Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Іноземні інвестиції в Україні: що криється за статистикою

4 липня, 2001 - 00:00


Навряд чи когось сьогодні потрібно переконувати у необхідності іноземних інвестицій до української економіки. І навряд чи когось треба переконувати в тому, що інвестиції, які базуються на використанні сучасних технологій, принесуть у перспективі значно більше користі, ніж навіть дуже солідні суми, інвестовані з офшорних зон у Кіпрі чи Антігуа. Парадокс України — в тому, що попри всі її складнощі, іноземний інвестор, зокрема, американський, часто більше вірить в можливості країни, ніж потенційний внутрішній інвестор. Але саме потужні інвестиції власного капіталу можуть стати тим сигналом, який залучить до співпраці солідні транснаціональні корпорації і покладе край розмовам про те, що інвестиційна активність Заходу знаходиться на вкрай низькому рівні (що є правдою). Саме на цьому — наголос статті посла країни, яка є сьогодні найбільшим інвестором до української економіки — Сполучених Штатів Америки.

В останні місяці чимало сказано і написано стосовно іноземних інвестицій в Україні — про те, хто інвестує і куди. Ось деякі факти: американські компанії продовжують бути найбільшими інвесторами в Україну. Їхні інвестиції приносять капітал та технологію для модернізації економіки України. А за умови сталого поступу в напрямку відкритої конкурентної економіки можливим буде набагато більше.

У суто цифровому виразі американські іноземні інвестиції в українську економіку з 1991 року сягають 664 мільйонів доларів. Це на 81% більше суми, інвестованої Нідерландами, які займають друге місце серед найбільших джерел іноземних інвестицій в Україну. Це також на 85% вище за прямі інвестиції з Кіпру, на 113% вище за інвестиції з Великої Британії та на 133% більше за прямі інвестиції з Росії. В цілому прямі інвестиції США складають 16% від близько 4 мільярдів доларів, які вклали в Україну іноземці з часу здобуття нею незалежності.

Значення має не лише кількість, але і якість. Україна успадкувала від збанкрутілої совєтської держави застарілу інфраструктуру. Навряд чи інтересам України відповідало б залучення інвестицій у старі величезні підприємства, які прив’язували б Україну до реінкарнації мертвого минулого. Тепер перед Україною стоїть завдання наздогнати світовий ринок. Іноземні інвестиції — це один з ключів до інтеграції ринково орієнтованої й демократичної України в Європу.

Низка американських компаній, що інвестували в Україну, починаючи з 1991 року, знаходяться серед найуспішніших багатонаціональних фірм, що йдуть в авангарді «нової економіки» ХХI століття. Ці «інтелектуальні індустрії» зосереджуються на таких галузях як Інтернет, розробка програмного забезпечення, організація мереж та розгалужена індустрія послуг. Серед цих компаній — Боїнґ, Люсент Текнолоджіз, Вестінґгауз, Проктор енд Ґембл, Кока-Кола, Карґілл, МакДональдс, Американська енергетична група Ей-І-Ес та інші.

Малі й великі американські фірми з сектору високих технологій швидко збільшили свою присутність в Україні і зосередилися на тому, шоб скористатися багатим українським ресурсом кваліфікованих інженерів, техніків та комп’ютерних програмістів. Візьмемо Боїнґ: разом з українським та російським космічними агентствами та норвезькими інвесторами ці партнери трансформували ракети із руйнівного знаряддя у носії для запуску в космос супутників — уособлення інфраструктури ХХI століття. І такі інвестиції віддзеркалюють лише частину діяльності американських компаній в Україні.

Наприклад, у той час як американські компанії сфери високих технологій реалізують потенціал високоосвічених трудових ресурсів України, американські агротехнічні та харчопереробні компанії інвестують у колосальний потенціал українського сільського господарства. Ці фірми разом з іншими компаніями з США, що займаються виробництвом в Україні, визнали також потенціал високорозвиненого виробничого сектору України, а також її транспортної та комунікаційної інфраструктур, які розвиваються.

Не менш важливим ніж «долари» є те, що американські компанії приносять безцінні нематеріальні вартості — сучасні міжнародні «ноу- хау» бізнесу. Стандартний алгоритм діяльності американських компаній в Україні включає допомогу українським менеджерам у здійсненні якісного стрибка у сучасність завдяки новітній техніці менеджменту, практиці роботи з кадрами та перепідготовки, міжнародним стандартам у фінансах, бухгалтерії, постачанні та маркетингу.

Американські фірми без винятку інвестують у нові виробничі потужності, а також у найновітнішу інформаційну та офісно-комунікаційну технологію, що допомагає покращити кваліфікацію та навички їхніх робітників. Не менш важливо, що американські компанії приносять розуміння «правил гри» на міжнародних ринках, що передається українським менеджерам і кадрам, які отримують краще розуміння потенціалу України та переваг як європейського так і світового ринків.

Американські компанії також підтримують ідею «корпоративного громадянства». Чи напряму, або через Американську комерційну палату в Україні, американські компанії підтримували намагання покращити якість життя людей в своїх громадах, або ще десь на території України. Компанія «Карґілл» модернізувала та відремонтувала початкові та середні школи в містах, де розташовані її засоби виробництва. Починаючи з 1994 року Моторола тісно співпрацювала з Київським політехнічним інститутом, забезпечивши його підтримкою у 100 тисяч доларів. Тим часом Проктор енд Ґембл працював з українськими правоохоронними відомствами, допомагаючи запобіганню обороту неліцензійних продуктів у країні, таким чином підвищуючи безпечність і якість продуктів, що купують українські споживачі.

Разом узяті, ці приклади є показовими щодо розмаху і цінності інвестицій приватних американських компаній та їх перебування в Україні протягом 10 років з часу здобуття нею незалежності.

Дослідження, однак, показують, що яким би не був великим економічний потенціал країни, вона не зможе привернути багато іноземних інвестицій, якщо не забезпечить прозорі, прості та стабільні умови для інвесторів. Досвід, підкріплений аналітичними дослідженнями, показує, що країни перехідного періоду, як Україна, повинні перш за все лібералізувати і дерегулювати бізнесову діяльність, забезпечити стабільну та передбачувану законодавчу базу, захистити права на інтелектуальну власність, зміцнити корпоративне управління та реформувати громадське адміністрування, якщо країна хоче сповна використати свій потенціал для привернення іноземних інвестицій. Країни з прозорими та стабільними правилами управління приватизацією та бізнесом досягають успіху. Країни зі слабкими законами щодо прав та обов’язкiв акціонерів та із слабким судовим устроєм просто не цікавлять західних інвесторів.

Сполучені Штати розуміють труднощі, з якими має справу Україна через спадщину 70 років совєтського правління. Одним з наших основних завдань є підтримка намагань України визначитися як демократична європейська держава, орієнтована на ринкову економіку. Основним компонентом цих зусиль є покращення інвестиційного клімату, тому що тільки шляхом прямих іноземних інвестицій Україна зможе отримати капітал, який потрібний їй для реформування та модернізації економіки, підвищення рівня життя її громадян та стати конкурентоспроможною економічною силою на європейському та світовому ринках.

Нещодавня успішна приватизація шістьох обленерго, навіть небездоганно проведена, показала, що Україна може успішно привертати іноземні інвестиції. Очевидні намагання зірвати багатообіцяючий початок, такі як приватизація «з чорного ходу» «Донбасенерго», тільки підірвуть довіру до України з боку західних і американських інвесторів, якщо не буде вжито енергійних заходів для зупинення цих намагань. Я позитивно оцінюю важливі кроки, зроблені Президентом Леонідом Кучмою та прем’єр-міністром Анатолієм Кінахом, якi в разі ефективного виконання попередять подібні намагання гальмувати процес реформ та затримати майбутні іноземні інвестиції.

Я переконаний, що ці та інші заходи з дерегуляці бізнесу та зменшення корупції в економіці та громадському житті можуть швидко призвести до зростання американських та інших західних інвестицій в економіку України. Зростання іноземних інвестицій призведе до більш високих темпів економічного зростання та більших податкових надходжень, які можуть бути використані для покращення рівня життя і добробуту всіх українських громадян.

Інвестуванням в економіку України американські компанії показали свою віру в майбутнє цієї країни. Якщо Україна повірить у себе і зробить все необхідне для покращення інвестиційного клімату, прийде більше американських інвесторів.

Карлос ПАСКУАЛЬ, Посол США в Україні
Газета: 
Рубрика: