Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Тарас Шевченко VS морально-етична криза

У Львівській політехніці розпочали підготовку до відзначення 200-річчя великого Кобзаря
15 квітня, 2010 - 00:00
КОБЗАР-2010 / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора у Національному університеті «Львівська політехніка» розпочала роботу Міжнародна науково-практична конференція «Тарас Шевченко та кобзарство», мета якої — привернути увагу суспільства до маловідомих сторінок культурно-духовної спадщини Тараса Шевченка та кобзарів.

На думку організаторів заходу, львівська конференція «Шевченко і кобзарство» цікава насамперед тим, що вперше поставила проблему єдності Шевченкової творчості та ідей кобзарства. «Відкривається нова сторінка в дослідженні, — переконана директор Міжнародного інституту зв’язків з діаспорою «Львівської політехніки» Ірина Ключковська, — бо до цього часу ніхто не досліджував цього зв’язку. Я сподіваюся, що конференція, яка відбувається за участю таких знакових особистостей, як професор Львівської музичної академії Любов Кияновська, віце-ректор УКУ Мирослав Маринович, доктор філософії, головний редактор газети «Наша віра», президент Українського пен-клубу Євген Сверстюк, один із китів, на яких тримається українознавство за кордоном, словацький фольклорист русинського походження, академік Микола Мушинка, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури імені академіка Возняка Львівського національного університету Тарас Салига та художній керівник ансамблю хлопців-бандуристів «Гамалія», голова Львівського осередку Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги Тетяна Шаленко, — стане першим кроком на шляху до відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, відтак — потужним імпульсом, який піде по всій Україні».

Невипадково, наголошують організатори, конференція відбувається на базі «Львівської політехніки» — цей вищий навчальний заклад завжди стоїть на засадах гуманізму, тому в його стінах, крім питань фундаментальної науки, економіки, новітніх технологій, завжди обговорюють питання гуманітарного аспекту, зокрема — національної ідеї, української термінології; проводять діаспорні конгреси. Саме тому, коли надійшла пропозиція про проведення конференції «Тарас Шевченко та кобзарство», «Львівська політехніка» залюбки погодилася, надавши учасникам свої найкращі ресурси, — конференційні зали для проведення круглих столів і розміщення експозицій.

Конференція триватиме три дні, впродовж яких її учасники обговорюватимуть такі теми, як взаємозв’язок творчості Шевченка та кобзарів, Шевченко та кобзарство у музичній спадщині, кобзарство та Шевченко в образотворчому мистецтві, генеалогія кобзарства у творчості Тараса Шевченка. А ще у великій і різноплановій програмі заходу — круглі столи, показові виступи кобзарів, показові майстер-класи та цікава мистецька акція «Художники малюють під звуки бандури», в рамках якої відбудеться музична інсталяція «Феєрія звуків». Участь у ній візьме добре відомий нашим читачам музикант Тарас Компаніченко.

Організатори вважають, що конференція «Тарас Шевченко та кобзарство» має всі підстави стати важливим державним заходом, до якого спонукають підготовка до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, проблема збереження національно-духовних цінностей на тлі світових глобалізаційних процесів та, найголовніше, — криза морально-етичних принципів у суспільстві.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: