Ми повинні бути відважними, не втрачаючи при цьому здорового глузду
Лех Валенса, польський політичний діяч, активіст і захисник прав людини

У чому сила Президента?

28 серпня, 2009 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Нещодавнє звернення Віктора Ющенка до українського народу з пропозицією всенародного обговорення президентського проекту нової Конституції продиктовано тим, що глава держави не має підтримки в парламенті. Про це Президент заявив учора в інтерв’ю газетам «День», «Україна молода» та «Дело».

«Шість місяців проект не розглядається в парламенті. Очевидно, він і не розглянеться, тому що все це — тактика. Президентський варіант не вигідний жодній із фракцій у Верховній Раді», — обурюється Президент. Тому, вважає глава держави, «моя сила виключно в публічності. В мене немає, на кого спертися в парламенті. Я не можу апелювати до Верховної Ради, бо розумію, що там є своя кланова гра. Для того, щоб не повторити трагедію грудня 2004 року, коли в парламенті без процедури і обговорення були прийняти фундаментальні зміни в Основний Закон, змінювати Конституцію необхідно через всенародний референдум».

Віктор Ющенко переконаний, що його ініціатива не є піаром, «бо до виборів, окрім першого читання, ніяке інше максимальне завдання ставити не можна». «Дуже важливо висловитися до виборів — яку ми сьогодні бачимо систему влади в Україні, а не після. Це повинні зробити і прем’єр-міністр, і лідер опозиції, й інші», — зазначив гарант.

Єдиним способом для Президента втілити свій законопроект у життя залишається звернення до українського народу: «Я звертаюся до народу — це єдиний спосіб. Не треба давати свої долі в руки політиків. Невже це для вас не принизливо? Адже сьогодні існує вірогідність того, що комбінація Тимошенко — Янукович може легко призвести до змін Конституції за спинами людей, яка погубить українську демократію».

На думку Президента, Майдан 2004 року показав, що останнє слово — за народом, саме він повинен сказати це слово і сьогодні. «Я звертаюся до журналістів — напишіть своє бачення Основного Закону. Ющенко вже написав: він може помилятись, але я пропоную — сядьте поряд з Президентом України й через місяць-два ми спільно запропонуємо нову Конституцію».

Незважаючи на свіжість ідеї всенародного обговорення, главі держави вже відомі плани проти його ініціативи: «Я знаю, які є зовнішні та внутрішні плани збити всенародне обговорення Конституції, й таких планів п’ять. Звісно, буде велика гра для того, щоб дискредитувати мою ініціативу й замилити очі народу, але я як Президент буду робити свою справу до кінця».

Більш детально про конституційну реформу Президента, а також відповіді на запитання щодо українсько-російських відносин, перспективу розкриття справи Гонгадзе тощо читайте в завтрашньому номері газети «День».

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: