Люди живуть почуттями, а вимагати від них, щоб вони жили думками, це однаково, що вимагати у богів, щоб вони нас почули.
Тодось Осьмачка, український поет, прозаїк, перекладач

Швидше — «так»

Парламент готується дати імунітет уряду на рік
17 квітня, 2003 - 00:00

Шанси програми на підтримку парламенту напередодні голосування активно обговорювали політики і політологи. Намір голосувати «за», хоч і з тими чи іншими застереженнями, висловили всі фракції і депутатські групи більшості. На думку лідера фракції СДПУ(О) Леоніда Кравчука, розроблена програма реалістична, й уряд уже на ділі доводить здатність здійснити те, що накреслене. На підтримку програми уряду виступив учора і Конгрес місцевої та регіональної влади України. Співголова Конгресу, мер столиці Олександр Омельченко зазначив, що програма уряду «не найгірша, але може бути і кращою». «Краще будь-яка програма, ніж жодної», — сказав він. Представник Президента України у Верховній Раді Олександр Задорожній спрогнозував, що схвалити програму парламентська більшість здатна навіть без участі чотирьох опозиційних фракцій, хоч і зауважив, що цьому можуть перешкодити «технічні причини». Тобто інтрига і цього разу в тому, як проголосує опозиція, яка до останнього моменту чітко не афішує своїх планів. Фракція СПУ може підтримати програму за умови, що «хоч би 40—50 депутатів із більшості проголосують за прийняття закону про пропорційні вибори до парламенту», — заявив журналістам Олександр Мороз. Соціаліст Йосип Вінський, у свою чергу, пов'язав підтримку фракцією програми з позицією уряду щодо забезпечення мінімальної заробітної плати, а також у питанні торгівлі землею. З різкою критик ою на адресу уряду виступив у ході обговорення лідер КПУ Петро Симоненко, назвавши головним недоліком програми її декларативність і відсутність конкретики. Водночас чітких обіцянок голосувати «проти» з вуст комуністів не прозвучало. Схоже поводилися і БЮТівці — розкритикувавши документ, від остаточних оцінок соратники Юлії Тимошенко ухилилися. А щодо «Нашої України», то об'єктивно існує чимало чинників, що здатні підштовхнути її до підтримки програми. Співпрацювати з урядом багатьох соратників Віктора Ющенка змушує їхній бізнес, проте заклик групи «Разом» голосувати «проти», який прозвучав кількома днями раніше, свідчить про те, що чимало бізнесменів з оточення Ющенка незадоволені політикою уряду Віктора Януковича і вважають себе обділеними.

Зі слів народного депутата Юрія Павленка, майже всі партійні групи (а їх у блоці Ющенка п'ять. — Авт. ) виступали з різними пропозиціями. Отже, можливі найрізноманітніші варіанти позиції фракції з питання про програму уряду — від стовідсотково негативної до позитивної.

Інакше кажучи, у переддень голосування опозиція чітко продемонструвала бажання поторгуватися. Як показує практика українського парламенту, в таких ситуаціях хоч хтось із тих, хто іменує себе опозиціонерами, та схиляється до підтримки позиції провладних сил. А підтримка хоч би однієї з опозиційних фракцій практично без сумніву означає схвалення програми діяльності уряду Верховною Радою. На думку деяких аналітиків, затвердження урядової програми означає ще й певне зміцнення позицій Віктора Януковича як єдиного кандидата на президентські вибори від партії центру. Проте це лише один із багатьох рубежів, які повинен подолати прем'єр як можливий кандидат, причому аж ніяк не найвирішальніший.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: