Так, держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава
Ліна Костенко, українська письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів

Україна — ЄС: партнерство між громадянами

1 грудня, 2005 - 00:00

Рік тому весь світ став свідком масової мобілізації людей в Україні на підтримку демократії, реформ і змін. Весь світ тоді почув слова українського народу: ми є господарями політичних процесів у нашій країні. Коли нова владна команда на чолі з Президентом Віктором Ющенком вступила на свої посади після переголосування другого туру президентських виборів, нові лідери публічно зобов’язалися задовольнити заклик людей створити нову Україну.

Я відчуваю особливу гордість за те, що був тоді в Україні, щоб стати свідком цих змін і зробити свій маленький внесок у знайдення політичного рішення, яке дало можливість рухатися вперед. Моя присутність тут минулого року стала результатом моїх глибоких почуттів до України, а також прагнення Європейського Союзу мати тісніші відносини з сильною, незалежною, процвітаючою та демократичною Україною. Долі України та ЄС — тісно пов’язані. Україна є однією з ключових держав для майбутнього та процвітання нашого спільного континенту. Зв’язок ЄС з Україною є постійним, і він не залежить вiд якихось конкретних подій. У той же час підтримані минулого року європейські цінності дали величезний стимул розвитку наших відносин.

З моменту набуття чинності Плану дій Україна—ЄС, затвердженого 21 лютого цього року, наші відносини стали на новий шлях. Це шлях до тіснішого партнерства, що спирається на спільні інтереси та цінності, які ми поділяємо.

Реформи в Україні мають визначальне значення. Позитивні кроки для їх впровадження вже було зроблено, хоча зрозуміло, що повна переорієнтація країни потребуватиме часу. Ключовою відправною точкою є судова реформа, якою слід негайно зайнятися. Потрібно, щоб громадяни могли довіряти судам і бачити в них неупереджених гарантів як прав, так і обов’язків.

Одним iз головних успіхів у розвитку наших відносин є розвиток нашого зовнішньополітичного партнерства. Наші формальні та неформальні консультації з регіональних і глобальних питань перейшли на абсолютно новий рівень тісної та інтенсивної співпраці. Починаючи з весни наші заяви та позиції з питань зовнішньої політики помітно сходяться у спільній точці — це свідчить про те, що ми поділяємо спільні принципи та цінності. Ми також підписали угоди про участь України в місіях ЄС з кризового управління та обмін класифікованою інформацією. На додаток ЄС прийняв рішення надати конкретну підтримку зусиллям України, спрямованим на знищення запасів малої та легкої зброї і боєприпасів.

Робота, що проводиться для забезпечення прийнятного врегулювання придністровського конфлікту, є прецедентною справою для нашої співпраці. Пропозиції України щодо пошуку відповідного рішення дали важливий новий поштовх цьому процесу, хоча до врегулювання конфлікту все ще далеко. Значною мірою завдяки ініціативам України ЄС сьогодні бере участь у переговорах iз питань урегулювання як спостерігач. Ми сподіваємося на конструктивну співпрацю із залученням усіх відповідних сторін і партнерів.

У цьому контексті я хотів би також згадати про заходи, організовані на українсько-молдавському кордоні, включно з його придністровською ділянкою, до яких залучений Європейський Союз. Вчора в Одесі ми відкрили Місію з надання допомоги на українсько-молдавському кордоні та представили колектив Спеціального представника ЄС у Молдові, до якого входять радники з Києва, Одеси та Кишинева. Цей проект, який реалізовується ЄС у відповідь на спільне прохання президентів України та Молдови, спрямований на підвищення прозорості та довіри до цього важливого європейського кордону. Я особисто дуже сподіваюся на тісну співпрацю з обома президентами для досягнення цих цілей.

Ми маємо успішний початок нашого партнерства, що поглиблюється. Сьогоднішній саміт лідерів України та ЄС дає нам хорошу нагоду оцінити наші досягнення. Ми вітатимемо той великий прогрес, якого ми досягли. У той же час я хочу повторити свою попередню тезу — відносини між Україною та ЄС залежать від якості демократії та реформ в Україні. Попереду ще довгий шлях.

Рік, що минає, приніс багато викликів для тих, хто взяв на себе основні зобов’язання перед народом України. У вересні ми стали свідками кінця роботи коаліційного уряду, члени якого вступили на посади у січні-лютому цього року разом з новим Президентом. Винесені тоді рішення були складними для всіх, кого вони стосувалися.

Парламентські вибори, які відбудуться у березні 2006 року, є наступним викликом, що стоїть перед Україною. Очікується напружена передвиборна кампанія. Це частина демократичного процесу, і цього не потрібно остерігатися. Серед ключових досягнень є посилення свободи засобів масової інформації як однієї з основних передумов демократичних виборів, що дає можливість робити поінформований вибір. Це дає впевненість у шляху вперед.

Можливо головним наслідком минулорічних подій став той факт, що український народ показав свою гідність і міць. Це найкраща гарантія живої та здорової демократії. З відданими чесним і справедливим виборам лідерами необхідно, щоб народ спрямував своє рішуче прагнення бути господарем української демократії на участь у виборчому процесі. Для того, щоб Україна рухалася вперед, для наступних виборів важливою є висока явка виборців. Партнерство між Україною та ЄС існує не лише на рівні лідерів — найголовніша співпраця відбувається між громадянами, які прагнуть побудувати краще майбутнє.

Хав’єр СОЛАНА, Верховний представник ЄС із питань спільної зовнішньої політики та політики безпеки
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments