Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Су-24м таки долетять до Криму

Київ погодився на заміну літаків на Чорноморському флоті
14 жовтня, 1999 - 00:00

До цього часу Україна не поспішала давати дозвіл на те, аби Росія розмістила на аеродромі в селищі Гвардійське, що в Криму, двадцять два бомбардувальники Су-24м замість застарілих Су-17, якими оснащений Чорноморський флот нині. Адже бомбардувальники Су- 24м можуть використовуватися як носії ядерної зброї. Москва наполегливо педалювала це питання, наголошуючи, що Су-17 у складі ЧФ вже не придатні для роботи через свою старість.

У травні секретар РНБО України Володимир Горбулін заявив: «Україна — господар на своїй території. Заміна озброєнь у складі ЧФ на повніші, ефективніші змінюватиме стратегічний баланс сил у Чорноморському басейні. І зробити це можна лише за погодженням з українською стороною».

Проте минулого тижня позиція відчутно пом'якшала. То й же Володимир Горбулін сказав: «Юридичних підстав, як з'ясувалося, для того, щоб заборонити заміну Су-17 на Су – 24м, — немає. Позиція української сторони є дуже чіткою — без необхідної верифікації, без супроводження, коли ми будемо абсолютно впевнені в тому, що ці літаки обладнані так, що вони не можуть нести ядерну зброю, то треба з цього виходити і тут знаходити розумне рішення. Я не бачу тут великої проблеми».

Розумне рішення шукали вже міністри оборони України та Росії, які домовилися про те, що двічі на рік українська сторона перевірятиме російські бомбардувальники. Мета перевірок — пересвідчитись, що на цих літаках справді не встановлено спеціальні пристрої, які дозволятимуть використовувати Су-24м як носії ядерної зброї.

Проте поки що невідомо, яким буде характер цих перевірок. Якщо, наприклад, ці перевірки здійснюватимуться за заздалегідь погодженим графіком, то ці інспекції навряд чи можна вважати ефективними. В усіх міжнародних угодах щодо контролю за озброєнням передбачено раптові перевірки, які дозволяють перевіряти оперативну, а відтак гарячу інформацію. Якщо цього між Києвом та Москвою на ЧФ не обумовлено, то, попри стратегічне партнерство, немає жодних гарантій, що хтось та не встоїть перед спокусою обдурити сусіда. І ще одна деталь. Літаки Су-24м, які будуть перебазовуватися до Криму, раніше входили до складу Балтійського флоту, і їх екіпажі готувалися за повною програмою підготовки, зокрема до можливого застосування ядерних боєприпасів. У Росії був шанс, за яким до України могли перебазуватись Су-24, виготовлені в так званому експортному варіанті, де навіть конструктивно не передбачено розміщення систем для зброї масового ураження. Проте Москва обрала для Криму Су-24м саме з Балтики.

ДО РЕЧІ

До появи на Чорноморському флоті бомбардувальників Су- 24м потенційними носіями ядерної зброї були, насамперед, корабельні системи. Наприклад, нещодавно введений до складу ЧФ ракетний крейсер «Москва» цілком придатний до ядерної роботи за відповідного навантаження. Серед російських адміралів обговорюються плани, за якими на ЧФ може бути передислоковано і ядерний підводний човен з Північного флоту. Це станеться після того, як Росія нарешті добудує свій найсучасніший підводний ракетоносець «Юрій Долгорукий», який потім попрямує на Північний флот, а більш застарілий підводний човен перебазується звідти на ЧФ.

Водночас на Чорноморському флоті триває зміцнення так званого шостого відділу, який має відповідати за технічну складову ядерного вишколу особового складу ЧФ. Відділ переїхав зі Стрілецької бухти на майдан Нахімова, де розташоване одне з управлінь ЧФ РФ. Шостий відділ складається з офіцерів, які пройшли навчання за фахом «озброєння» у військово-морській академії. Свого часу окремі офіцери шостого відділу проходили службу на Північному флоті і є фахівцями з авіаційних ядерних припасів.

Петро ІВАНЧЕНКО
Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ