У політиці обов'язково доводиться зраджувати або країну, або електорат. Я вибираю зраду електорату.
Шарль де Голль, французький генерал, президент Франції в 1958–1969 роках

Армянськ: наслідки окупації

«Не треба використовувати ситуацію навколо «Титану», щоб змусити Україну відновити водопостачання до Криму...», — представник Президента в АР Крим
5 вересня, 2018 - 18:45
ФОТО РЕЙТЕР

Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини передав інформацію про викиди шкідливих речовин в районі Армянська на півночі Криму в ООН, ОБСЄ, ВООЗ та Міжнародний комітет Червоного Хреста. «Цю інформацію передано до міжнародних організацій з метою документування фактів порушення прав людини; в прокуратуру АРК — про відкриття кримінальної справи щодо осіб, причетних до порушення екологічних прав громадян на тимчасово окупованих територіях України і загрози їхньому життю», — повідомив представник українського омбудсмена щодо дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим і Севастополя Ісмаїл Халіков, інформує «Радіо Свобода».

Як відомо, в ніч на 24 серпня в місті Армянськ на півночі окупованого РФ Криму з’явився невідомий наліт «липкої іржі», яким вкрилися металеві предмети. Крім того, жителі скаржилися на першіння в горлі, висип і загальне нездужання. Попередньою причиною назвали випаровування вмісту кислотного накопичувача, використовуваного «Кримським титаном», які були спровоковані сильною спекою і посухою. Після цього стало відомо, що завод призупиняє виробництво у зв’язку з забрудненням повітря. З попереджувальною метою в школах і дитсадках Армянська на два тижні оголосили канікули. З міста евакуювали близько п’яти тисяч дітей. Хоча за словами Ісмаїла Халікова, «викликає занепокоєння, що досі не оголошено надзвичайний стан, що не евакуюють доросле населення, а окупанти продовжують «заспокоювати» людей».

Тим часом, на адміністративному кордоні з окупованим Кримом зафіксовано перші випадки отруєння українських прикордонників. Про це заявив помічник глави Держприкордонслужби України Олег Слободян (112.ua). «Були скарги на самопочуття, це запаморочення, нудота, головний біль, але після відповідних медичних консультацій і прийому ліків ці симптоми вдавалося зняти. Таких людей замінюють на службі, дають їм можливість відпочити та ретельно обстежують», — зазначив він. При цьому, за словами Слободяна, для громадян України, які проживають на адміністративному кордоні з Кримом, викиди заводу, як і раніше, не становлять загрози. Крім того, в Херсонській області на адміністративному кордоні з Кримом українські прикордонники зафіксували перевищення вмісту токсичних промислових речовин у повітрі.

ФОТО РЕЙТЕР

Ситуація пов’язана і з ще одним фактором. «Почалося обережне зондування можливості відновлення подачі дніпровської води в тимчасово окупований Крим по Північно-Кримському каналу, — пише у себе в «ФБ» голова меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. — Тепер як аргументи, що покликані розжалобити офіційну владу України і міжнародне співтовариство, російські окупанти використовують наслідки екологічної катастрофи, викликаної отруйними викидами заводу «Кримський титан». За твердженням російських окупантів, нестача води для заповнення відстійників, мовляв, призвела до надмірної концентрації кислоти, що стало причиною отруєння околиць. Не вдаючись у обговорення російської позиції, зауважимо, що єдиним ефективним заходом для запобігання отруєнню навколо заводу «Кримський титан» з’являться деокупація Криму та повне припинення українською владою діяльності цього заводу. При цьому, зазначимо, що справжньою, ледь прихованою метою російської окупаційної влади, є намагання будь-якою ціною і зусиллями наповнити до зими дніпровською водою висохлі до самого дна водосховища Криму. Зрозуміло, що такої можливості окупантам ми не дамо...».

І ще один поворот. ГУР МО України вважає, що причиною хімічних викидів на півночі окупованого РФ Криму стало влучення снарядів у технологічні ємності під час тренувань підрозділів збройних сил РФ. «За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України, 13—19 серпня цього року під час тренування з прикриття адміністративної межі з Херсонською областю підрозділи ЗС РФ здійснювали стрільби в районах розташування відстійників відходів хімічного виробництва титанового та содового заводів. Унаслідок потрапляння снарядів зазначені об’єкти були пошкоджені, що призвело до суттєвого погіршення екологічної обстановки на всій півночі окупованого Криму», — повідомив на брифінгу в середу речник Міноборони Дмитро Гуцуляк.

Як оцінюють ситуацію експерти?

«ЛЮДЯМ ПОДАЄТЬСЯ КАРТИНКА, ЯКА МАЄ ПІДКРІПИТИ ПЕРЕД ТИМ ШТУЧНО СТВОРЕНИЙ СТРАХ»а

Еміне ДЖЕППАР, заступник міністра інформаційної політики України:

— Наш моніторинг загальної ситуації інформаційного середовища в Криму говорить про те, що будь-який привід там використовується для продовження інформаційної війни РФ проти України, яка ніколи не припинялась. Це торкається будь-яких моментів і ситуація навколо Армянська, переконана, так само буде Росією перекручена для того, щоб нівелювали в думках кримчан провину окупаційної влади перед самими кримчанами. Для цього російська пропаганда використовує цілий спектр наративів. Одним із таких наративів є те, що українські шпигуни та диверсанти начебто заповнили весь Крим. Ця думка впроваджується у свідомість місцевих мешканців, і вони поступово починають вірити в те, що ті чи інші негаразди пов’язані не з окупаційною владою та її політикою, а з зовнішнім ворогом, з українськими ДРГ тощо. Під такий наратив фабрикуються справи, здійснюються провадження, затримують невинних людей і намагаються їх видати за злочинців. Людям подається картинка, яка має підкріпити перед тим штучно створений страх. 

«У РОСІЙСЬКОГО ОКУПАНТА ДОМІНУЄ ХИЖАЦЬКЕ СТАВЛЕННЯ ДО РЕСУРСІВ ТА НАСЕЛЕННЯ ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ»

Борис БАБIН, представник Президента в АР Крим, юрист-міжнародник, експерт з морського права, науковець (спілкувалися до заяви речника Міноборони):

— Незважаючи на те що РФ накрила інформаційним куполом ситуацію навколо Армянська, Україна має досить вичерпну інформацію про те, що там відбувається. Існує загроза забруднення навколишнього середовища. Є також загроза забруднення сіл, які наближені до лінії розмежування. І, безумовно, існує загроза забруднення самого Криму — це повітря, води озера Сиваш, підземні ґрунти, ріки та, можливо, навіть Чорне море, яке суміжне з Перекопом. Джерела забруднення — це підприємства північного Криму, тобто «Титан» та содовий і бромний завод. Щодо ситуації на «Титані», то вбачається, що подібне трапилось внаслідок порушення правил експлуатації, через неякісну сировину. В умовах санкційного режиму там не оновлюються очисні системи. Там є проблеми з технологічним циклом, і, як вже було сказано, з сировиною. Все це призводить до викидів під час виробничого циклу. Ті закиди росіян про те, що викиди йдуть нібито через кислото-відстійники, які засохли внаслідок відсутності води, то це політична спекуляція. Вони, граючись на екологічних проблемах, хочуть добитись відкриття постачання води північнокримським каналом. Цього не буде. Насправді забруднення триває внаслідок діяльності самого підприємства і єдиним шляхом припинення подальшого забруднення — є припинення роботи цього підприємства. Або повернути Крим Україні і тоді буде відновлено і водопостачання, як це було до анексії Криму. До речі, вони вже були змушені зупинити «Титан», що підтверджує те, що забруднення йде не з якихось відстійників, які переповнені і останні чотири роки «фонять», а безпосередньо з самих заводів.

У російського окупанта домінує хижацьке ставлення до ресурсів та населення окупованих територій. Їм все одно чим дихають кримчани чи донеччани, де так само існує маса проблем екологічного характеру. Вони вивозять дітей з Армянська не тому, що вони турбуються про їхнє здоров’я, а тому що діти з Армянська потроху переїздять на підконтрольну Україні територію. Для окупанта це політично неприйнятно. Тому окупант посадив їх в автобуси і почав вивозити подалі від підконтрольною Україні території. Все це робиться, щоб ці діти не давали інтерв’ю журналістам українських та світових ресурсів. Бо якщо б вони хотіли їх справді врятувати, то вивезли б їх давно, або давно б закрили цей завод.

Щодо масштабів ситуації, то це не катастрофа. Але це забруднення. Проте виникало воно не щойно, а триває вже давно. У нас навіть провадження з 2016-го року проводить Генпрокуратура. Суспільство встановлену шкоду не бачить. На сьогодні ми залучили Міністерство екології на найвищому рівні. Буде проводитись моніторинг. Підключені правоохоронні органи. Спеціалісти будуть ходити по «нулю» і вивчати ситуацію на місці, а не в Києві папірці перекладати.

Також ми маємо припинити ганебну практику, коли подібні підприємства реєструються в Україні та працюються з Європейським Союзом. Таким чином світова спільнота сама ставить себе в заручники ситуації, коли вплинути на подальше забруднення вона не може. Європа закуповує зокрема сировину з содового заводу в Криму для виробництва скла. Таким чином ці європейські представники не лише мають співробітництво з підприємствами на окупованій території, але й стимулюють подальше забруднення територій. Це як приклад. І в цьому напрямі ми маємо також активізувати свої дії. Ці європейські «добродії» мають знати, що їхня співпраця з росіянами не є таємницею.

«НАМ ПОТРІБНА ВЛАСНА ЕКСПЕРТНА ГРУПА, ЯКА БУДЕ ПОСТІЙНО ДОСЛІДЖУВАТИ, ЯКІ ІСНУЮТЬ ЧУТЛИВІ МОМЕНТИ В РФ»

Георгій ЛОГВIНСЬКИЙ, віце-президент ПАРЄ, народний депутат Верховної Ради:

— Треба подивитись на історію цієї ситуації в цілому. Згідно з міжнародним правом Україна не несе жодних зобов’язань і відповідальності за дії, які відбуваються на анексованій території Криму. За все це відповідальна Росія. Тому шантажувати Україну щодо постачання води в Крим — це не сумісно ні з здоровим глуздом, ні з міжнародним правом. Звичайно, Росія буде використовувати цю ситуацію для того, щоб доносити кримчанам пропаганду, мовляв, Україні ви не потрібні, Україна вас позбавила води тощо. Свідомі громадяни цю поведінку Росії розуміють і роблять власний вибір. Ми знаємо з ким маємо справу. В Парламентській Асамблеї нещодавно було представлено доповідь під назвою «Гібридна війна» (автор Борис Силевич), який чудово ілюструє ті війни, які тривають зараз і джерелом яких є Росія.

Росія замість того, щоб намагатись вирішити питання з постачанням води, впровадження новітнього обладнання, постійно торгується — випустимо Сенцова, якщо знімете санкції. Якщо санкції залишаться, то ми щось вам обмежимо. І тут важливо, щоб Україна відігравала роль не стільки спостерігача, скільки дієвого учасника. Нам потрібна власна експертна група, яка буде постійно досліджувати, які існують чутливі моменти у РФ. А цих чутливих моментів дуже багато і не треба думати, що це лише у нас існують слабкі ланки по яким б’є агресор. Ситуація з викидами в Армянську доводить це і є лише одним з прикладів руйнівної політики Кремля в Криму. Ми можемо разом з нашими міжнародними партнерами ефективно впливати на РФ, якщо заздалегідь будемо вибудовувати схему поведінки в межах правового поля та історичної справедливості.

Іван КАПСАМУН, Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: