Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Українці разом з усім світом кажуть: «Спасибі, Стіве!»

7 жовтня, 2011 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР
НА ПРОДУКЦІЇ У ФІРМОВИХ APPLE STORE З’ЯВИЛИСЯ ФОТОГРАФІЇ ДЖОБСА З РОКАМИ ЙОГО ЖИТТЯ / ФОТО РЕЙТЕР

«Три яблука змінили світ: одне з’їла Єва, одне впало на голову Ньютона і ще одне заснував Стів».

З коментарів користувачів мережі

 «Він був достатньо хоробрим, щоб мислити інакше, ніж всі, достатньо сміливим, щоб вірити в те, що він може змінити світ, і достатньо талановитим, щоб здійснити це» — важко не погодитись з цими словами американського президента про Стіва Джобса.

Сьогодні у світі сотні людей приносять квіти та запалюють свічки біля Apple Stores, вшановуючи пам’ять направду унікальної людини. Для багатьох усвідомлення того, що один із засновників Apple вже не створить чергового геніального продукту — велика втрата. Переконані в тому, що серед українців знайдеться чимало вдячних, вранці ми з колегою-фотокореспондентом побували біля трьох київських фірмових магазинів Apple, але ані квітів, ані навіть портретів Стіва Джобса там не було... Звичайно, це не привід для узагальнень, але чи наше суспільство навчилося розпізнавати та цінувати Інакшість? Саме категорія «Інший», як на мене, чи не найвдаліше характеризує Стіва Джобса. Протест проти шаблонності й традиційності у своїй вузькій сфері, амбіційність й воля до змін, а найголовніше — усвідомлення можливості практичної реалізації — саме ці риси можна вдало екстраполювати на речі глобальніші, а такого мислення часто бракує українцям сьогодні...

Найпершим ноу-хау, яке приписують Стіву Джобсу у співпраці зі Стівом Возняком (Woz, як його у відомій Стенфордській промові назва Джобс, і який, до речі, народився у сім’ї вихідців з Буковини) — розробка у 1970-х «Apple I». Вони не створили кардинально новий комп’ютер (першим у тому класі був «Altair 8800»), проте змінили саме його призначення — для звичайного користувача, тобто для нас із вами. Безперечно, «інформаційна революція» не обійшлась без участі Джобса, а наступний «Apple II» став чи не найбільш продаваним у світі. Підозрюю, цього результату в умовах серйозної конкуренції і продукуванні компаніями Кремнієвої долини технологічних новинок, було нелегко. Сам Стів Джобс свого часу використав розробку фірми Xerox — мишку, яку адаптувавши до нових комп’ютерів «Lisa», започаткував, по суті, нову епоху у сприйнятті ПК.

Комп’ютер — не лише засіб реалізації технічних завдань, але й культурний артефакт. По суті, Стів Джобс монополізував естетичне у високих технологіях, поєднавши його з простотою користування. Такий підхід став альтернативним вектором розвитку інформаційних технологій. Після повернення Джобса в Apple власне й відбулась зміна формату компанії: з суто комп’ютерної на мультимедійну. Своєрідною революцією у свідомості багатьох користувачів електронних гаджетів було створення першого iPod’а, який повністю змінив уявлення про те, як повинен виглядати й функціонувати музичний плеєр. Не думаю, що єдиною причиною успішності Apple є правильно вибудована маркетингова стратегія. Створення у потрібний час і в потрібному місці затребуваного масами продукту автоматично формує й ринок. Але є сотні нюансів, за відсутності хоча б одного з яких, такий продукт не буде особливим, а, навпаки стане одним з багатьох подібних. Нові підходи до створення електронних продуктів, харизматичність колишнього генерального директора компанії якісно відобразились на рейтингу продажів, проте й одночасно вплинули на розуміння того, як має виглядати електронний гаджет: комп’ютер чи телефон, музичний плеєр чи планшетний комп’ютер. Візія якісних інновацій Джобса дала змогу користувачам отримувати саме естетичне задоволення від користування продукцією. Стів Джобс дав поштовх до створення нової своєрідної поп-культури, яка нехай і «заплямована» ринковою успішністю компанії, проте не безпідставна. Крім того, він став законодавцем моди, яку поки нікому не вдалось перевершити. Дозволю припустити, фанатична любов прихильників до «надкушеного яблука» — не сліпе слідування ідеології, а усвідомлений вибір заради того, аби відчувати себе частиною сім’ї Apple (стильних і сучасних, тих, хто не йде «в ногу з прогресом», а випереджає його).

Можна з впевненістю сказати, що за всіма витворами Apple криється значно глибша ідеологія, аніж просто гарний дизайн чи добре налагоджена й функціональна система. Жити з технікою — не означає лише нею володіти, це постійні пошуки людьми думаючими і небайдужими до свого завтра, того, чим концептуально наповнювати цей добрий продукт. Відкинувши технічну складову, екстракт послання Стіва Джобса, яке він втілював у своїх ідеях є дилема: чи кожному з нас слід окремо усвідомлювати свою причетність до творення кращого і якіснішого себе? Чи залишатись пересічним жителем-споживачем — чи творцем. 

Артем ЖУКОВ, «День»
 
 

«Ваш час обмежений, тому не витрачайте його, живучи чиїмось чужим життям. Не потрапляйте в пастку догми, яка говорить жити думками інших людей. Не дозволяйте галасу чужих думок перебити ваш внутрішній голос», — це слова зі знаменитої Стенфордської промови Стіва Джобса, яку він виголосив улітку 2005 року перед американськими студентами. Цим же твердженням можна підсумувати життєвий шлях засновника всесвітньовідомої комп’ютерної корпорації Apple. Джобс, очевидно, розумів, наскільки фатальним для нього може виявитися рак підшлункової залози, але він вірив і жив. І буквально протримався останні шість років, за які встиг представити світу планшетний комп’ютер iPad і четвертий iPhone.

І, здається, світ встиг оцінити геній Джобса.

«Зробивши комп’ютери персональними й уклавши інтернет у наші кишені, він забезпечив доступність інформації кожному з нас і зумів здійснити інформаційну революцію так, щоб вона була зрозумілою на інтуїтивному рівні й приносила людям радість, — заявив президент США Барак Обама. — Світ втратив провидця...».

«Звістка про смерть Стіва Джобса стала справжнім горем для мене, — зізнався головний конкурент Стіва Джобса, співзасновник Microsoft Білл Гейтс. — Я і моя дружина Мелінда висловлюємо щирі співчуття його сім’ї, друзям і всім тим, кого торкнулась робота Стіва. У світі дуже рідко зустрічаються люди, здатні внести у нього вклад, подібний вкладу Стіва, ефекти від якого відчуватиме ще не одне покоління. Для тих, кому пощастило працювати з ним, це була велика честь. Я безмірно сумуватиму за ним».

І це при тому, що свого часу Джобс не соромився висловів і лаяв на чому світ стоїть Microsoft.

Джобс вражав і своєю неординарністю. Глава Apple міг запросто звільнити співробітника з роботи, а через деякий час зателефонувати йому й обговорити новий проект. Він нещадно критикував і навіть обзивав своїх підлеглих, вимагаючи при цьому простоти в розроблюваних проектах. Джобс був носієм особливої філософії — далекоглядної, яка випереджає час. В інтерв’ю журналу Playboy 1985-го Стів заявив: «Головною причиною, чому люди купуватимуть собі додому комп’ютер, стане можливість бути пов’язаними з національною комунікаційною мережею. Ми зараз на самому початку цього шляху, але це стане справжнім проривом. Приблизно як телефон». Того самого року Джобс був вимушений залишити Apple. «Мене ніби вдарили в живіт і вибили з мене душу. Мені всього 30, і я хочу продовжувати створювати речі. Я знаю, що можу створити як мінімум ще один великий комп’ютер. Але Apple не дасть мені такого шансу», — згадував Джобс в одному з інтерв’ю. Та сталось інакше. Одразу після звільнення Стів створив нову комп’ютерну фірму NеXT Computer. Уже через 11 років Apple поглине цю компанію, а Джобс дасть першому своєму дітищу Apple друге дихання. «Я позбувся тягаря успішної людини і знову знайшов легкість і сумніви новачка. Це звільнило мене й ознаменувало початок мого найбільш творчого періоду», — пригадає Джобс у вже згадуваній Стенфордській промові. Відкритість до інновацій, дисциплінованість і перфекціонізм Джобса втілились у безкінечні черги у фірмові Apple Store (магазини Apple). А виручка корпорації, яка 1997 року ще становила 7,1 млрд дол., 2010-го сягала 65,2 млрд. дол.

Сьогодні біля Apple Store по всьому світу збираються шанувальники таланту Джобса. Люди залишають численні записки й квіти, запалюють свічки. А на 14 жовтня заплановано «День пам’яті Стіва Джобса». Як сказано на сайті stevejobsday2011.com, створеному шанувальниками глави Apple: «Ми захоплюємося його роботою. Ми прийняли його бачення. І ми любимо те, що він привніс у світ. Присвятімо один день на його честь і подякуймо йому!». Організатори акції закликають усіх одягнутися цього дня, як одягався Стів: у чорну водолазку й джинси, а також виставити на своєму аккаунті у Facebook і Twitter його фотографію.

«Ніхто не хоче помирати. Навіть люди, які хочуть потрапити на небеса, не хочуть помирати. І все одно смерть — пункт призначення для всіх нас. Ніхто ніколи не зміг уникнути її. Так і має бути, тому що Смерть, напевно, — найкращий винахід Життя. Вона — причина змін. Вона очищає старе, щоб відкрити дорогу новому», — заявив Джобс у Стенфорді.

Той, який завжди залишався «голодним і безрозсудним», пішов із життя.

В Україні немає офіційного представництва Apple. Але є дуже багато тих, хто розділяє цінність ідей, думок і світогляду, які втілював Джобс. 

Ігор САМОКИШ, «День»

 

Барак ОБАМА, президент Сполучених Штатів Америки:

— Започаткувавши чи не найуспішнішу компанію планети з гаража, він ілюстрував дух американської винахідливості. Зробивши комп’ютери персональними й поклавши Інтернет у наші кишені, він забезпечив доступність інформації кожному з нас і зумів здійснити інформаційну революцію таким чином, щоб вона була зрозуміла на інтуїтивному рівні та приносила людям радість. Світ втратив візіонера. І не може бути кращого доказу успіху Стіва, ніж той факт, що чимала частина світу дізналася про його смерть через винайдені ним пристрої. Він подарував радість мільйонам дітей і дорослих. Від Стіва можна було почути, що він щодня живе так, ніби то його останній день. І завдяки цьому він змінив наше життя, бізнес і зумів досягти рідкісного в людській історії здобутку: він змінив те, як кожен із нас дивиться на світ. 

Whitehouse.gov

 Білл ГЕЙТС, співзасновник Microsoft:

— Звістка про кончину Стіва Джобса стала справжнім горем для мене. Я і моя дружина Мелінда висловлюємо щирі співчуття його родині, друзям та всім, хто працював зі Стівом. У світі дуже рідко трапляються люди, здатні зробити для людства те, що зробив Стів, — ефекти цього надзвичайно вагомого внеску відчуватиме ще не одне покоління. Для тих, кому пощастило працювати з ним, це була велика честь. Я буду безмірно за ним сумувати. 

iphones.ru

 Ларрі ПЕЙДЖ, виконавчий директор компанії Google:

— Я дуже засмучений прикрою новиною про Стіва. Він був великою людиною з величезною кількістю досягнень. Завжди здавалося, що він здатен сформулювати в декількох словах ідею, яка тобі щойно спала на думку. Мене завжди надихала його здатність фокусуватися на зручності використання чого-небудь, відкидаючи решту нюансів. Він радо простягнув мені руку допомоги тоді, коли я став главою компанії Google, і витратив чимало часу, аби дати мені поради й поділитися своїми знаннями. Хоч уже тоді він погано себе почував. Google і я щиро співчуваємо його родині й усій Apple-родині. 

iphones.ru

 Марк ЦУКЕРБЕРГ, засновник соціальної мережі Facebook:

— Спасибі за те, що продемонстрував нам, що створене нами може змінити світ. Мені не вистачатиме тебе. 

wired.com

 Сергій АЛЕКСАШЕНКО, директор з макроекономічних досліджень, Національний дослідний університет «Вища школа економіки»:

— Він створив з нуля велику компанію, і якщо раптом наші політичні демагоги вкотре говоритимуть про те, що чесно заробити мільярд неможливо, варто навести його приклад — поряд із Біллом Гейтсом, Джоан Роулінг, Сергієм Бріном, Ларрі Пейджем, Марком Цукербергом та іншими видатними особистостями сьогодення, — без нафти, газу, високопоставлених друзів, без відкатів і розпилів... Він заклав стандарти спілкування людини XXI століття з інформацією. Винайдені ним продукти прагнуть копіювати, але поки ніхто не може перевершити оригінал. Рано чи пізно це, безумовно, станеться — на те й конкуренція. Але це буде нелегке завдання, і впоратися з ним зможе тільки наступний геній. Такий же, яким був Стів. 

із блогу на «Эхо Москвы»

 Стів БАЛМЕР, генеральний директор корпорації Microsoft:

— Хочу висловити найглибші співчуття з приводу смерті Стіва Джобса, одного із засновників нашої галузі та справжнього провидця. Висловлюю щирі співчуття його сім’ї, працівникам Apple і кожному, хто його знав.

«ВІН СПОКУШАВ СВІТ СВОЇМ ГЕНІЄМ»

Євген МАРЧУК:

— Для мене Стів Джобс був людиною з небес, людиною науки, інтуїції, передчуття. Я уявляю собі, якби він прожив ще десь років двадцять-тридцять (якби Бог дав йому це), то справді змінив би світ до невпізнанності. Такі особистості, як Стів Джобс, це люди не цивілізації, а світу, які, будучи самі по собі скромними і такими, що не рвалися в політику чи публічну сферу життя, реально міняли світ на краще. Думаю, що незалежно від того, буде поставлено йому пам’ятник чи не буде, всі, в кого є в руках Apple, iPod, iPhone, iPad — це і є пам’ятник йому, рознесений на мільйони, якщо не на мільярди особистостей.

У мене виникає така асоціація. Символом Apple є надкушене яблуко, яке означає, що Єва спокусила Адама... Як сказав Барак Обама, Джобс був досить сміливим, щоб мислити не так, як усі... А символ надкушеного яблука — це те, що він спокушав світ своїм генієм, і хай тепер світ спробує віддячити йому за цю його спокусу. Вічна йому пам’ять. Його ім’я залишиться не просто в історії... Я пам’ятаю, колись я був на лекції дуже знаменитого філософа, який почав свою лекцію так: «Земля виникла з нічого, і колись зникне в світовому океані, — це закон буття». Ясна річ, що все це вимірюється мільярдами років. Я думаю, що Стів Джобс вийде за межі Землі і залишиться у Всесвіті зі своїм геніальним концентратом, і буде шукати місця, де б ще приземлитися, щоб реалізувати свій геній і талант.

«ЕФЕКТ ДЖОБСА»

Лариса IВШИНА, головний редактор газети «День»:

— Чи була коли-небудь в історії бізнесу людина, на смерть якої Так реагував світ?.. А це, до речі, теж один з «ефектів Джобса» — завдяки ньому світ став настільки згуртованим, що зараз, напевно, немає країни, в якій хоча б для декількох десятків людей день смерті Стіва Джобса не був би приводом для відчуття єднання. Сьогодні віртуальний світ став дуже реальним і відчутним.

Завдяки Стіву Джобсу ми відчули себе жителями «глобального віртуального села». Він став одним з творців «єдиного світу».

Я вже не перший рік говорю про ідею «союзу українських хуторів з високошвидкісним Інтернетом». І завдяки Джобсу ця ідея стала реальністю. Буквально кілька днів тому, перебуваючи в Алушті, я спілкувалася одночасно з нашим автором Володимиром Панченком, який у цей час був у селі в Центральній Україні, та веб-редактором «Дня» Артемом Жуковим, який був у Коломиї. Географічна віддаленість не заважала нам ділитися один з одним ідеями в режимі online. Не втрачаючи при цьому своєї «автономії»...

Таким чином, ми буквально проскакуємо постіндустріальний етап і опиняємося в епосі інформаційній. Щоб разом щось творити й працювати над загальними цінностями, фізична присутність аж ніяк не обов’язкова. І тут — головний момент. Сам собою Apple не робить людину просунутою, а, відкриваючи для нас світ, він стимулює рухатися вперед, розвиваючи якості сучасної, цікавої особистості... Але навіть з Ipad у руках можна обрати деградацію. Способи постачання інформації пережили революцію, але вони — «шлях», а йти ми повинні Самі.

МИ МОЖЕМО ЛИШЕ ПРИЄДНАТИСЯ ДО СЛІВ, ЯКІ СЬОГОДНІ ПРОМОВЛЯЄ УВЕСЬ СВІТ: «ДЯКУЄМО, СТІВЕ!»

Віталій ГАЙДУК:

— Стів Джобс — фігура легендарна в світовому бізнесі. Хоча бізнес — це вторинне. Головне те, що ця людина все своє життя і своє серце присвятила улюбленій справі. Адже його ідеї були пов’язані не лише з комп’ютером, а в цілому з технологіями. Те, що робив Стів, вписується в стратегію «блакитного океану». Тобто він створював продукт, який був поза конкуренцією. Якби він мислив інакше (був простим бізнесменом), то його компанія знаходилася б в «яскраво-червоному океані» (а це конкуренція, гроші, вигода).

Завдяки Стіву світ дізнався про персональний комп’ютер для «простого» користувача. Я вже не говорю про анімаційні фільми, до яких ми, як користувачі, менше причетні, але які на сьогоднішній день відкрили світові комп’ютерну анімацію.

Всі ми пам’ятаємо легендарний iPod, який став найкращим плеєром, і в якому автоматично з’явився електронний магазин iTunes, де можна зберігати сотні тисяч композицій. ІPod практично перекрив нелегальний бізнес «скачування» інформації з мережі. З точки зору дизайну — це було щось неймовірне. Не встигли ми змінитися в своєму сприйнятті, як отримали фантастичні iPhone. Навіть ті, кому раніше складно було оволодіти роботою з телефонами, що мають чисельні функції, тепер легко справлялися з iPhone. Він виявився дуже зручним. І, нарешті, не встигли ми звикнути до цієї новинки, як отримали iPad, який кардинально змінив світ планшетників.

Якщо говорити про Джобса з точки зору бізнесу... Стів свого часу створив компанію, яку потім втратив. Його відхід з неї відбувся у зв’язку з непорозумінням з її президентом, якого, до речі, він особисто і привів у Apple. Джон Скаллі працював в компанії «Pepsi», і Стів вважав, що було б непогано, якщо він стане президентом Apple, навіть незважаючи на те, що Джон не був сильним у технологічній частині, хоча досить добре знався на бізнесі. Саме тоді Стів сказав Джону знамениту фразу: «Ви і надалі розливатимете підсолоджену воду чи маєте намір змінити світ?». Так Кале став президентом Apple. Але потім через згаданий конфлікт Стів вимушений був продати всі свої акції, залишивши лише одну — символічну. Незважаючи на це, з часом він піднявся з колін — повернувся в Apple і знову став номером один у світі.

Стів Джобс створював продукти, які дійсно змінювали кожного з нас. Завдяки йому ми стали більш комунікативними. Він залишиться в нашій пам’яті унікальною людиною. Ми можемо лише приєднатися до слів, які сьогодні промовляє увесь світ: «Дякуємо, Стіве!».

«ТАКІ ЛЮДИ СТВОРЮЮТЬ СУЧАСНИЙ СВІТ»

Євген ГОЛОВАХА, соціолог, заступник директора Iнституту соціології НАН України, доктор філософських наук:

— Стів Джобс був фактично засновником компанії Apple, яка стала передовою у світі. Наприклад, у США Apple — це комп’ютерне оснащення інтелектуалів. Уважають, що американський інтелектуал має працювати із продукцією Apple. На відміну від того, що пропонує Білл Гейтс і його колеги, Apple завжди вважали найрозвинутішим. Останнє десятиліття Стів Джобс присвятив себе iPhone, iPad. Це його ініціатива. Те, що ми бачимо сьогодні в цій сфері, — це багато в чому його заслуга — творіння його інтелекту і наполегливості. Унесок Джобса в розвиток сучасних інформаційних технологій, а відповідно сучасного інформаційного суспільства є дуже великим. Це нонконформістська людина, яка ламала всі стереотипи. Це називається креативністю — постійний пошук нового й незвичайного. Такі люди створюють сучасний світ. У ньому поєднувалося багато рис: інтелект, організаційні таланти, талант до бізнесу, нонконформізм, креативність. Стів Джобс знайшов ту незаповнену нішу, у якій і реалізувався. Не було іншого, хто б міг це зробити. Такі люди стають лідерами сучасного розвитку. Це зіркова людина.

ЧАС ПОКАЖЕ ЦІНУ ВТРАТИ

Iван ПЄТУХОВ, президент компанії «Адамант»:

— Роль особистості в історії ніхто не скасовував. Звичайно ж прихід і відхід таких людей, як Стів Джобс, мають великий вплив на розвиток ринку. По-перше, те, як і що він робив у своїй компанії, по-друге, техніка, яку він випускав. Адже вона була настільки сучасною, що спонукала конкурентів дивитися на все по-іншому, примушувала рухатись. Але життя є життя, з ним не посперечаєшся.

Зрозуміло, що святе місце порожнім не буває. І знайдеться хтось, хто прийде на місце Джобса. Але час покаже ціну утрати, яку принесла смерть цієї людини. Адже безперечно, що людство багато втрачає з відходом таких особистостей, але скільки це — багато — можна буде оцінити лише після того, як мине певний час.

Винаходи та ідеї Джобса свого часу були одними з тих речей, які спровокували революцію в комунікаціях. Але я впевнений, що це не остання революція, пов’язана з ІТ, яка сколихнула світ. Так, дуже швидке людство повністю перейде на «цифру». Це неминуче. Ось, візьмемо, наприклад Естонію. У цій країні буденними поняттями стали електронна демократія, електронний уряд, електронна поліція... І це суттєво змінило життя людей на краще. По-перше, і що дуже важливо, зменшилися втрати часу на бюрократичну тяганину. До речі, бюрократична машина — це перше, що зникне від розвитку інформаційних технологій. По-друге, завдяки «цифрі» люди отримали практично вільне спілкування в реальному часі.

І я не вважаю, що Україна сильно відстала від техногенного прогресу, який відбувається в усьому світі. Так, у нас є певні проблемні питання доступу до мережі, але у нас є хороша динаміка зростання широкосмугового доступу. Важливо її не втратити.

Спостерігаючи за деякими країнами, сьогодні можна сказати, що необов’язково від самого початку проходити всі шляхи ІТ-еволюції. Адже навіть поки Україна, як багато хто вважає, стояла на місці, або ретельно вивчала різні можливості, я вважаю, багато технологій застаріло. Тому природно, що ми вже пройшли вперед і будували відразу на нових технологіях.

Я не бачу великих технічних питань або проблем у розвитку ІТ-сектора в Україні. Швидше за все, я бачу проблеми адміністративного тиску. Тому дуже важливо, щоб були зняті адміністративні пута доступу до досягнень ІТ-ринку. Саме про це сьогодні піклується і громадськість, і бізнес-середовище при підтримці профільних державних органів. І рух вперед є. Тому можна з упевненістю стверджувати: Україна не залишиться на узбіччі прогресу.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ