У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Чотири складові «економічного дива»

13 вересня, 2003 - 00:00

Відсутність довготривалої стратегії та стабільної економічної політики — основна проблема сьогодні для України на шляху до економічного зростання. Такий висновок було зроблено під час презентації видання «Соціальна економіка: основні орієнтири для України», підготовленого за сприяння Представництва Фонду ім. Конрада Аденауера в Україні спільно з недержавним аналітичним центром «Інститут реформ».

Про німецьке економічне диво знають якщо не всі , то багато хто. Цей феномен вразив увесь світ наприкінці 40-х років минулого століття, коли зруйнована, деморалізована повоєнна Німеччина впродовж декількох років змогла закласти економічні основи, які зумовили її стрімкий поступ до економічного лідерства в Європі. Після війни в Німеччині економічна ситуація була не просто поганою, а катастрофічною. Інфляція сягала вражаючих темпів і рівнів: наприклад, якщо зранку людина могла купити автомобіль, то ввечері за ті ж самі гроші вона могла вже лише поїсти в пристойному ресторані.

Перед німцями постала проблема побудови такої економічної системи, яка б поєднувала в собі соціальну справедливість та економічну доцільність. Саме доктрина соціальної ринкової економіки лягла в основу успішного повоєнного реформування Німеччини.

Отже, соціальна ринкова економіка намагається поєднати принцип свободи ринку з принципом соціальної компенсації. Як зазначив директор Інституту реформ Олександр Олійник, йдеться про модель політичного порядку, яка спирається на етичні засади індивідуалізму (забезпечення всіх прав і свобод громадян), солідарності (профспілки), субсидіарності (перетікання коштів від більш успішних до менш успішних). Одним з найважливіших є принцип рівних можливостей, під яким розуміються рівні умови ведення економічної діяльності, усталені правила конкуренції та безкоштовна освіта. Можливість громадян отримувати професію за рахунок держави з ринковою економікою взагалі можна назвати феноменом у світовій практиці.

Для того щоб побудувати таку економічну модель, потрібно всього лише чотири складовi. По-перше, гарантований правовою державою порядок, який би забезпечував приватну автономію учасників ринку. По-друге, прозорий та справедливий конкурентний порядок. Конкуренцію не можна віддавати, на думку німецького професора, на відкуп продавцям, потрібні закони та антимонопольні органи. Третім елементом є стабільний валютний порядок, що забезпечується незалежним центробанком. Не менш важливий четвертий елемент — соціальний порядок, який забезпечується соціальним та пенсійним страхуванням, соціальним вирівнюванням (не зрівнялівкою) за допомогою податків. У Німеччині широко пропагується ідея соціального партнерства між профспілками та роботодавцями, яка виливається в те, що наймані працівники беруть участь у прийнятті рішень власників підприємства.

До речі, авторський колектив у передмові застерігає читача від сприйняття цієї публікації як нав’язування певних ідей. Хоча, на думку О. Олійника, модель соціальної ринкової економіки найбільш придатна для України з погляду економіко-психологічних засад українського суспільства. Соціальна ринкова економіка — не універсальна модель, це метод. А метод, як сказав один філософ, цінніший за відкриття.

Дмитро ЖИРЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments