Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Винуваті — гормони

Експерти не знаходять інших пояснень безвідповідальній поведінці регіоналів
6 березня, 2008 - 00:00
НА НЕЩОДАВНЬОМУ З’ЇЗДІ В СЕВЕРОДОНЕЦЬКУ БУЛИ ПОМІТНІ СПРОБИ РЕГІОНАЛІВ ПІДКРЕСЛИТИ СВОЮ «ЛЮБОВ ДО УКРАЇНИ». ЗАЛИШИЛОСЯ ПОПРАЦЮВАТИ ДЛЯ НЕЇ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора в Раді не вийшло ні компромісу, ні «великого красивого хреста», обіцяного спікером Яценюком. Ситуація залишилася невизначеною.

Рано вранці в кабінеті голови Верховної Ради почалося засідання погоджувальної ради. Протягом багатьох годин політики шукали компроміс. І, здавалося б, ось- ось і він буде знайдений... Але все знову закінчилося «пшиком». Лідер БЮТ Іван Кириленко розповів журналістам, як все відбувалося:

— На засіданні погоджувальної ради йшла нормальна робота з узгодження тексту постанови, і в момент, коли узгоджували сам текст, спікеру принесли від керівництва НАТО лист, де повідомлялося: 4 квітня на Бухарестському саміті Україні нічого «не світить». Потім Віктор Янукович усупереч логиці озвучив заяву Партії регіонів, що компроміс знайти не вдалося.

Сам Віктор Янукович після погоджувальної ради прочитав цю заяву пресі: «Партія регіонів вичерпала резерв своїх можливостей щодо пошуку шляхів переконання «помаранчевих» лідерів у згубності їхньої позиції. Тепер ми звертатимемося за підтримкою до народу».

І ще один важливий меседж від Регіонів. Відразу ж після заяви Януковича стало відомо, що регіонали відкликали своїх представників із Національної конституційної ради при Президенті. За словами Олександра Лавріновича, робоча група переглядає весь текст української Конституції, починаючи з преамбули, загальних основ і всі розділи. І це, мовляв, Партії регіонів категорично не подобається.

Весь цей «весняний наступ» дуже нагадує передвиборну боротьбу, хоча, очевидно, що зараз дострокові вибори Партії регіонів не потрібні. Та й Віктор Федорович про розпуск парламенту у своїй заяві не сказав ні слова. Складається враження, що регіонали просто не знають як вийти з блокування. Політолог Вадим Карасьов назвав цю ситуацію «шантажем відчаю».

— Ці наміри та заяви від безвихідності. Вони не є продуктом раціонального плану. Швидше, це такий колективний гормон, що грає всередині Партії регіонів. І ці рішення, швидше за все, мають гормональні, а не раціональні політичні причини. Це такий жест відчаю, шантаж відчаю. Тактика, що була обрана Партією регіонів (опозиційний уряд, блокування), виявилася тупиковою.

— А що все-таки, на ваш погляд, буде з Радою?

— Може бути такий варіант: стоятимуть на вулиці, а потім зайдуть у парламент. Або зрештою Яценюк може зайти в парламент і оголосити, що пленарне засідання відкрите. Адже коаліція може зібратися. Литвин може приєднатися. І Рада піде від імперативності норми розпуску.

— Вам не здається, що за цю ситуацію несе відповідальність і голова Верховної Ради. У вівторок Яценюк міг спокійно відкрити засідання, йому ніхто не заважав.

— Про відповідальність можна буде говорити 14 березня (закінчується 30-денний термін). Зрештою, Яценюк також повинен витримати паузу. Це гра нервів. Якби він учора відкрив засідання без досягнення компромісу, то це виглядало б як поразка. Це виглядало б, як те, що в нього нерви не витримали. А тут треба все-таки грати до кінця. Як у картах, як у будь- якій шаховій партії. У принципі, в нього є ще час відкрити засідання й запобігти розпуску парламенту.

До речі. Вихід Партії регіонів із Національної конституційної ради означає, що прийняття Конституції України в стінах Верховної Ради вже неможливе. Про це повідомив в інтерв’ю журналістам голова Верховної Ради Арсеній Яценюк. Він зазначив, що «це надзвичайно негативний сигнал», який свідчить про подальше загострення й дестабілізацію ситуації.

За його словами, участь ключових парламентських партій у Конституційній раді, яку очолює Президент України, була свідченням того, що зміни до Конституції могли бути прийняті не тільки 300 голосами, але 400 й більшою кількістю голосів.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: