Всяка денаціоналізація зводиться до поганого виховання, до моральної недуги...
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф

«Що далі занурюєшся в глиб віків, то більше вони промовляють»

Посольство США підтримало львівську галерею ICONART
14 червня, 2013 - 12:51
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Посольство США в Україні та Львівська галерея сакрального мистецтва ICONART організували художню виставку. В приміщенні амбасади розмістилися: живопис Олександра Антонюка; дереворити Сашка Брундікова; ікони на дошці Петра Гуменюка, Тетяни Думан, Романа Зілінка, Олі Кравченко, Іванки Крип’якевич-Димид, Сергія Радкевича, Уляни Томкевич, Данила Турецького; ікони на склі Тараса Лозинського, Остапа Лозинського, Уляни Нищук-Борисяк, Оксани Романів-Тріски, образи на полотні Наталі Русецької...

Галерея ICONART — доволі молода (відкрилася 2010-го). Спеціалізується на оригінальних роботах. Переважно всі — на релігійну тематику (часто в їхній основі лежать кульмінаційні біблійні сюжети). І переважно всі — авторства львівських художників.

Так, на згаданій виставці, наприклад, Іванка КРИП’ЯКЕВИЧ-ДИМИД, до речі, внучка відомого історика, представила «синю» Богородицю:

— Спершу приготувала дошку, занотувавши її синіми мазками. Потім ніби витягала з неї світло. Йшла таким зворотнім ефектом — від темряви до світла. Колись я побачила подібні фрески — репродукцію з ХІІ століття: суцільно сині стіни храму, на яких дуже делікатно прописано світлою вохрою лики. Це вражало сучасністю. Можу сказати, що чим глибше ідеш в глибину віків, тим більше вони промовляють. Мені більше промовляє ХІ століття, ніж XVII.

— Подобаються представлені роботи. Дуже цікаві. Виконані в різних техніках. Багатьом притаманний той примітивізм, в якому зображали біблейських героїв в історії ранньої Церкви. Здається, це вже, що називається, на вимогу часу Ісуса, Богородицю, апостолів почали коронувати і малювати в шатах. Насправді вони, живучи серед простих людей, носили звичайний одяг. Адже краса не завжди в одежі, — ділиться враженнями Валентин ТИХОНЕНКО, генеральний директор експертно-консультаційного і тренінгового центру «ВАТТ». — Якщо взяти картину «Еммануїл» Данила Турецького — вона жива. Загляньте в Ісусові очі. Вони — повні життя.

Власне, виставка організована Посольством США в Україні з метою підтримати молоду галерею, яка гуртує довкола себе таких талановитих митців. Запросивши поважних гостей, які здебільшого знаються на малярстві, організатори провели закритий аукціон. Виручені кошти будуть спрямовані на розвиток ICONART.

— Це — наша багатоцільова кімната, де ми часто проводимо мистецькі заходи, — підсумовує Ерік ДЖОНСОН, радник з питань преси, освіти і культури. — Щодва місяці тут відбувається нова виставка. Наприклад, перед цією експонувалися картини кримськотатарських художників. Після співпраці з ICONART у планах організація виставки майстра Івана Приходька. Ми націлені на сприяння та підтримку українських митців.

До слова, під час експозиції робіт кримськотатарських художників теж було влаштовано аукціон.

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: