Істина - пробний камінь самої себе та брехні.
Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ, науковець, політичний та релігійний мислитель

Колишній склад перетворили на «Золоту троянду»

У Дніпропетровську відновлено найбільшу синагогу
23 вересня, 2000 - 00:00

Минулої середи в Дніпропетровську відбулося офіційне відкриття найбільшої в Україні хоральної синагоги «Золота троянда». Для урочистої церемонії в місто прибули численні представники єврейського духовенства, посол Ізраїлю в Україні Анна Азарі, чини з Держдепартаменту США, бізнесмени, політики та керівники громадських організацій. На тиждень раніше, під час візиту в Дніпропетровськ, у «Золотій троянді» побував і Президент України Леонід Кучма, який подарував єврейській громаді семисвічник-мінору й висловив надію на те, що в майбутньому, коли життя в нашій Вітчизні налагодиться, сюди повернуться всі 300 тис. євреїв, які виїхали за кордон протягом останніх років.

Історія дніпропетровської хоральної синагоги «Золота троянда» нараховує без малого півтора століття — величезний будинок із колонами був збудований в Єкатеринославі, де євреї тоді становили третину населення, 1852 року. На початку нинішнього століття синагога стала одним із найбільших центрів іудаїзму в Україні, а свої проповіді в ній читав знаменитий ребе М. Шнеєрсон. За радянської влади «Золоту троянду» закрили, й упродовж 70 років у її приміщенні працював «Клуб культури» місцевої швейної фабрики, а останніми роками, через старість, вона використовувалася як склад. Синагогу повернули єврейській громаді в грудні 1996 року. Над її відновленням працювали найкращі архітектори та будівельники Дніпропетровська, а спонсорували будівництво заможні люди з усієї України й з-за кордону. Їхні імена, як прозвучало на відкритті, будуть висічені на спеціальній дошці у фойє «Золотої троянди». Серед перших називалися депутат Верховної Ради Віктор Пінчук, керівники «Приватбанку» Олександр Дубілет і Геннадій Боголюбов, бізнесмен з Ізраїлю Леві Леваєв, співак і депутат російської Держдуми Йосип Кобзон.

Улюбленець дніпропетровської публіки та почесний громадянин міста не лише співав на відкритті, а й поділився із земляками своїми таємними почуттями. «Згадую себе в Дніпропетровську в 50-ті роки, — сказав Йосип Давидович, — ні про яку синагогу тоді й мови не могло бути. Яке щастя, що ми не ховаємо свої паспорти, діти ходять у єврейські школи. Ми нарешті дожили до світлого дня!». Приблизно про те ж говорили й інші високопосадові гості з Ізраїлю та США, які називали єврейську громаду Дніпропетровська однією з найбільших і найвпливовіших не лише в Україні, а й у країнах СНД.

За словами рабина Дніпропетровська Шмуеля Камінецького, при хоральній синагозі в чотириповерховому приміщенні діятиме також громадський центр з бібліотекою, благодійницькою столовою, комп’ютерними класами та музеєм. Він сподівається на те, що «Золота троянда», як і сто років тому, згодом перетвориться на найбільший центр єврейської культури в Україні.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments