Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Iсторія починається з документів

Посольство США в Україні передало до Центрального державного історичного архіву мікрофільми документів із Національного архіву Сполучених Штатів
11 лютого, 2009 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Якщо історія — справді наука, то вона стає такою, тобто перетворюється з комплексу гіпотез, припущень, емоціонально забарвлених тверджень на точне знання лише в світлі достовірних матеріалів, архівних джерел з минулого. Саме ці джерела виконують в історичній науці таку саму роль, яку в природничих науках виконує експеримент: здійснюють тест на наукову коректність. Ось чому кожне поповнення «скарбів» національних архівів України, тим більш таке суттєве, про яке ми коротко розповімо, є подією воістину доброю й очікуваною.

10 лютого в Державному комітеті архівів України відбулась урочиста церемонія передачі Посольством Сполучених Штатів Америки в нашій державі мікрофільмів документів з Національного архіву США до Центрального державного історичного архіву України. Власне, ці 7 роликів мікрофільмів включають 13 томів листування між консульством США в Одесі та Державним департаментом США за понад 75 років (травень 1831 — серпень 1906 рр.). Зазначені архівні матеріали охоплюють визначальні історичні події для України і для Російської імперії тієї давньої доби: Кримська війна, реформи другої половини ХІХ ст., революційні виступи 1905 р., зокрема, повстання на броненосці «Потьомкін» тощо. По суті, це — не тільки поточні репортажі, звіти та реляції про ті чи інші конкретні події, але й спостереження американських дипломатів над особливостями історії України та Росії. Ця колекція мікрофільмів була подарована Державному архіву Одеської області в 2004 р. Зараз дипломатична кореспонденція, що поповнила колекцію найвищої архівної установи нашої держави, слугуватиме винятково цінним історичним джерелом для дослідників українсько-американських відносин та історії дипломатії.

У церемонії взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Вільям Тейлор, голова Держкомархівів України Ольга Гінзбург, радник з питань преси, освіти та культури Посольства США в Україні К. Фітцджеральд, інші офіційні особи, керівництво та співробітники Держкомархіву та інших державних архівних установ України. Пан Вільям Тейлор зазначив у своєму виступі, що архіви є квінтесенцією історії кожної країни, чи йдеться про США, Україну чи будь-яку іншу державу. І процитував вислів своєї дружини, історика за фахом (вона теж була на церемонії передачі): «Історія починається з документів. Тільки так можна відновити реальну, правдиву картину минулого».

Звернімо увагу, вів далі посол США, як трепетно й ретельно зберігаються в Бібліотеці Конгресу США, інших архівних закладах держави засадничі історичні документи Америки: Декларація незалежності, Конституція США, головні закони... З тих архівів, сказав Вільям Тейлор, ми відновлюємо й відкриваємо для себе історію нашої країни. Але це ще не все. Демократичним є підхід й до опрацювання матеріалів з найактуальнішої, сучасної історії. Так, рівно о 12.00 20 січня цього року, коли новообраний президент США Барак Обама вступив на посаду (хвилина у хвилину!) Державний архів США отримав усі документи, що стосуються історії 8 років правління попереднього Президента Джорджа Буша. Саме базуючись на цих документах, майбутні дослідники писатимуть історію президентства Буша. Так само колись вивчатимуть і роки адміністрації Барака Обами.

До речі, до вітчизняного Держкомархіву, за словами голови відомства Ольги Гінзбург, лише минулого року (!), почали надходити певні матеріали, що висвітлюють політичну історію України років Незалежності. Цікава інформація... А скільки поживи для істориків дали б проаналізовані архіви президентів Леоніда Кравчука і Леоніда Кучми? Питання риторичне. Відповідь на нього, як і на інше питання: наскільки широким буде доступ громадськості до презентованих у вівторок документів, дасть, очевидно, лише майбутнє.

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ