…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Пустовойтенку не вистачає сотні «штиків»

Парламентські фракції обговорюють кандидатуру прем'єра
8 грудня, 1999 - 00:00

Але навіть у президентському оточенні немає єдності щодо підтримки Валерія Пустовойтенка у призначенні його на посаду прем'єр-міністра. Попри те, що Леонід Кучма подав Верховній Раді його кандидатуру для затвердження, кілька партій, які підтримували Президента на президентських виборах, все ще хочуть висунути своїх людей. Серед кандидатів на посаду прем'єра в пресі називають імена керівника Державної податкової інспекції Миколи Азарова, голови СБУ Леоніда Деркача, віце-спікера Віктора Медведчука та інших.

Поки що позиція найчисленнішої комуністичної фракції (122 депутати), судячи з останніх заяв Петра Симоненка, не на користь Пустовойтенка. Однак Симоненко не виключає, що прем'єра можна «провести» і без лівих.

Водночас комуністичний лідер вважає, що Пустовойтенко навряд чи пройде, оскільки «всі пропрезидентські фракції, які очолюють люди з найближчого оточення Президента, проти Пустовойтенка».

Швидше за все, майбутнього прем'єра та окремі міністерські портфелі, за словами Симоненка, визначатиме той клан, який зможе «об'єднати наближені до Президента клани».

Чотири фракції, які, на думку політологів, відіграватимуть вирішальну роль для прем'єрської посади Пустовойтенка, ще не дійшли одностайності. За часів прем'єрства Пустовойтенко, розподіляючи нафтогазовий пиріг, як повідомляла преса, обійшов увагою багатьох перших осіб цих фракцій.

Фракція Трудової партiї (28 депутатів) прийме рішення, підтримувати Пустовойтенка чи ні, тільки після розмови з ним, яка має відбутися в п'ятницю, сказав ЦЖД лідер фракції Михайло Сирота. До того «трудівники» висловлювалися за кандидатуру голови СБУ Леоніда Деркача. Син Деркача Андрій, як і близький до Кучми бізнесмен Віктор Пінчук, є членом фракції.

Позицію фракції СДПУ(о) (34 депутати) важко назвати визначеною. Її член Леонід Кравчук в інтерв'ю ЦЖД сказав, що Пустовойтенко «знає, як можна змінити ситуацію на краще», і тому особисто підтримуватиме його кандидатуру. Втім, це ще не є ознакою того, що консультації Пустовойтенка iз СДПУ(о) пройдуть «гладенько», хоча б тому, що лідер партії В.Медведчук фігурує в списку конкурентів Пустовойтенка. Водночас вiн заявив, що особисто пiдтримує кандидатуру В. Пустовойтенка i сподiвається, що фракцiя врахує його позицiю. Деякі інші лідери соціал- демократів не в найкращих стосунках iз Пустовойтенком через суперечки, які виникали з приводу приватизації в енергетиці.

У «Відродження регіонів» (31 депутат) до Пустовойтенка кілька питань, з'ясування яких, очевидно, і прояснить їхню позицію. Фракція, до якої входить ключова фігура президентського оточення Олександр Волков, спочатку має намір з'ясувати, чи буде Валерій Павлович прем'єром більшості і чи відповідатиме вимогам коаліційного уряду.

Фракція «Батьківщина» (31 депутат), швидше за все, буде схильна до підтримки Пустовойтенка. Про це заявив ЦЖД її представник Артур Білоус. Лідер «Батьківщини» — голова бюджетного комітету ВР Юлія Тимошенко. Як зазначала преса, Тимошенко пішла назустріч Пустовойтенку, побоюючись за свої економічні інтереси в разі зміни прем'єра.

Ліві налаштовані радикально. Комуністи не віддадуть голоси за Пустовойтенка, бо вже не раз вимагали відставки уряду. Доля кандидатури Пустовойтенка, на думку комуніста Георгія Крючкова, залежатиме від того, наскільки «серйозно» Леонід Кучма вніс цю кандидатуру — для того, щоб затвердили, чи для того, щоб її відкинули і запропонували іншу. Зараз, на думку Крючкова, «саме такий час», і в цьому його переконали «деякі контакти з представниками правого флангу».

Лідер прогресивних соціалістів (14 депутатів) Наталія Вітренко каже, що «все одно, хто буде, бо їм відповідати за це».

«Ми — опозиційна партія і нікого не підтримуватимемо. Ми ухвалили рішення не зустрічатися із жодним з кандидатів і не підтримувати жодного», — заявила Н.Вітренко.

23 соціалісти Олександра Мороза визначаться після консультацій з Пустовойтенком, повідомили у фракції СПУ.

Праві фракції вже чітко зорієнтовані.

Ярослав Федорин (НРУ (Костенка), 28 депутатів) вважає, що «в умовах, які склалися, найдоцільніше підтримати кандидатуру Пустовойтенка».

Голоси «об'єднання двох» — фракції «Реформи-Конгрес» (16) та НРУ (Удовенка) (16) теж із великою вірогідністю відійдуть Пустовойтенку. Принаймні, депутат від «Реформ» Сергій Терьохін повідомив ЦЖД, що вже проводилися переговори i консультації з урядом та іншими фракціями.

«Зелені» (17) згодні підтримати все, що запропонує Президент.

«Нас влаштує той кандидат, якого висуне більшість. Пустовойтенко — одна з найвірогідніших кандидатур, і якщо Президент його висуне, то ми підтримаємо», — каже лідер Партії зелених Віталій Кононов.

Отже, «за» Пустовойтенка Рух (Костенка та Удовенка), «Реформи-Конгрес», «зелені», «Батьківщина», соратники Пустовойтенка з НДП. Всього, за підрахунками ЦЖД, — 136 голосів. Для перемоги Пустовойтенку треба мінімум 226 голосів.

Під питанням Трудова партія, «Відродження регіонів», соціалісти Мороза, СДПУ(о) — всього 116.

Проти — комуністи, прогресивні соціалісти, селяни, тобто 144 голоси. Невідома позиція групи «Незалежні» (15), «Громади» (13) та 21 позафракційного депутата.

ДО РЕЧІ

Розглянути питання про призначення Валерія Пустовойтенка главою українського уряду парламент збирається у вівторок 14 грудня. Про це повідомив вiце- спiкер В. Медведчук.

Відомо також, що розгляд вказаного питання проходитиме відповідно до постанови ВР від 10 липня 1997 року: пану Пустовойтенку буде надано слово для доповіді впродовж 30 хвилин, після цього народні депутати 45 хвилин ставитимуть йому запитання і обговорюватимуть кандидатуру претендента також протягом 45 хвилин. Згідно з постановою, рішення про затвердження кандидатури прем'єра є результатом таємного (не поіменного) голосування картками. Разом iз тим минулого тижня порушували питання про можливість внесення змін у цю постанову. Окремі керівники фракцій виступили з пропозицією провести голосування щодо кандидатури прем'єра таємно бюлетенями. Інші керівники пропонували голосувати картками, але в режимі поіменного голосування. Нагадаємо також, що для багатьох депутатів не є винятком можливість фальсифікацій — у випадку, якщо голосування не буде поіменним. Тому ймовірно, що зранку 14 грудня парламентарі порушуватимуть питання про внесення відповідних змін у зазначену постанову, повідомляє Тетяна ШУЛЬГАЧ , «День».

А яка ваша думка: хто сьогодні міг би бути найкращим прем'єром? Пишіть нам за поштовою адресою або надсилайте повідомлення електронною поштою з позначкою «Прем'єр».

Наталія БАЛАНДЮК, ЦЖД
Газета: 
Рубрика: