Завжди був націоналістом, пишаюсь цим. Негативних підтекстів цьому означенню надають неграмотні люди, плутають його із шовінізмом. Націоналізм – це любов до Батьківщини, а шовінізм передбачає ненависть до інших націй.
Роман Іваничук, український письменник, патріарх української історичної романістики, громадський діяч

Дніпропетровщина залишиться «президентською» областю

Так хоче й нова влада
16 квітня, 2005 - 00:00
ПОРТРЕТ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ПРЕЗИДЕНТУ ПОДАРУВАЛИ ВЕТЕРАНИ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ, З ЯКИМИ ВІКТОР ЮЩЕНКО ПІД ЧАС ВІДВІДИН ДНІПРОПЕТРОВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ГОСПІТАЛЮ ІНВАЛІДІВ ВОВ ОБГОВОРИВ МАЙБУТНЄ СВЯТКУВАННЯ 60-РІЧЧЯ ПЕРЕМОГИ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Офіційним представленням Президентом Віктором Ющенком дніпропетровцям нового голови облдержадміністрації Юрія Єханурова в області, де фактично скинули попереднього губернатора С. Касьянова, судячи з усього, завершився тривалий параліч виконавчої влади. За цей час дніпропетровське начальство відчуло всі принади місцевого самоврядування і до того розслабилося, що депутати облради запропонували Президенту взагалі не призначати губернатора, а всю владу на Дніпропетровщині як експеримент із політреформи достроково передати виконкому обласної ради.

Не виключено, що саме у відповідь на це голова облради Микола Швець отримав «чорну мітку». Принаймні, саме так розцінили багато дніпропетровців красномовний інцидент в аеропорту, коли міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, що прибув із Президентом, вручив сторопілому лідеру місцевого самоврядування повістку на співбесіду на тему маніпуляцій із комунальною власністю. Теплоти у відносинах не додала й дніпропетровська «гостинність» — пофарбовані огорожі, які прикривають нетрища та сміття, свіжий асфальт на шляху президентського кортежу і... плакати з цитатами з промов нинішнього Президента. З подібними раніше зустрічали Л. Кучму. На додаток до всього, біля ґанку облдержадміністрації на главу держави чекали вкладники «Прем’єрбанку», які давно добиваються повернення своїх заощаджень. Як результат, прочуханку отримав прокурор області Володимир Шуба, який два місяці поспіль безуспішно намагається довести в судах незаконність перебування М. Швеця на посаді голови облради.

На нараді в облдержадміністрації Президент присоромив дніпропетровських чиновників за розкішні іномарки, «панські» манери та черствість до простих людей, які атакують зі скаргами його резиденцію в Києві. За словами В. Ющенка, в області нічого не роблять для боротьби з безробіттям, а для того, щоб зареєструвати приватні підприємства, необхідно ходити по чиновницьких інстанціях 15 місяців. Проте ще більший гріх місцевого начальства — дика приватизація «по-дніпропетровськи», апофеозом якої став металургійний комбінат «Криворіжсталь». Продаж цього підприємства Президент назвав «крадіжною ціною в кілька мільярдів доларів», запевнивши, що розбереться з нею до кінця. Керівників «двічі орденоносної» Дніпропетровщини В. Ющенко закликав «зняти ордени»: «Ви добре потурбувалися про себе, — додав він, — і нічого не зробили для людей».

Завдання своєї влади В. Ющенко вбачає в тому, щоб протягом цього року «кожна людина відчула на собі нову політику», суть якої — «не менше, ніж утричі» збільшити соціальне забезпечення тих, хто перебуває за межею бідності. Виконати це завдання та перекрити соціальні досягнення В. Януковича для нової влади життєво важливо, інакше опозиція, за словами самого В. Ющенка, напередодні парламентських виборів «співатиме анафему в усіх церквах».

Тим часом, реалізувати «виклик року» Президенту, судячи з усього, буде непросто. У Дніпропетровську, й, очевидно, не випадково, він уперше розкритикував діяльність уряду Юлії Тимошенко за погані показники економічного розвитку. В. Ющенко висловив заклопотаність безпричинним, на його думку, зростанням цін на нафтопродукти та назвав «жовтою карткою» падіння в першому кварталі нинішнього року темпів зростання ВВП. Проте головну загрозу він убачає в небувалій інфляції, що перевищила 4%. У «недоробках» він звинуватив міністрів економіки та фінансів, а також Нацбанк України, одночасно спростувавши чутки про швидку відставку прем’єр-міністра.

Але погані новини Юлію Тимошенко, судячи з усього, чекають не лише з економічного «фронту». Сам факт призначення дніпропетровським губернатором Юрія Єханурова — одного з керівників «президентської» партії Народний Союз «Наша Україна» — означає, що навіть на батьківщині Ю. Тимошенко «правитиме бал» аж ніяк не її «Батьківщина». Дніпропетровщина, яку за Л. Кучми називали «президентською» областю, тепер має всі шанси залишитися такою і за В. Ющенка. Виступаючи перед дніпропетровцями він заявив, що «жоден клан не впливатиме на місцеву владу», а в області діятиме «один центр прийняття державних рішень». Нового губернатора, великого фахівця з приватизації, Президент назвав «перевіреною людиною» та компромісною фігурою для дніпропетровців. Сам Ю. Єхануров у своїх виступах двічі наголосив, що «Дніпропетровщина завжди була опорою центральної влади, і такою вона буде й для Ющенка».

Цікаво, що новий Президент, як і його попередник, пообіцяв своє заступництво українському ракетобудуванню та висловив готовність «піти на будь- які преференції». Виявився й духовний зв’язок В. Ющенка з дніпропетровською землею. Його земляк із Сумщини, останній кошовий отаман Війська Запорозького П. Калнишевський, як з’ясувалося, є засновником знаменитої Петриківки. Президент закликав меценатів підтримати цей центр народного живопису, щоб про нього «дізналися в усьому світі».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ