Нас послано тільки пророкувати воскресення мертвих і будить сонних. Се наше діло.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

Поразка переможниці

Прем’єр-міністр Фінляндії пішла у відставку
20 червня, 2003 - 00:00

Гучним скандалом завершилося прем’єрство Аннелі Яаттенмякі, першої жінки — голови уряду Фінляндії. Через два місяці після початку виконання обов’язків вона подала у відставку. Яаттенмякі звинувачують у незаконному отриманні секретних документів міністерства закордонних справ, які вона використала під час передвиборної кампанії проти свого супротивника, тодішнього прем’єра Пааво Ліппонена, звинувативши його у порушенні нейтралітету Фінляндії й проведенні переговорів зі США щодо війни в Іраку. Днями Аннелі Яаттенмякі заявила в парламенті, що нікого не просила надати їй ці компрометуючі папери, і вони потрапили до неї випадково. Однак помічник президента Фінляндії Тар’ї Халонен Марті Маннінен заявив, що прем’єр-міністр збрехала. За його словами, Яаттенмякі особисто зверталася до нього з проханням надати інформацію й навіть повідомила номер свого «секретного факсу». Адвокат Маннінена заявляє про існування вагомих доказів цієї версії.

Якщо провину Яаттенмякі буде доведено, їй загрожує до двох років ув’язнення, зазначає «Франс-прес». Поки що президент Тар’я Халонен прийняла відставку прем’єра, але попросила її виконувати обов’язки, поки буде затверджено нового голову уряду або й новий склад кабінету міністрів. Найбільш iмовірно, що наступником Яаттенмякі стане міністр оборони Матті Ванханен. Принаймні так заявляють представники Центристської партії, до якої належать і Ванханен, і Яаттенмякі. На виборах у березні цього року центристи перемогли правлячу тоді соціал-демократичну партію з відривом у чотири відсотки голосів виборців.

Сьогодні напевно відомо лише одне: прем’єрство Яаттенмякі, що тривало лише 63 дні, стало одним iз найкоротших в історії Фінляндії. Ще менше перебували при владі тільки два уряди часів Другої світової війни.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments