Суспільство без віри і любові втрачає здатність розрізняти добро і зло
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ

Армреслінг на Чорноморському театрі воєнних дій

Аналітики говорять про «війну навчань», яка має потенційні можливості перерости в реальну війну
25 березня, 2021 - 19:48
ФОТО REUTERS

Газета «Крымская правда» в статті «Альянс на глиняних ногах» звинуватила Захід у підготовці до гарячої війни, і зокрема в тому, що країни проводять нібито зараз репетицію за планом «Барбаросса»: «Найбільші військові навчання НАТО, призначені на травень-червень, «Defender Europe 2021» охоплять території 12 країн — від Прибалтики до Балкан. Особливу увагу цього разу заплановано приділити не Східній, а Південній Європі. За легендою навчань, у яких задіятимуть понад 30 тисяч військовослужбовців з 26 країн Альянсу, «захисникам Європи» доведеться штурмувати Калінінградську область, блокувати західні регіони Росії і відбивати масований наступ російських військ на півдні». З цього приводу перший заступник голови комітету Держдуми з міжнародних справ Дмитро Новіков, ігноруючи той факт, що дії Заходу є відповіддю на вже здійснені реальні загрози Росії, яка окупувала Крим і перетворила його не на «неприступную крепость», як заявив Сергій Шойгу, а на «ракетний кулак» проти всієї Європи, «прямо сказав, що «миролюбний» блок НАТО загрожує безпеці не тільки Росії, але й інших країн». На його думку, «в намірі послабити Північноатлантичний альянс немає нічого протиприродного. «Якщо підходити концептуально, то НАТО взагалі не має права на існування після руйнування Варшавського договору», — зазначив Новіков.

ДУМКИ «ЕКСПЕРТІВ»

Автор статті, не спитавши думки Китаю, математично приєднав його військову потугу до російської, і зазначив, що «сукупна військова міць Заходу поки перевищує, за винятком ядерної зброї, те, чим володіють Росія і Китай», однак радо констатує, що серед західних країн немає єдності, й це його значно послаблює. Він зазначає, що навіть німецька газета бачить відсутність єдності, що заважає Заходу «щодо Росії виробити загальну лінію для ЄС і НАТО. Все та ж багатовекторність. Євросоюз попався в пастку Путіна, журиться німецька Die Welt, зазначаючи неможливість Європи відмовитися від співпраці з Росією і неготовність Німеччини, Італії, Франції та Кіпру заходити далі персональних санкцій».

Газета цитує програмного директора клубу «Валдай» Тимофія Бордачова, який явно видає бажане за дійсність: «Попередня епоха привчила ставитися до західних лідерів як до серйозних політиків, їх перетворення в твіттер-активістів пройшло непоміченим. Істотна частина публіки і навіть експертів все ще вважає, що ми маємо справу з рішучим і послідовним противником. Однак те, що зараз будь-які заклинання Вашингтона і компанії сприймаються все частіше з гумором, підтверджує — ми на правильному шляху». Тут точніше б сказати, що ця думка не тільки явне перебільшення, а й зазначити, що «епоха Бордачова» закінчилася з обранням Джо Байдена, й оновлення американсько-європейської політики гріх не помічати.

І всупереч всім заявам російських політиків про те, що «НАТО становить велику небезпеку», газета опирається на аналіз американіста Сергія Судакова, який, ігноруючи воєнну складову НАТО, невідомо з яких причин вважає, що «НАТО в його нинішньому вигляді є, скоріше, трансконтинентальною корпорацію з перекачування величезних фінансових коштів, ніж військовим блоком. Вашингтон виділяє гроші на утримання Альянсу (дві третини понад трильйонного бюджету), європейські васали закуповують на них все необхідне — від систем озброєння до сухих пайків — у американських же корпорацій, забезпечуючи їх гігантськими доходами». Отже, «колос на глиняних ногах»?

РЕАЛЬНА ВІЙСЬКОВА ОБСТАНОВКА В УКРАЇНІ І В СЕРЕДЗЕМНО-ЧОРНОМОРСЬКОМУ РЕГІОНІ ЗАГРОЗЛИВА

Проте політологи хай собі як хочуть, а реальна військова обстановка на півдні Європи (в Україні і в Середземно-Чорноморському регіоні) сьогодні загрозлива через нарощування присутності військових сил Росією та проведення нею навчань з явно агресивними наступальними легендами. Всі говорять про загострення на Донбасі, його причини, та реальну підготовку Росії до ведення війни на території України. І доки справа дійде до травня — червня 2021 року, то регіон уже може бути реальним театром воєнних дій.

Так, Росія провела контрольну перевірку Південного військового округу, під час якої відбувалися навчання  з протистояння на величезному фронті від Балтики до окупованого Кримського півострова та Каспію. В ній були задіяні загальновійськові армії, армія Військово-повітряних сил і Протиповітряної оборони, Чорноморський флот і Каспійська флотилія Росії. Як відзначає керівник Моніторингової групи сайта blackseanews.net та Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій КЛИМЕНКО, всі з’єднання працюють у єдиному тактичному задумі всього округу. Батальйонні тактичні групи проведуть навчання спільно з екіпажами кораблів і ескадрильями оперативно-тактичної, морської й армійської авіації. Для тренувань з висадки, а також відсічі морським і повітряним десантам залучено підрозділи морської піхоти, берегових і повітряно-десантних військ, які дислоковані на території військового округу. Більше того, як раніше повідомлялося, Чорноморський флот Росії вивів на бойове чергування всі свої підводні човни.

Концентрація військ Росії навколо всіх кордонів України не залишилася непоміченою. В середині березня провели спільні навчання у відповідь Військово-Морські сили США та Туреччини. Маневри тривали протягом 16-17 березня в акваторії Середземного моря. Як повідомляв портал Defence News, від американського флоту учасником навчань була авіаносна ударна група американського авіаносця Dwight D. Eisenhower, від турецького флоту учасником був фрегат TCG Gemlik (F-492), що належить до типу Oliver Hazard Perry. Зазначалося, що ці маневри відбулися на «можливостях партнерства з використанням оперативних та тактичних процедур НАТО». При цьому керівництво американських ВМС заявило, що «проведення операцій з військово-морськими силами Туреччини демонструє прихильність Америки нашим союзникам-однодумцям і підтримує думку, що ми набагато сильніші й здатні підтримувати вільні та відкриті умови на морі, коли ми будемо разом». Це більш ніж прозоро говорить про те, що Сполучені Штати не залишать без захисту тих своїх партнерів, яким загрожує Росія. А до маневрів із турецьким флотом авіаносна ударна група Dwight D. Eisenhower провела також спільні навчання з Королівським флотом Марокко та збройними силами Греції. Як раніше розповідав Defence Express, під час військово-морських навчань BLUE HOMELAND 2021 турецькі ВМС вперше у своїй історії провели успішну атаку надводної цілі за допомогою безпілотного ударного комплексу Bayraktar TB2. Безпосереднє ураження цілі виконувалося за допомогою керованої авіабомби MAM-L, «добивання» провів гвинтокрил турецьких ВМС S-70 Sea Hawk, що застосував ракету AGM-119.

РАКЕТНІ КРЕЙСЕРИ США ПРОСТО ТАК ДО ЧОРНОГО МОРЯ НЕ ЗАХОДЯТЬ

Аналітик Андрій Клименко зазначає далі, що «Американські ракетні кораблі, що увійшли до Чорного моря — з авіаносної ударної групи США, що затрималася у Середземному морі замість походу до Аравійського моря... Раніше передбачалося, що кораблі групи, що увійшли до Середземного моря 8 березня 2021, пройдуть через Суецький канал на Близький Схід — на ротацію. Звідти наприкінці січня пішла авіаносна ударна група атомного авіаносця USS Nimitz (CVN-68), яка була на бойовому чергуванні майже 11 місяців. Однак наприкінці лютого міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що рішення про це поки не прийнято — авіаносець якийсь час буде залишатися в Середземному морі і взаємодіяти з ВМС інших країн НАТО. Стало відомо, що в третій декаді березня в Чорному морі пройдуть навчання НАТО «Sea Shield 21» («Морський щит 2021»). У навчаннях візьмуть участь Болгарія, Греція, Іспанія, Нідерланди, Польща, Румунія, США і Туреччина, загалом більше 2 тисяч військових із 8 країн, 18 бойових кораблів і 10 літаків.

При цьому моніторингова група Андрія Клименка повідомила, що ракетні крейсери США просто так до Чорного моря не заходять, і що зараз у Чорному морі незвично велика концентрація ракетних кораблів країн НАТО. 19 березня протоку Дарданелли пройшов USS Monterey (CG 61) — американський ракетний крейсер типу «Тікондерога». На озброєнні крейсерів такого типу 122 ракети. До речі, попередній візит ракетних крейсерів США до Чорного моря датується 2015 та 2017 роками — тоді в березні 2015 року в Чорному морі перебував ракетний крейсер США USS Vicksburg (CG 69); у липні 2017-го — USS Hue City (CG 66).

Вночі 19 березня до Чорного моря увійшов ракетний катер ВМС Греції — HS Ypoploiarchos Kristallidis (P 69) типу Roussen. Це англійський проєкт, розроблений для Греції і реалізований на початку «нульових». 

20 березня ранком протоку Дарданелли пройшов USS Thomas Hudner (DDG-116) — американський ракетний есмінець типу «Arleigh Burke». Це корабель однієї з нових модифікацій цього типу — його введено в експлуатацію 1 грудня 2018 року. Має на озброєнні до 74 крилатих ракет «Стандарт-2» або «Стандарт-3», 24 ракети (6?4) Сі Сперроу. Таким чином, на сьогодні в Чорному морі знаходяться чотири потужних ракетних кораблі країн НАТО (крейсер, два фрегати та есмінець). Подібна концентрація спостерігалася в липні 2017-го, коли в Чорному морі були ракетний есмінець USS Carney (DDG 64), ракетний крейсер USS Hue City (CG 66), британський ракетний есмінець HMS Duncan (D 37) та французький ракетний фрегат Chevalier Paul (D 621).

Андрій Клименко зазначає, що «навчання включають усі етапи військово-морської операції НАТО у відповідь на геополітичну кризу в регіоні... Це серйозна операція стримування. Просто якраз співпало з річницею окупації і заявами, як вони будуть вирішувати проблеми з водою в Криму...»

Причому коментатори на «фейсбук-сторінці» сайта високо оцінюють роль та можливості угруповання НАТО, яке проводить навчання із захисту мирних чорноморських країн, що втрапили під загрозу Росії. Користувач з нікнеймом Кристина Зеленюк пише: «Де вони були в 14-му році?» Складне питання, відповідь на яке зараз важко знайти. Користувач із прозорим ніком Michael Gonchar зазначив: «Та все зрозуміло. Зараз наші друзі відпрацюють задачу, як металобрухт на поверхні севастопольських бухт опустити на їх дно «бєз пилі і шума». Назва металобрухту — ЧФ РФ. Пильнуй! Не виключено, що незабаром окупант почне проводити навчання «вывод из-под удара». Місцевий адміралітет вже готовий, переказують терміново кошти на материк, але Пу через Шойгу вєліт відпрацьовувати сценарій «врагу нє сдайотца наш гордий Варяг». Продовження буде»

АГРЕСИВНА РИТОРИКА З УСТ РОСІЙСЬКОГО ПРЕЗИДЕНТА НЕ ВЩУХАЄ

Агресивна риторика з уст російського президента не вщухає. Виступаючи в Лужниках на концерті на честь річниці окупації Криму, Володимир Путін, спотворюючи факти історії, говорив: «З найдавніших часів наші предки освоювали цю територію. У X столітті її значна частина просто увійшла до складу Давньоруської держави... У 20-ті роки минулого століття більшовики, формуючи Радянський Союз, з якихось причин, незрозумілих досі, передали значні території, геополітичні простори на адресу квазідержавних утворень. А потім, розвалившись самі, розваливши свою партію зсередини, розваливши Радянський Союз, привели до того, що Росія втратила колосальні території і геополітичний простір... Але ми ніколи не погодимося тільки з одним: щоб хтось дозволив собі використати щедрі подарунки Росії для завдавання шкоди самій Російській Федерації...» Отже, незалежні держави в Європі та Азії, члени ООН для нього лишень квазідержавні утворення, яким невиправданим чином дісталися геополітичні простори Росії. І це при тому, що історичний шлях держави самої Росії почався інколи значно пізніше, ніж виникли і функціонували ті держави, які Володимир Путін сьогодні вважає «квазі», а їхню землю своєю. Тому у нас всіх зараз нема іншої перспективи, як зміцнювати оборону та надійно захищатися і самим, і з допомогою стратегічних партнерів.

Микола СЕМЕНА
Газета: 
Рубрика: