Та й що ж то за народ, коли про свою користь не дбає і очевидній небезпеці не запобігає?
Іван Мазепа, український державний діяч, гетьман Лівобережної України, гетьман Війська Запорізького обох берегів Дніпра

Віталій КОНОНОВ: «Українські зелені — самостійна політична сила»

22 вересня, 2005 - 00:00

Події першої половини вересня 2005 року створюють враження кризи української влади. Вчорашні герої помаранчевої революції з енергією, гідною кращого застосування, почали, як висловився новий держсекретар, «обмін ядерними ударами». Про перспективи розвитку політичної ситуації — в інтерв’ю з лідером Партії зелених України Віталієм КОНОНОВИМ.

— Очевидно, що політичний ландшафт України серйозно змінився. Останні бурхливі події трансформували систему політичних вимог до влади. Які партії, на ваш погляд, сьогодні відповідають новим вимогам?

— Насамперед потрібно відзначити безповоротність позитивних демократичних змін, які відбулися в Україні. Ми живемо в іншій країні, і це очевидно для всіх. Прагнення України до європейських демократичних цінностей, без будь-якого сумніву, приведе до зростання популярності партій реальних справ, із європейською ідеологією та практикою її втілення в життя. Партія зелених України протягом ось уже півтора десятка років відстоює європейські політичні цінності, гідно виглядає на фоні різношерстого політичного співтовариства. Не сумніваюся, що на виборах у березні 2006 року ми ще раз підтвердимо свою компетентність та ефективність.

— Сьогодні між владою та народом зростає справжня безодня. Як можна повернути громадянську довіру?

— Наявна криза, викликана розділом владного пирога. Ця ситуація стане серйозним випробуванням для молодої української демократії. Криза владної команди небезпечна насамперед значним падінням довіри народу до влади в цілому. Щоб відновити діалог, треба говорити зі співвітчизниками зрозумілою їм мовою, не ховатися в тиші високих кабінетів, а вийти в народ і намагатися вирішити його проблеми. Для українських Зелених — це аксіома.

— Якою має бути партія, якій народ готовий повірити?

— Неможливо сьогодні жити за принципом: «ми старого не рушимо й нового не робимо». Необхідно не просто проводити соціальні експерименти, але й брати на себе відповідальність за те, що відбувається в країні. Сьогодні Україні та українцям потрібні не гучні й красиві гасла, а реальні справи. ПЗУ, наприклад, виступає за стабільний і поступальний, еволюційний розвиток країни. Це й високі доходи, і забезпечення громадян України житлом, можливістю отримання якісної і доступної освіти та медичної допомоги. Безумовно, ми не залишаємо поза сферою нашої уваги проблеми навколишнього середовища. У нас є підстави розраховувати на успіх не лише на парламентських виборах, але й на виборах до місцевих органів влади.

— Україна стала на шлях євроінтеграції. Які кроки необхідно зробити для прискорення цього процесу?

— Європейський рівень не прийде до кожного дому згідно з президентським указом або розпорядженням уряду. Не варто думати, що Україну чекають у Європейському Союзі з розпростертими обіймами, нам потрібно приготуватися до необхідності стукати в двері ЄС досить довго. Європейські інституції сьогодні переживають далеко не кращий період свого життя, і Європі не до України. Ми самі повинні наближатися до європейських цінностей, переймати краще з досвіду розвитку Старого Світу. Не в останню чергу нам пригодиться й досвід європейських країн із колишнього соціалістичного табору, які зуміли після руйнування «залізної завіси» стати повноцінними членами спільної європейської сім’ї. Впевнений, що в рамках загальнонаціональних завдань ПЗУ готова до руху вперед до Європи.

— Як завжди, на старті передвиборного марафону політичні важкоатлети зазнають масованої атаки клонів, партій-одноденок. На ваш погляд, яку кількість голосів вони все ж таки зможуть відібрати у реальних претендентів на місця у Верховній Раді?

— Створення «кишенькових партій» — це стандартний політтехнологічний хід. Очевидно, він буде особливо актуальним сьогодні, під час проведення першої в історії України кампанії з формування представницьких органів влади на основі партійних списків. Звідси й величезна спокуса для багатьох політичних гравців постаратися запустити клоновані структури для зменшення конкуренції. Напевно, безглуздо закликати до такої собі «чесної гри» тих, хто у будь-який спосіб прагне потрапити до влади. Думаю, що чесна гра у виборчій кампанії починається з кожної партії та її лідерів і активістів. Скажу лише, що прихильникам чорних технологій не варто скидати з рахунків найважливіший чинник — українського виборця. Наші співгромадяни неодноразово й переконливо довели, що вони не повірять у сім мішків ідеологічної вовни. У ПЗУ можливість використання партій-клонів викликає побоювання, але не більше того — ми знаємо нашого виборця, а він добре знає нас. Нас уже атакують політичні клони, які шикуються в колони під екологічними транспарантами. Це більше нагадує зелені бульбашки на в’язкому болоті. Справжні Зелені — це самостійна політична сила, для якої неприйнятна показна символіка громадських організацій. Ми проти карнавальних вуличних акцій. ПЗУ готова запропонувати цілий комплекс вирішення соціально-економічних проблем в Україні.

— Сьогодні багато партій претендують на роль миротворчої третьої сили. Як ви вважаєте, яка з політичних сил є найімовірнішим кандидатом на роль політичного арбітра?

— Переконаний, що сьогодні наша партія є реальною третьою силою в Україні, яка не належить ані до влади, ані до опозиції. ПЗУ знає проблеми українського народу, готова використати найефективніші рецепти для виходу з кризи. Наша партія готова до діалогу з усіма політичними силами, які працюють на благо держави.

— В контексті останніх подій навколо Президента, уряду, розколу в команді Ющенка що необхідно для консолідації влади, і які партії можуть об’єднатися навколо Президента?

— Для консолідації влади необхідно відділити зерна від полови й не замінювати вміння підміняти правду обміном нищівними ударами за допомогою компромату. Україні сьогодні необхідні професіонали у сфері державного управління, а не умільці у сфері дискредитації влади. Взагалі теза про необхідність консолідації навколо Президента, на мій погляд, дещо застаріла, набагато важливішою є адекватна участь політичних партій у створенні громадянського суспільства та побудові демократичної України.

— Віталію Миколайовичу, було б дивно з лідером політичної партії не торкнутися теми майбутніх виборів до Верховної Ради. Відомі на всю країну політичні бійці вже «гострять шаблі». Українські зелені також підтягують «резервні полки»?

— Ми мирні люди. Головне, щоб усі зрозуміли, що мати в парламенті партію європейського зразка — сучасно та престижно. Наявність зелених у Раді буде доказом того, що ми живемо в правовій державі.

Валерій ЯРЕМЧУК
Газета: 
Рубрика: