Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Ключі від кризи — знову в Раді

Експерт: «Все буде вирішуватися на рівні угоди з тими, хто стоїть над депутатами від Партії регіонів — з олігархами»
4 лютого, 2014 - 11:41
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Сьогодні парламентарі матимуть чергову можливість врегулювати кризу в країні. Попередні спроби знизити градус напруги в суспільстві за посередництва Верховної Ради закінчувалися для парламентської меншості фіаско та новою ескалацією конфлікту. Однак на цей раз опозиціонери сподіваються, що фіналом вівторкового засідання ВР Майдан і громада залишуться задоволеними. Солідарність з їх вимогами їм вже висловив Захід.

На Мюнхенській конференції закордонні дипломати публічно запропонували свій варіант виходу з кризи для України. Основні з них — повернення до Конституції 2004 року, формування нового уряду та звільнення всіх активістів — наразі влаштовують і опозицію, і більшість Майдану.

Хоча, якщо згадати, як вносилися зміни в Конституцію в 2004-му, то, за словами експертів, тоді теж не все було чисто (так само як і у 2010 році під час повернення в дію Основного Закону 1996 року). Чомусь так виходить, що як тільки у нас виникає політична криза або змінюється влада, Конституцію одразу намагаються підтягнути під потреби ситуації або конкретних осіб.

Утім, відповідь на головне питання, чи згодна на вимушені поступки піти сьогодні влада, і досі залишається невідомою. Причому як для опозиціонерів, так і для більшості регіоналів.

«Позицію Партії регіонів щодо вимог парламентської меншості я знатиму лише сьогодні на ранковому засіданні фракції, — розповів «Дню» народний депутат від Партії регіонів Дмитро Шпенов. —  Як юрист можу точно сказати, що голосування за повернення Конституції 2004 року через парламент — цілковитий правовий нігілізм, що не відповідає нормам чинного законодавства.  Стосовно ж закону про амністію, то його можна поміняти за процедурою «відхід», але для цього потрібна воля Партії регіонів. Хоч як би нас критикували, але, впевнена, більшість у нас зараз, як і раніше, є. Сьогодні ми в черговий раз продемонструємо це в парламенті», — запевнив депутат.

Не впевнені у наявності ситуативних союзників в лавах регіоналів в опозиції. «Поки ситуація в парламенті є нестабільною, — сказав у розмові з «Днем» народний депутат від «Свободи» Юрій Сиротюк. — У влади є більшість, яка завжди формує порядок денний під себе. Тому все залежить від того, чи візьме ця більшість на себе кров, звірство і катування людей, які побачив весь світ. Зараз Рада повинна дати відповіді на основні питання і не ховати голову в пісок, як-то було 76 днів поспіль». «Про нову більшість поки говорити зарано — сьогоднішнє голосування розставить все на свої місця», — додав Сиротюк.

Тим часом у неформальних бесідах депутати-регіонали зізнаються, що відстоювати політику фракції їм зараз далеко не до вподоби. Однак без команди «згори» ніяких зайвих політичних рухів робити не можуть. «В усіх нас є певні зобов’язання перед конкретними людьми, — каже не під диктофон один з представників ПР. — Так само зобов’язання є і в опозиціонерів. З цим нічого не поробиш. Як би вам того не хотілося, але інстинкт самозбереження поки є набагато сильнішим за мораль».

«Наразі компроміс між владою та опозицією не склався, — коментує «Дню» політолог Вікторія Подгорна. — Сьогодні нас очікує важкий день. Все буде вирішуватися на рівні угоди з тими, хто стоїть над депутати від Партії регіонів — з олігархами. Жорстка позиція спікера Рибака (за вказівкою Януковича) на вчорашній Погоджувальній раді засвідчила, що процедурно він як голова ВРУ блокуватиме всі процеси. Янукович просто так виконувати вимоги опозиції не збирається. Запланований візит Президента у Росію — свідчення того, що Янукович буде борсатися до останнього».

Експерт переконана, що «певно, лише тоді, коли над головою гаранта висітиме ніж, Віктор Янукович може здатися». «Інакше — ніяк. Єдине, що може вплинути на поведінку Януковича, — послідовна позиція олігархів, — каже Вікторія Подгорна. — На них зараз і треба тиснути як опозиції, так і Європі та США».

Юлія ЛУЧИК, «День»
Газета: 
Рубрика: