Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Україна в тумані

Верховна Рада відмовилася звільняти Тимошенко
16 листопада, 2011 - 00:00
15 ЛИСТОПАДА 2011 р. ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Завтра профільний комітет Європарламенту має визначити свою позицію щодо переговорів з Україною. Простіше кажучи, будуть дані рекомендації — підписувати договір чи ні. Але поки все йде до того, що українська влада, а може й уся Україна, опиниться на політичному карантині.

Учора Верховна Рада провалила внесену опозиційним депутатом Віктором Швецом поправку 95 до ст. 365 проекту закону «Про гуманізацію відповідальності за правопорушення в господарській діяльності». «За» проголосували 157 опозиційних депутатів. «Команда не надійшла», — пояснив кореспондентові «Дня» співбесідник з Партії регіонів.

Побачивши результати голосування, опозиція почала скандувати «Ганьба!». А народний депутат, член фракції «БЮТ — Батьківщина» Наталя Королевська з місця заявила: «Панове, щодо цього законопроекту розмова закінчена... Тільки що була провалена поправка 95, яка надала б можливість Юлії Тимошенко бути на волі. Ви просто боїтеся! Ви тримаєте Юлю у в’язниці, тому що ви боїтеся. Немає сенсу розглядати закон далі, бо це легалізація вашого злодійства».

«Розмови Президента про те, що ми йдемо кудись у Європу... зараз на них ставиться великий хрест», — також заявив депутат-бютівець Олександр Черноволенко.

Після цього депутати-бютівці вже традиційно накрили свої робочі місця відомим усьому світу плакатом «Юлі — волю!», а потім і зовсім пішли. Як сказав Іван Кириленко, «до закінчення фарсу».

Щоправда, це не стало приводом припинити розгляд законопроекту про гуманізацію. Крім того, народні депутати 236 голосами погодилися з тим, що Верховна Рада працюватиме «до упору». А тим парламентаріям, які висловили невдоволення таким непомірно великим робочим днем, спікер Володимир Литвин відповів: «Нічого, ніч довга».

А в цей час Віктор Федорович таки поборов свій страх перед страшним вроцлавським туманом, і борт №1 таки вилетів до Польщі (Президента запросили взяти участь в урочистостях на честь 200-річчя Вроцлавського університету, на яких також були присутні президенти Польщі й Німеччини). Саме вчасно — вже на шапкування. Коли не надто докучатимуть питаннями про Тимошенко.

Примітно, що з самого ранку у Вроцлаві приземлилися всі літаки, що мали прибути, згідно з графіком, окрім одного — українського. Загалом затримка вильоту становила близько семи годин.

— З погляду здорового глузду Тимошенко треба було випускати. І навіть технологічно сьогодні треба було голосувати, щоб Апеляційний суд міг прийняти рішення напередодні парафування угоди з Європою, — міркує в розмові з «Днем» політолог Віталій Бала. — Це також частково зняло б внутрішньополітичне напруження. І опозиції тоді важко було б звинувачувати владу в авторитаризмі.

І найголовніше, в черговий раз переконуємося, що політики мислять категоріями бізнесменів 90-х років — треба свого опонента знищити, забрати, купити. У політиці так вести справи не можна.

А от Віктор Небоженко вважає, що європейці таки «проковтнуть» арешт Тимошено й 19 грудня підпишуть документ з Україною.

— Ви даремно думаєте, що для Заходу Тимошенко — це якась серйозна перешкода. Якщо ви подивитеся, як вони спілкувалися з агресивними лідерами країн Африки, Азії та Латинської Америки, то для них важливіше стратегічні теми. Геополітика для них важливіша, ніж демократія, — резюмував політолог.

Але хоч би як там було, 19 грудня відбудеться лише парафування, а не підписання договору про асоціацію (парафування — це лише попередній підпис). А потім, як відомо, цей документ мусить пройти через всі парламенти, що буде дуже непросто. Експерти прогнозують, що якщо Тимошенко буде у в’язниці, то, скажімо, через німецький Бундестаг документ точно не пройде.

«Для України можлива європейська перспектива, якщо над країною розсіється туман», — заявив учора президент Федеративної Німеччини Крістіан Вульф під час святкування 200-річчя Вроцлавського університету в Польщі. Але поки туман над Україною дедалі густішає.

ТИМ ЧАСОМ

Депутат Верховної Ради Сергій Власенко (фракція «Блок Юлії Тимошенко-Батьківщина») заперечує заяву Державної податкової служби про те, що колишній прем’єр-міністр, лідер партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Юлія Тимошенко відмовляється від співпраці зі слідством у кримінальній справі про зловживання на посаді керівника корпорації «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ). Про це він сказав біля Лук’янівського СІЗО перед початком чергових слідчих дій із Тимошенко. «Я вважаю брехнею заяву начальника Головного слідчого управління (Податкової) про те, що Тимошенко відмовилася давати пояснення. Нехай прочитає протокол допиту, де Юлія Володимирівна чітко виклала, що вона не визнає ці звинувачення. Вона хоче і даватиме пояснення у цій справі, але після того, як буде це можливим за станом її здоров’я, а не тоді, коли прибігають слідчі та вимагають якогось допиту», — повідомив депутат. Окрім цього, він також назвав неправдивими заяви начальника Головного слідчого управління (Податкової) Анатолія Яковинця про те, що слідчі дії з екс-прем’єром проходять формально, протягом не більше 10 хвилин. На думку політика, всі ці заяви керівництва Головного слідчого управління направлені на те, щоб маніпулювати ситуацією довкола справи Тимошенко. Як повідомлялося, 14 листопада Яковинець заявив, що Тимошенко відмовляється від співпраці зі слідством у справі ЄЕСУ і відмовилася свідчити у цій справі 11 листопада.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ