Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Повернення із забуття

У Дніпропетровську представили шостий том листів Дмитра Яворницького
9 листопада, 2012 - 00:00

У меморіальному будинку-музеї академіка Д.Яворницького до 175-річчя з дня народження видатного вченого відбулася презентація шостого тому його епістолярної спадщини. Об’ємне видання є частиною особистого листування засновника Дніпропетровського історичного музею, знаного фахівця з історії запорізького козацтва. Нова збірка містить понад 700 листів до Д.Яворницького від 195 кореспондентів — друзів, знайомих і людей, небайдужих до української історії та культури. Всі ці листи довгі роки зберігалися в запасниках історичного музею, який академік Д.Яворницький очолював понад чверть сторіччя. Видання листів Д.Яворницького супроводжується довідковими матеріалами і представляє інтерес не лише для дослідників, але й пропонується широкій читацькій аудиторії. Багатотомна «Епістолярна спадщина» виходить у світ під загальною редакцією заслуженого працівника культури, директора Дніпропетровського національного історичного музею Надії Капустіної. Уклали видання музейні співробітники. Нинішній, шостий, том присвячений пам’яті кандидата історичних наук Світлани Абросимової — головного ініціатора, автора й укладача цього науково-археографічного видання. За словами співробітниці музею «Літературне Придніпров’я» Н.Василенко, практично третя частина всіх листів академіка Д.Яворницького була оброблена та прокоментована нині покійною Світланою Вікторівною. Це вельми копітка та нелегка праця, підкреслила вона, адже про 52 кореспондентів, які присилали листи Д.Яворницькому, не було відомо практично нічого. «Серед них були особи, відомі не лише в Україні чи Російській імперії, але й поети-початківці, краєзнавці, представники інтелігенції, чий слід в історії залишився лише завдяки цим листам», — сказала вона. Цінність епістолярної спадщини Д.Яворницького набирає ще більшої ваги, тому що велика кількість документів згоріла і безповоротно загинула в роки Другої світової війни. Укладачі збірки навели ряд зворушливих прикладів, коли по допомогу до Д.Яворницького зверталися старі знайомі, що опинилися після революції в закордонній еміграції. Багато листів проливають світло на роль відомих катеринославців у становленні історичного музею та збиранні колекцій.

Як розповів на презентації декан історичного факультету Дніпропетровського національного університету, професор Сергій Світленко, епістолярна спадщина академіка Д.Яворницького, що видається музеєм, стала безцінним джерелом для вчених і студентів-істориків. Зовсім недавно робота студентки 3-го курсу історичного факультету Дніпропетровського університету, присвячена Д.Яворницькому, зайняла друге місце на конкурсі, який проводила Острозька академія. Усього, за різними оцінками, епістолярна спадщина Д.Яворницького складає від 6,5 до 8 тисяч листів. Значна їх частина, починаючи з 1995 року, була опублікована в багатотомному виданні, проте доля багатьох листів залишається поки невиясненою. З цієї причини ставити крапку в проекті «Епістолярна спадщина Д.Яворницького» — дуже рано.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: