби склалося враження, що ми збрехали людям на референдумі щодо вступу до ЄС, — заявив «Гардіан» редактор «Газети Виборчої» Адам Міхнік. — Тому наш уряд нізащо не підпише проект Конституції ЄС в нинішньому вигляді».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: