Не знати історії - означає завжди бути дитиною.
Цицерон, давньоримський політичний діяч, видатний оратор, філософ і літератор

Віктор Медведчук відповідає на «незручні» запитання

4 серпня, 2001 - 00:00

Наприкінці липня перший заступник голови Верховної Ради України Віктор Медведчук завершив серію поїздок по регіонах. Основною метою лідера СДПУ(о) було знайомство із ситуацією на місцях і координація дій регіональних партійних організацій з центром. Первинні партійні організації СДПУ(о) є вже у кожному третьому населеному пункті України, а це майже 30 тисяч міст і сіл. Оскільки кожна така організація спрямована на розв’язання конкретних проблем, то своєчасна підтримка з Києва ніколи не буває зайвою.

З часу перемоги на виборах- 98, СДПУ(о) явно зміцнила свої позиції і стала другою за популярністю (після комуністів) партією України. Свою поїздку Віктор Медведчук не вважає передвиборною, оскільки офіційного старту виборів ще не було. Разом із тим необхідність вирішувати питання регіонів у формуванні бюджетів різних рівнів, законодавчого забезпечення інвестиційних програм, розв’язання соціальних питань, існує реально вже сьогодні, незалежно від передвиборних політичних розкладів. «Головнe завдання нашої партії — це конкретні справи, якими ми будемо намагатися отримати довіру наших виборців. Ми розуміємо, що ніщо так не діє, як те, що партія робить конкретно — і в центрі, і на міс-цях», — заявив Медведчук в Івано-Франківську. «Ми підемо не з лозунгами і девізами, а підемо з конкретними справами», — сказав він у Тернополі, розкриваючи секрети передвиборних технологій партії.

Візит Медведчука не залишився непоміченим у регіональних ЗМІ. Журналісти не тільки мали можливість поспілкуватися з лідером СДПУ(о), але й «спробувати його на зуб», задаючи масу гострих запитань. Основна маса «незручного» інтерв’ю базувалася на чутках. У цьому немає нічого дивного — друга за популярністю партія країни не може бути не легендарною, а те, що легенди не завжди мають позитивний характер, то це цілком узгоджується з особливостями національної ментальності. Так, наприклад, легенди у східних областях більше стосуються фінансового становища особисто Віктора Медведчука і ніби-то величезних тіньових капіталів СДПУ(о), а на заході переважають міфи про закулісну війну з Ющенком. Цікаво, що у Києві першого віце-спікера про подібне майже не запитують. Можливо, просто краще інформовані про реальний стан речей. Як продовження теми, «День» пропонує витяги з відповідей на найбільш «незручні» запитання, які виникли під час поїздки.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

— СДПУ(о) посідає друге місце після комуністів. Ще ми говоримо, що наш народ став більш-менш свідомим. Чому тоді великий відсоток українців бажає голосувати за КПУ? Віктор МЕДВЕДЧУК:— Це запитання не тільки до мене. Це для всіх питання. Для всіх, хто хоче бачити Україну самостійною, суверенною, незалежною, демократичною, правовою. Чому в 1998 році комуністів підтримували 24,3%, а сьогодні їх рейтинг 25? У 1998 році заборгованість з пенсій та заробітної плати була в середньому 8 — 11 місяців, а сьогодні її взагалі немає, а рейтинг залишився незмінним. Отже, зараз треба подумати про об’єднання політичних сил, які були б спрямовані на будівництво незалежної України не на словах, а на ділі. Адже незалежна Україна не в проголошенні декларацій і навіть не у прийнятті Конституції. Це економічно незалежна держава, і тільки така держава може претендувати на самостійність і суверенітет. І чому ліві, які сьогодні шкодують за колишнім життям, Радянським Союзом, мають такий високий рейтинг і підтримку? Отже, всі інші, включаючи і об’єднаних соціал-демократів, працюють недостатньо і знаходяться ще не на тому рівні, щоб переконати, що шлях нашої держави — це європейський вибір. Отже, ми всі разом сьогодні займаємося не тим, щоб довести цей вибір і перемогти ті переваги, які існують щодо лівих політичних сил, а більше з’ясовуємо особисті амбіції, стосунки між собою, замість того, щоб працювати на державу і народ.

ДОНЕЦЬК

— Відомо, що один з найбільш впливових членів вашої партії — відомий бізнесмен, керівник ФФУ Григорій Суркіс. Наскільки значуща його думка в прийнятті партійних рішень, чи можна сказати, що СДПУ (о) в основному фінансується Суркісом, а якщо ні, то ким іще?

— Ні, у нас партію фінансують дуже багато підприємців і цих підприємців у нас велика кількість. Близько 10% членів партії — це підприємці. А якщо врахувати, що у нас сьогодні в партії 243 тисячі чоловік, самі можете порахувати, скільки це підприємців. Вони є у всіх регіонах і всі вони в міру своїх можливостей фінансують партію, в тому числі і Григорій Суркіс.

— Чи маєте ви намір разом із Суркісом приватизувати наше обленерго, скажіть чесно?— Чесно відповідаю. Не приватизували жодного обленерго, і не маємо наміру цього робити і в Донецьку, який і так відомий історією з питанням приватизації.

— Один із глядачів досить різко повідомляє, що не вірить жодному вашому слову, не вірить у вашу щирість. Закарпатський ліс плаче від ваших дій, ваша робота у парламенті, на його погляд, не була конструктивною. Яку ви можете дати відповідь?

— Я з такою оцінкою не згоден, але у нас свобода слова, свобода вибору. Я думаю, що у Закарпатті виборці, які двічі за мене проголосували, один раз 94%, інший раз 90%, знають набагато краще, ніж наш телеглядач, — хто такий Медведчук і що він зробив. Ну, а все інше, що зробив Медведчук, я думаю, виборці оцінять, коли він спробує знову балoтуватися до ВР. І ці оцінки не будуть такими категоричними чи негативними.

ЛУЦЬК

— Чи правда, що члени партії, використовуючи службове становище, примушують громадян вступати у партію?

— Політолог Томенко колись заявив, що ректори у деяких учбових закладах примушують вступати в партію, тому що міністр освіти — член СДПУ(о). Ми попросили назвати цих ректорів і учбові заклади. Так само я відповім і Вам. Я впевнений, що таких фактів у нас немає і не може бути.

— Чому Генпрокурора не було відправлено у відставку після нерозкриття справи Гонгадзе?

— Наша фракція була категорично проти відставки Генерального прокурора. Адже, згідно із законодавством, прокуратура займається розслідуванням, коли відомі підозрювані, а їх досі немає. Пошуком цих осіб повинні займатися певні органи — МВС і СБУ. Обох керівників цих відомств звільнено. А певні політичні сили, які були зацікавлені у дестабілізації суспільства, хотіли відправити у відставку кого-небудь — від начальника митниці до Генерального прокурора. Ми виступаємо проти такої позиції.

ТЕРНОПІЛЬ

— Чому було відправлено у відставку Ющенка?

— Я впевнений, що ситуація, яка склалася з Ющенком, це процес, який розгортається в інтересах України. Ющенко пішов у відставку тому, що протягом року так і не перейшов до структурних реформ. Я назву вам декілька цифр для того, щоб ви могли орієнтуватися щодо вашої любові до Ющенка і реальної ситуації. Я Віктору Андрійовичу щиро бажаю всіляких успіхів. Однак під час свого прем’єрства він допустив зниження реальних прибутків пенсіонерів на 14,5%, прибутків із заробітної плати на 6,5%. Він нічого не зробив для реформ у податковій сфері, заробітній платі, пенсійному забезпеченні, і на кожному куті розповідав про те, що в країну прийшли реформатори. А хто ці реформи реально відчув? І макроекономічні успіхи, і зростання ВВП, і зростання пенсій тільки тоді будуть мати значення, коли спустяться на рівень мікроекономічний. Насправді відбувалося щось протилежне. Внутрішня заборгованість тільки зросла. Це відповідальність керівників держави перед народом — збільшити внутрішню заборгованість для погашення зовнішньої. Для західних кредиторів Ющенко хороший, тому вони його і захищають до останнього. А ось перед своїм народом він допустив збільшення заборгованості на 38% за минулий рік. Ось це і вирішило долю його кабінету.

— Як ви ставитеся до того, що вашу партію називають партією олігархів?

— Цілком нормально. Сьогодні у нас 243000 членів і 9,4% з них безробітні, але і вони, як і всі, олігархи. Олігархами нас називають ті, хто самі є олігархами. Мені складно визначити своє місце серед багатих людей України, але я декларую свої прибутки з 1993 року, і мої декларації лежать у податковій адміністрації. За результатами опитування, проведеного по всій Україні серед 2,5 тисяч осіб, на першому місці серед олігархів названо Павла Лазаренка, потім Тимошенко, на третьому місці — Леоніда Кучму, на четвертому — Суркіса, на шостому — Мороза, на сьомому — Ющенка, на восьмому — Медведчука. Якщо вас влаштує така структура, будь ласка, приймайте її за основу, я довіряю соціологічним дослідженням. Але я свої прибутки декларую і хочу, щоб це робили інші. У тому числі представники уряду, багато-які депутати, а вони, на жаль, цього не роблять. Ви знаєте, скільки мільйонерів було минулого року — близька ста. Що, у нас тільки 100 мільйонерів? У 95 — 97 роках їх взагалі було сім. Я і шість моїх партнерів по бізнесу. А де інші? Скільки говорили про будинки і дачі, які належали різним представникам влади, адже не було подано жодної декларації про прибутки. І при цьому багато хто їздить за кордон і там відпочиває. На які кошти? Ось і спитайте у них. А Медведчук завжди може відповісти.

РІВНЕ

— Поясніть вашу заяву про чесні вибори?

— Ми перша і єдина партія, яка зробила заяву про те, що ми виступаємо за чесні вибори і готові направити 70 тисяч членів партії на виборчі округи. І новий закон про вибори створює всі механізми для того, щоб адміністративний ресурс не діяв. Все буде залежати від контролю. Навіщо говорити про адмінресурс, якщо на дільницях буде по два наших представники. Ми сьогодні маємо в країні 14600 первинних партійних організацій. Ми будемо претендувати на місця в комісії. Якщо серед 8 або 12 членів комісії буде два представники СДПУ (о), хіба можна буде сказати, що вибори пройшли не згідно із законом, а діяв адмінресурс? А хто не зможе це забезпечити, той буде тільки використовувати цей аргумент. Крім нас ще представники лівих сил можуть сьогодні активно контролювати будь-який виборчий процес.

Підготував Денис ЖАРКИХ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ