Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Знайома риторика

Президент вже визначив, хто «вкрав бензин»
13 січня, 2004 - 00:00

Учора на розширеній нараді керівників органів внутрішніх справ Президент України Леонід Кучма заявив про те, що не було ніяких підстав для підвищення цін на нафтопродукти, повідомляє Інтерфакс-Україна. Агентство УНІАН доповнює: Президент доручив МВФ і ДПА з'ясувати причини підвищення цін.

Більше того, Л.Кучма ще до з'ясування, діючи як зразковий гарант Конституції, в якій так багато сказано про презумпцію невинності, практично визначив причини й дав органам правопорядку пряму вказівку «витрусити все з цих шахраїв, особливо не з тих, хто утримує бензоколонки, а тих, хто за ними стоїть, — оптових покупців» (цитується за агентством Інтерфакс-Україна). «Це вони нам оголосили війну, і треба їм відповісти», — продовжив Л.Кучма.

Отже, наш войовничий Президент зібрався в похід проти своїх громадян, провина яких в суді навіть не розглядалася. Тому дозволимо собі дві цитати з Конституції: «Звинувачення не може грунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях» (ст. 62). «Кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не зазіхати на права й свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності» (ст. 68).

Нам важко судити про те, чи знає гарант Конституції згадані статті чи ж просто нехтує ними. А от про те, що він не хоче визнавати справжніх причин підвищення цін на нафтопродукти, можна стверджувати майже напевно. (Про це свідчить хоча б його доручення органам).

Тим часом і в Мінекономіки, і в Асоціації працівників нафтопродуктозабезпечення Леоніда Кучму назвали «Дню» першим у числі організаторів нинішнього нафтового голоду в Україні. Саме за його ініціативи спільні підприємства були позбавлені пільг при імпорті нафтопродуктів. Як наслідок вони відразу ж відмовилися від цього виду діяльності, а Україна недолічилася і податків, і бензину, тоді як дефіцит пропозиції останнього на ринку відразу ж викликав стрибок цін.

Експерти науково-технічного центру «Псіхея» стверджують, що зростання цін на основні види нафтопродуктів набуло характеру стійкої тенденції, його темпи становлять до 10% на декаду. Президент центру Сергій Топтигін сказав Інтерфаксу-Україна, що ця тенденція буде зберігатися від двох тижнів до місяця.

Експерти «Дня» прогнозують, що крива бензинової кризи стане ще крутішою: по-перше, через те, що правоохоронні органи, відповідно до вказівки Президента, можуть найближчими ж днями буквально паралізувати діяльність нафтопостачальних структур і, по-друге, ту ж роль зіграє указ Президента про державне регулювання експорту, імпорту, оптової, роздрібної торгівлі нафтопродуктами. За словами заступника глави адміністрації Президента Павла Гайдуцького, таким чином держава сподівається повернути собі контроль над товарними потоками. Тим часом фахівці Мінекономіки, які на умовах конфіденційності коментували «Дню» цей указ, вважають, що адміністративними методами можна добитися контролю, однак при цьому можуть просто зникнути товарні потоки.

Експерти «Дня» кажуть про повну розгубленість, яка охопила цими днями керівництво держави у зв'язку з енергетичною кризою, що насувається на порозі збору врожаю та зими. Саме як прояв розгубленості розглядаються пропоновані урядом рішення, дуже схожі на економічну капітуляцію: віддати в оренду Росії найбільші енергоблоки теплових електростанцій і погодитися на російські ж умови приватизації нафтогіганта в Лисичанську, який простоює.

Газета: