Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Уряд допомагає селянам... порадами

25 липня, 2009 - 00:00
ФОТО УНIАН

Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко закликає селян не поспішати з продажем зерна, оскільки ціни на нього восени нинішнього року можуть піднятися в півтора разу. З такою порадою голова уяду виступила на виїзному засіданні Кабінету Міністрів України, яке відбулося в селі Майське на Дніпропетровщині з нагоди проведення там Всеукраїнського дня поля. Цього року це землеробське свято, яке традиційно організовує одна з найуспішніших корпорацій України — «Агросоюз», проходило майже «зі сльозами на очах». Незважаючи на те, що минулого року наша країна зібрала рекордний урожай і вийшла на третє місце у світі за експортом зерна, самі землероби на цьому не розбагатіли. Зерно, як завше, було скуплене трейдерами за низькими цінами. Цього року ситуація повторюється, з тією лише різницею, що врожай буде нижчим, а жнива проходять за умов фінансово-економічної кризи, коли банківська система, за визнанням прем’єра, працює неефективно. Ціни на продовольче зерно впали настільки, що майже зрівнялися з цінами на кормове зерно. Зате в селян тепер зростає тривога, що вони не зможуть покрити свої витрати й провести осінню сівбу.

Внаслідок багатогодинної наради з аграріями уряд прийняв близько двох десятків ухвал, покликаних поправити становище в сільському господарстві. Передусім, прем’єр сподівається на державну закупівлю зерна через Аграрний фонд, яка повинна стабілізувати ринкові ціни. Для цих цілей, пообіцяла Ю. Тимошенко, буде виділено 3 млрд. гривень. Щоправда, почувши сумніви з вуст аграріїв, вона визнала, що на відповідних рахунках у державній скарбниці зараз є всього лишень близько 1 мільярда. Зате прем’єр твердо пообіцяла «істотно спростити» саму процедуру отримання численних дозволів і довідок, щоб Аграрний фонд міг без особливих проблем закуповувати в селян зерно. Окрім того, уряд збирається дозволити здійснювати ці закупки з несертифікованих складів, що особливо важливо для безпосередніх виробників. Ю. Тимошенко пообіцяла також за допомогою Антимонопольного комітету стримати апетити власників приватизованих елеваторів, де ціни на зберігання зерна в порівнянні з державними вищі на 30—40%. Вона пригрозила повертати ПДВ лише тим експортерам, які нададуть довідки про закупівлю зерна за цінами «не нижчими за мінімальні». Аграрії, які були присутні на засіданні Кабміну, почули ще чимало обіцянок: наприклад, викинути на ринок 100 тисяч тонн дизельного палива за низькою ціною, здешевити кредити за допомогою державних компенсацій чи виплатити зі Стабілізаційного фонду спеціальні дотації скотарям, щоб збільшити попит на кормове зерно. Взамін голова уряду прохала селян притримати зерно. «Держава, —сказала вона,— не зможе викупити все зерно країни, але таких завдань ми й не ставимо, тому що потрібно, власне кажучи, утримати ціну на два місяці. І тоді, враховуючи врожай, який очікується в інших країнах, ціна на зерно буде мінімум у півтора разу вищою, аніж сьогодні». Більшість аграріїв у відповідь здвигали плечима, оскільки, за їхніми словами, вже зараз потрібно розраховуватися з кредитами й готуватися до осінньої посівної. Чекати на листопад — дуже ризиковано, враховуючи, що елеватори завалені ще торішнім зерном. У той же час, майже ніхто з них досі не мав справи з Аграрним фондом. На цю структуру багато хто дивиться з підозрою, вважаючи, що державні закупки, особливо напередодні президентських виборів, провадитимуться, в першу чергу, в «потрібних людей».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ