Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Санте ЃРАЧОТТI став почесним доктором університету «Києво-Могилянська академія»

27 серпня, 2010 - 00:00

Нещодавно професор Санте Ґрачотті — вчений зі світовим іменем, один із патріархів сучасної славістики — отримав звання Почесного доктора Національного університету «Києво-Могилянська академія». Диплом було вручено в Посольстві України в Італії в присутності Надзвичайного та Повноважного Посла України в Італії Георгія Чернявського, другого секретаря посольства Ігоря Брусила, працівників посольства, колег і друзів проф. Ґрачотті. Нижче подається лист подяки проф. Ґрачотті керівництву КМА, який був виголошений при врученні.

Я мала честь бути на цій короткій, але знаковій церемонії. Проф. Ґрачотті приїздив до України, коли саме ім’я — «Києво-Могилянська академія» — було заборонене, коли кожен крок вченого відстежувався КДБ, коли на його виступ українською мовою на ІХ Міжнародному конґресі славістів у Києві у вересні 1983 року зала відреагувала стихійною овацією. У Києві на той час — а надто на міжнародних зустрічах — практично не можна було говорити українською мовою без звинувачення в «націоналізмі» та інших абсурдах. Сама ж КМА була жалюгідним військово-морським училищем, в якому, здавалося, назавжди були знищені спадок і пам’ять славетного минулого. Санте Ґрачотті тоді прорвав завісу мовчання над Академією, говорячи про її кардинальну роль в інтелектуальному й духовному розвитку Європи, а тим самим прорвав завісу мовчання і над самою Україною, яку Ґрачотті віддавана називав унікальним «пан’європейським синтезом» від часів бароко й до сьогодні.

Нині проф. Ґрачотті — Почесний доктор цієї Академії, а сама КМА — один з кращих університетів України. Дистанція між цими двома подіями — це і є, власне, дистанція між тоталітаризмом і свободою. Але продовжують бути актуальними передбачення Санте Ґрачотті, зроблені як у той далекий час, так і ті, що прозвучали в його виступі на врученні диплома Почесного доктора сьогодні. Варто наголосити принаймні на двох моментах у цьому виступі. Перший — це думка вченого про Україну як медіум між Сходом і Заходом Європи, а також — про винятково складну відповідальність України за цю свою історичну роль. Другий — необхідність поставити гуманітарні науки «на вершині знання», як каже вчений, а людину — «на вершині моральних цінностей».

Лише тоді, коли це стане по-справжньому можливим, відбудеться реальний процес звільнення суспільства від привидів тоталітарного минулого та шлях України до Європи — не на словах, а через конкретні дії, через волю і свідомість суспільства, через його рух до Європи як повернення до своєї одвічної духовної батьківщини.

Див. інтерв’ю з проф. Ґрачотті на шпальтах газети «День» ( «Культурна місія України») та часопису «Український Тиждень» (    «Сила плюралізму» )  

 

До уваги вельмишановного керівництва Національного університету «Києво-Могилянська академія»

Оксана ПАХЛЬОВСЬКА
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ