Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Валерій Хорошковський визначив дві найбільш кримінальні ділянки кордону

і звільнив майже 15 високопосадовців
15 березня, 2008 - 00:00

Хоча кадрові чистки в митних органах — справа, що давно вже стала звичною (кожне нове призначення уряду тим знаменується), однак учорашнє засідання у Львові Колегії державної митної служби викликало у громадськості чималий резонанс. Адже стільки чільних митних голів тут полетіло! Як прокоментував пізніше своє рішення журналістам голова Державної митної служби України Валерій Хорошковський, — «визначено дві найбільш кримінальні ділянки кордону, це — Південна митниця (перш за все порти Одеси та Іллічівська) і західний кордон, де криміналізація і тінізація досягли таких «вершин», що, умовно кажучи, почали конкурувати з нормальним, легальним пропуском товару.» Тому за результатами перевірки і відбулися кадрові зміни. У відставку відправлений виконуючий обов’язки начальника Львівської митниці і призначено нового керівника — Олега Гоя з Хмельниччини. Останнього, як і всіх інших керівників, призначено із випробувальним терміном на два місяці. Відсторонення від виконання обов’язків керівників усіх митних постів відбулося через фіксацію фактів пропуску машин «на чорно», машин, що взагалі не фіксувалися в системі єдиної автоматизованої інформаційної бази даних.

«Порушень більш, ніж достатньо, — зазначив Валерій Хорошковський, — Однак запропонована не лише низка певних заходів, що ведуть до викриття контрабандних схем, але й економічні заходи, що можуть допомогти Західному регіону зайняти своє чільне місце в системі органів державної митної служби. А саме — економічні важелі, що стосуються митної вартості, визначення ваги, кодів... Адже у нас досить дивні речі відбуваються (і вартісна червона риба і рибні хвости — в одному коді), і у митника виникають можливості порушувати Митний кодекс.

Ми розраховуємо, що після наведення порядку Західний регіон зможе давати ті доходи в держбюджет, на які ми розраховуємо.» А розраховує головний митник України не багато, ні мало, а, як мінімум, на двократне збільшенні відрахувань у бюджет в порівнянні з 2007-им роком. Пообіцяв він і те, що «митники перестануть бути у держави в приймах, адже є домовленість з урядом, що, виконуючи положення Державної митної служби, митники будуть створювати власні митні термінали, власні вантажні комплекси. Це надасть їм можливість і право чіткіше відслідковувати товаропотоки і професійніше здійснювати розмитнення. На питання, яким чином планується боротьба з хабарництвом в митниці, Валерій Хорошковський перерахував, зокрема, підвищення соціального статусу митника, певні пільги при виході на пенсію і при травматичних випадках. «Тобто, крім того, що ми говоримо, що митник — хабарник, треба говорити, що ми йому даємо взамін...»

Прощаючись з журналістами, головний митник України натякнув, що йому не так просто здійснювати кадрові чистки: «На жаль, ми живемо в межах існуючого трудового законодавства, яке не дозволяє хабарника, корупціонера звільнити з посади. Адже на сьогоднішній день ми маємо близько 20 поновлень за судовими рішеннями. Я для себе визначив, — якщо суд змушую повернути людину, я її поверну, однак якщо я впевнений, що це — корупціонер або хабарник, то я знайду спосіб звільнити його на законних підставах. І ніхто з тих, що скомпрометував себе й Державну митну службу, на посаді не залишиться!» Загалом за період перебування на митній службі Валерія Хорошковського, протягом січня — лютого (крім вчорашнього дня), звільнено 18 високопосадовців. Це — начальники і заступники начальників митниць, керівники центрального державного апарату, керівники департаментів та заступники голови служби.

Новий виконуючий обов’язки керівника Львівської митниці Олег Гоя у коментарі журналістам повідомив, що його призначення на нову посаду стало для нього несподіванкою. «Про нього я дізнався тільки сьогодні, на колегії у Львові». Свою діяльність новий керівник митниці обіцяв розпочати з логічного завершення реорганізації Західної регіональної митниці у Львівську митницю (до 1 травня 2008 року). Налаштований новий керівник також дуже рішуче: «Потрібно буде звільнити 18 тисяч працівників митниці, значить — звільнимо. І їх звільняти будуть доти, доки не буде порядку на кордоні», — сказав він і зазначив, що в особовому складі, який він запросить для виконання обов’язків керівників митних постів Західного регіону, будуть люди з Чернівецької, Хмельницької, Закарпатської, Київської областей та Києва.

Ірина ЄГОРОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: