Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

П’ять пропозицій

Вашингтон пропонує Україні «відкриті двері»
14 січня, 2003 - 00:00

Ключові моменти виступу посла США в Україні, який зараз є фактично головним речником політики Вашингтона щодо Києва, є такими. Вашингтон вважає, що Україна належить до євроатлантичного простору, Україна зі своїми сучасними технологіями, надзвичайно родючою землею, великим і високоосвіченим населенням могла б багато дати Заходу. Але багато факторів шкодить її інтеграційному процесу, вона все ще залишається ненадійною. Незважаючи на те, що Україна проголошує себе демократичною державою, її стандарти далекі від західних (зловживання адмінресурсом під час виборів, тиск на мас-медіа, громадянське суспільство, що народжується, «душиться»).

Теза, що американсько-українські відносини, сильні в минулому, почали псуватися останніми роками, — не нова. Досить новим є перелік причин виникнення недовіри: окрім давно вказаних серед головних причин, справи Гонгадзе, «касетного скандалу», — вказується на «насильство над громадянськими правами в мас-медіа і виборчому процесі», а також на питання поставок зброї до Македонії (це свого часу розлютило керівництво США і НАТО), а також те, що Україна погано справилася з кризою, викликаною тим, що українські військові збили російський літак над Чорним морем. Отже, доводиться констатувати, що «ніщо не забуто». До речі, по гарячих слідах виборів-2002 відверто негативних оцінок не давалося.

Справу «Кольчуг» названо такою, що завдала найбільшої шкоди американсько-українським відносинам. Посол Паскуаль повторив іще раз, що представникам США і Великої Британії не надали обіцяного повного доступу до інформації, яка б прояснила ситуацію навколо можливого продажу систем «Кольчуга» до Іраку, і щонайменше прояснилися серйозні прогалини в системі українського експортного контролю.

США розглядають Україну як потенційного члена Євроатлантичної спільноти, сказав посол Паскуаль, але зараз Україна не є надійним партнером. На відміну від інших країн Варшавського договору, таких, як Польща чи Словаччина, Україна, на думку посла, непевна щодо своїх власних цілей, що зашкоджує її прогресові. До того ж, як вперше визнано представником американської дипломатії, сильний вплив Росії в Україні також потенційно ускладнює спрямовану на Захід інтеграцію України. Росія, віддзначив посол Паскуаль, може чинити значний вплив на українське керівництво і його політику. І завдяки тому, що Україна дуже залежна від імпорту енергоносіїв з Росії, Росія змогла отримати значну владу над Україною в цій галузі. Посол також відзначив, що росіяни зацікавлені у скупці українського державного майна за зниженими цінами.

Як з цим усім бути? Відповідь одна — відновлювати довіру. Сполучені Штати, за словами посла Паскуаля, обрали політику «відкритих дверей», згідно з якою те, яким чином Україна відповість на американські пропозиції, і визначатиме її майбутню інтеграцію на Захід.

По-перше, Сполучені Штати можуть допомогти Україні реформувати її експортну систему (щоправда, система експортного контролю, яку сьогодні так критикує Вашингтон, створювалася за допомоги США). По-друге, Сполучені Штати пропонують розвивати відносини з Україною на рівні міністрів. США також виступають за зміцнення зв’язків між Конгресом та Верховною Радою. По-третє, пропонується зміцнити співпрацю у тристоронньому форматі: Польща— Україна—Сполучені Штати заради визначення і виконання українського плану євроатлантичної інтеграції. Четвертою пропозицією є зобов’язання українського керівництва підтримувати більш демократичне оточення і громадянське суспільство. Істотним тут є наголос на важливості визнання і толерантного поводження з опозицією в сильному демократичному суспільстві. Нарешті, останнім пунктом пропозицій посла Паскуаля є сподівання, що Україна продовжить розвиток програм співпраці між військовими з тим, щоб скоротити її занадто численні збройні сили і полегшити інтеграцію до західних військових та економічних альянсів — маються на увазі передусім НАТО і Світова організація торгівлі.

При цьому всьому посол США в Україні зазначив, що неправдою є те, що Сполучені Штати намагаються підірвати владу Леоніда Кучми і замінити його на Ющенка, що деякі люди в Україні говорили йому, що ізоляція — це не вихід, і що серед українців зростає недовіра до США.

На те, що Вашингтон вирішив принципово відійти від політики ізоляції, вказували й деякі інші моменти. Зокрема, нещодавно Сполучені Штати скасували заборону на в’їзд до країни президентові Білорусі. Якраз у цей час президент США Буш обговорював українську проблематику з президентом Польщі Квасневським. З неофіційних джерел стало відомо, що невдовзі може відбутися візит до Києва високопоставленого представника американської дипломатії.

Експерт британської Королівської військової академії Джеймс Шерр нещодавно там же, в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, говорив, що помилки у стосунках між Україною й Заходом були з обох сторiн, і тому сьогодні потрібно переосмислити те, що вже відбулося, і розробити нову стратегію. Однією з помилок Заходу Шерр вважає відмову ЄС надати чітке бачення європейських перспектив України, що створило шкідливу атмосферу всередині України. Другою помилкою він вважає закриття західного кордону України і прозорість її східного кордону. При цьому вони прикривались теорією, що «Україну в Європі не чекають». На думку Шерра, великою помилкою є неувага Заходу до України.

Отже, пропозиції, висловлені послом Паскуалем, можуть стати першими кроками до нової стратегії глобальних відносин між Україною й Заходом. А можуть і не стати. Якщо обидві сторони продовжуватимуть виходити з позицій протистояння. Пропозиції Паскуаля, очевидно, — сигнал не лише українському керівництву. Чим відповість Київ?

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: