Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Кінець ручного управління

25 січня, 2001 - 00:00

Відпрацювання доручень Президента, які корегують енергетичну політику і спрямовані на «нейтралізацію негативних явищ, пов’язаних iз боргами» в ПЕК, за визначенням секретаря Ради національної безпеки та оборони Євгена Марчука, було основним напрямом роботи наради з питань ПЕК.

Є.Марчук зазначив, що нарада була логічним продовженням тих заходів, які вживаються особисто Президентом в «такій складній галузі, як енергетика». Він підкреслив, що останнім часом проявилися «прогнозовані і непрогнозовані» негативні явища в енергетиці.

За висновком Є.Марчука, сьогодні набула «серйозної гостроти» проблема безпеки АЕС. А викликано це тим, що «на енергоринку працював не алгоритм, а ручна схема розподілу коштів». Як зазначив секретар РНБО, так зване «ручне управління» вводилося за рік більше 200 разів і «перерозподіл коштів за електроенергію не йшов за алгоритмом енергоринку». Є.Марчук зазначив, що негативні наслідки «ручного управління» підтвердив у своєму виступі на нараді «обласний керівник, говорячи про Південно- Українську АЕС, яка отримала тільки 5% коштів, необхідних для ремонтно-профілактичних робіт». Щоб запобігти подібним перекрученням, доручення Президента передбачає заходи щодо виключення можливості адміністративного втручання у роподіл коштів між учасниками енергоринку та порушення відповідного договору, а також скасування урядових рішень, що затверджують умови збиткової роботи підприємств, порушують прозору систему розрахунків на енергоринку.

Як вважає Є.Марчук, Україна сьогодні «є, по суті, світовим лідером зі спалювання (імпортного. — Ред. ) газу», за який треба платити валютою. Незважаючи на те, що «зима вдалася досить теплою», Україна, сказав Є.Марчук, почала спалювати більше газу, ніж у роки, коли зима була холоднішою. Це — «своєрідний парадокс», зазначив він. За інформацією секретаря РНБО, Україна «сьогодні спалює» за добу майже 45 млн. кубометрів газу. Водночас, як зазначив Є.Марчук, деякі з керівників областей «не приділили потрібної уваги» питанню розрахунків. На нараді зазначалося, що «досить серйозно проявилися негативні явища» у виборі окремими обласними керівниками «пріоритетів щодо розрахунків». Відтак були заслухані керівники підприємств-боржників і керівники найбільш енергоємних підприємств. За даними Є.Марчука, «чемпіонами» із заборгованості з розрахунків за використані енергоресурси стали Луганська і Донецька області. (Серед доручень Президента є запровадження кримінальної відповідальності за несплату спожитих у великих розмірах енергоносіїв).

За словами Є.Марчука, Президент «категорично відрізав можливість бартеризації» в енергетичному секторі, а також можливість списання боргів. За словами Є.Марчука, «в середині енергетичної галузі можуть дозволятися бартерні розрахунки, однак, це має бути винятком, а не правилом». Він наголосив: на нараді «категорично було сказано, що ніякого списання боргів не буде», мова може йти лише про реструктуризацію боргів попередніх років. Президент дав доручення Міністерству палива та енергетики разом з керівниками областей «швидко реструктуризувати» борги деяких підприємств, тому що неврегульованість цієї проблеми призводить до нарощування пені і штрафів, до справ в арбітражних судах і до банкрутства підприємств. Як пояснило «Дню» джерело в Мінпаливенерго, доручення Президента передбачає поступове створення умов для переведення оплати за електроенергію виключно в грошову форму.

За словами секретаря РНБО, прем’єр-міністр Віктор Ющенко на нараді сказав, що програма реформування вугільної галузі прийнята урядом за основу. Є.Марчук відзначив, що до цієї програми «були серйозні зауваження» від Міністерства палива та енергетики, Міністерства фінансів і Міністерства економіки. Отже, програма реформування вугільного сектору буде доопрацьована, і уряд вирішуватиме, «на якому етапі» вона прийматиметься остаточно. За її реалізацію, на думку Є.Марчука, відповідатиме хтось із віце-прем’єрів. Є.Марчук нагадав, що раніше «за паливно-енергетичний комплекс відповідав» перший віце- прем’єр. Секретар РНБО зазначив, що «зараз можна називати різні прізвища й обговорювати їх» і процитував слова Президента про те, що на посаду віце-прем’єра з питань ПЕК необхідно знайти особу, «далеку від політики і політизації». Втім Є.Марчук зазначив, що на нараді не обговорювалися кадрові питання.

Голова Запорізької облдержадміністрації Олексій Кучеренко у розмові з кореспондентом «Дня» зауважив, що Президент змалював надзвичайно важку ситуацію в паливно-енергетичному комплексі та поставив питання про персональну відповідальність за неї прем’єр-міністра, міністра палива та енергетики, керівника НАК «Нафтогаз України», голів держадміністрацій, а також керівників найбільших підприємств-боржників. Але, сказав О.Кучеренко, він розчарований багатьма виступами на нараді. Альтернативи вчасним і повним платежам за енергоносії у нас просто немає. Тим часом на нараді зустрілися крайні точки зору. Керівники промислових підприємств тягнули в один бік, енергетики — в інший. Наступного тижня розмова про стан енергетики йтиме на рівні губернаторів, і, сказав О.Кучеренко, я маю надію, що вона буде більш конструктивною. На думку губернатора Запорізької області, для наведення порядку в енергетиці слід йти шляхом децентралізації, переносячи центр відповідальності, а також відповідні повноваження, в тому числі й фінансові, до регіонів.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ