Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто «роздирає» Крим?

4 грудня, 2004 - 00:00

Під час одного з мітингів на площі Леніна в Сімферополі «ініціативною групою городян» розпочато збирання підписів на підтримку проведення референдуму з питання про приєднання Криму до Росії. Як повідомила агентству «Контекст-медіа» член ініціативної групи Людмила Мельникова, у такий спосіб створюється «Список громадян Автономної Республіки Крим, які виступають на підтримку проведення референдуму за приєднання Криму до Росії, створення слов’янського союзу та на підтримку Віктора Януковича». За її словами, збирання підписів ініційоване городянами, які не представляють жодної з політичних партій. «Ми — не комуністи, не демократи, не соціалісти, ми — звичайні люди, які хочуть жити у мирі», — підкреслила член ініціативної групи. За її словами, підписні листи будуть передані до Верховної Ради Криму. Крім підписів члени ініціативної групи проводять збирання коштів — вони поставили на площі Леніна трилітрову банку з написом «На канцтовари та оргприладдя». Як пояснила Людмила Мельникова, зібрані кошти витрачаються «на ксерокопії підписних листів, ручки та чисті аркуші паперу для збирання підписів».

У той же час, як повідомила «День» прес-секретар спікера Галина Громик, голова Верховної Ради Криму Борис Дейч звернувся до прокурора АРК Володимира Гальцова з проханням розслідувати факт збирання у Сімферополі підписів за приєднання Криму до Росії. Як зазначив Борис Дейч, другий день у Сімферополі на площі Леніна невідомі особи проводять збирання підписів за відділення кримської автономії від України та приєднання до Росії. «Тим самим ми відкочуємося на 10 років назад, коли замість творчої роботи вирували руйнівні процеси, що негативно позначилися не лише на статусі та повноваженнях автономії, а й на житті кримчан», — підкреслив кримський спікер. Він також нагадав, що статтею 110 Кримінального кодексу України передбачається кримінальна відповідальність за зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України: «Умисні дії, здійснені з метою зміни кордонів чи території державного кордону України на порушення порядку, установленого Конституцією України, а також публічні заклики чи поширення матеріалів із закликами до скоєння таких дій караються обмеженням волі або позбавленням волі на термін до 12 років», повідомляє «Контекст-медіа».

Однак, відчувши небезпеку за свої неправові дії, «ініціативна група» швидко припинила збирання підписів і розбіглася разом із зібраними грішми. І тепер, як повідомив журналістам депутат Володимир Кличников, прокуратура не може знайти ні ініціаторів, ні самих збирачів підписів. Погано старається?

Стан роздвоєності та непевності спостерігається сьогодні не лише серед кримчан, а й в органах влади Криму. Хоча їхні представники нині демонстративно не підтримують сепаратизму, проте не мають упевненості, в який бік рухатися. У заяві, яку депутати ВР Криму ухвалили після Сєверодонецького з’їзду, спочатку не було слів про визнання обраним президентом Віктора Януковича, однак депутати Володимир Кличников, Ніна Плужникова, Анатолій Піронко та Олена Асмолова, які їздили в Сєверодонецьк, наполягли на цьому, аргументуючи це тим, що Верховна Рада не може не визнавати вибір населення Криму й повинна його підтримати. Тому в заяві говориться: «Вважаємо офіційну постанову Центральної виборчої комісії про обрання президентом України Віктора Януковича легітимною й такою, що повною мірою відповідає нормам Конституції України та чинному законодавству України». Депутат Андрій Сєнченко, через незгоду із загальною позицією Верховної Ради депутатів відмовився від участі у зборах і вважає таку прямолінійну заяву передчасною хоча б тому, що (на той момент — Ред. ) ще не виніс свого вердикту Верховний Суд України.

Тим часом у Криму є чимало людей, які дуже квапляться й намагаються загнати кримських депутатів у глухий кут. Вони вважають, що «політична криза в Україні переростає «у реальну погрозу державного перевороту та захоплення влади опозицією насильницьким шляхом». Депутати парламенту Криму залишають за собою право «у разі подальшого розвитку державного перевороту на адекватні дії із захисту інтересів громадян автономії». Кримські депутати також «поділяють ідею створення Міжрегіонального cоюзу органів місцевого самоврядування України» й уже розпочали його підготовку. У зв’язку із цим, створена раніше республіканська комісія із захисту конституцій України та Криму ініціює проведення громадянського форуму для захисту конституційного ладу в Криму. Як повідомила журналістам член комісії, депутат Верховної Ради АРК Валентина Голікова, комісія затвердила положення про громадянський форум, а також розглянула питання про розподіл функцій між членами комісії, план дій «з керування та нормалізації соціально-політичної ситуації в Криму», питання про організацію збирання підписів серед кримчан із приводу «можливості самовизначення Криму в разі антиконституційного перевороту в Києві» та низку інших питань.

У свою чергу, ті кримчани, які голосували за Віктора Ющенка, у зверненні до органів влади вимагали від депутатів Верховної Ради підтримати рішення парламенту України про невизнання результатів другого туру президентських виборів. «Ми, кримчани, усвідомлюємо свою особливу відповідальність за мир і згоду в Україні, а тому не дозволимо спекулювати на наших почуттях безвідповідальним політиканам і авантюристам, — заявляють прихильники Віктора Ющенка. — Ми вимагаємо від Верховної Ради Криму скасувати своє антинародне рішення про визнання фальсифікованих результатів виборів президента України, засудити антиконституційні заяви політиканів на з’їзді у Сєверодонецьку та підтримати рішення Верховної Ради України про невизнання фальсифікованих результатів другого туру виборів». Кримські прихильники Віктора Ющенка вимагають від народних депутатів України підтримати відставку уряду Віктора Януковича та пропозицію про призначення на грудень переголосування по другому туру виборів президента. Вони вимагають від правоохоронних органів «оперативно реагувати на дії, що загрожують територіальній цілісності держави», й «не допустити приїзду до Криму іноземних політиків, які можуть загострити громадсько-політичну обстановку в автономії та Севастополі». Учасники мітингу вимагали від Голови Ради міністрів Криму Сергія Куніцина та міського голови Сімферополя Валерія Єрмака забрати намети прихильників Віктора Януковича з площі Леніна, зняти із займаних посад генерального директора Державної телерадіокомпанії «Крим» Валентина Козубського та головного редактора газети Ради міністрів Криму «Кримська газета» Петра Макуху «за систематичне дезінформування кримчан».

1 грудня прихильники Віктора Ющенка також розпочали пікетування Севастопольської державної телерадіокомпанії (СДТРК), яке планують продовжити до 10 грудня. У пікеті беруть участь близько 30 осіб. Як повідомляє «Контекст-медіа» з посиланням на керівника Севастопольського відділення Всеукраїнського об’єднання «За Україну! За Ющенка!» Богдана Вуйка, пікетники виступають «проти розпалення севастопольським телебаченням міжнаціональної ворожнечі».

«На державному телебаченні протягом чотирьох днів з телеекранів ллються сепаратистські заклики до розділення України, — заявив Богдан Вуйко. — Севастопольське телебачення транслювало мітинг на підтримку Януковича, на якому розпалювався психоз у молодіжному середовищі. Ми виступаємо за те, щоб СДТРК не брало участі в цьому психозі й об’єктивно відображало всі політичні події, що відбуваються в місті та країні». Зі свого боку генеральний директор Севастопольської держтелерадіокомпанії Олександр Скрипниченко в коментарі агентству заявив: «У жодному сюжеті, в жодній передачі на телебаченні розпалення міжнаціональної ворожнечі не було». «Сьогоднішній пікет здивував працівників СДТРК, бо жодного офіційного звернення про те, що прихильники Ющенка хочуть виступити на СДТРК, не надходило», — зазначив Олександр Скрипниченко. За його словами, якщо вони прийдуть на телерадіокомпанію та «запропонують конструктивні рішення проблем, що хвилюють Севастополь і країну», журналісти СДТРК вислухають їхню думку й доведуть її до севастопольців.

Тим часом у Криму з’явилися ознаки неблагополуччя в економічній сфері, за різким стрибком цін на всі товари почався ажіотаж і в банках. На думку начальника Головного управління Національного банку України в АРК Анатолія Бурдюгова, ця несприятлива тенденція була викликана «безвідповідальними заявами» перших осіб держави. На прес-конференції в Сімферополі 1 грудня Анатолій Бурдюгов заявив, що головною причиною ажіотажу серед вкладників є заява Президента України Леоніда Кучми про те, що банківська система країни нестабільна. «Населення сприйняло цю заяву першої особи як натяк, — вважає керівник кримського управління Нацбанку. — Я далекий від думки, що вона була навмисною, але слово — не горобець, і резонанс ви бачите який». На думку Анатолія Бурдюгова, на сьогоднішній день не існує економічних передумов для нестабільної роботи банківської системи. Але вже в листопаді термінові вклади населення в банківських установах Криму скоротилися на 23 мільйони гривень, повідомила прес-служба ГУ Національного банку України в АРК. Тенденція відтоку коштів вкладників з банків намітилася в 20-х числах листопада й досягла піку 29 листопада.

Анатолій Бурдюгов вважає, що масове вилучення населенням своїх банківських вкладів може дати новий поштовх до зростання цін. «Те, що сьогодні населення намагається знімати й гривні, й долари, й усе це нести на ринок товарів — це вкрай небезпечно, звісно, ринок товарів відреагує зростанням цін». «Вкладники своїми емоційними діями завдають шкоди самі собі, — вважають кримські банкіри. — На валютному ринку знову зросте попит на іноземну валюту, а на «чорному ринку» спекулятивний курс уже сьогодні піднявся до 6,1 гривні за 1 долар США, ажіотажні дії в торгівлі викликають інфляційні процеси». Тому в Головному управлінні НБУ в АРК створена координаційна група, що збирає інформацію від усіх банків, аналізує її й разом із «банківським співтовариством» вживатиме заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації на грошово-кредитному ринку в регіоні.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: