Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Дніпропетровська облрада — коаліція без Опоблоку

Експерт: «Нова система виборів зовні хоча і змінила політичну мозаїку, але не торкнулася основ»
17 грудня, 2015 - 13:26
ФОТО 112.UA

Це сталося, не дивлячись на те, що «Опоблок» має найбільш чисельну фракцію. Як відомо, в результаті місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня, у Дніпропетровську обласну раду пройшли представники семи політичних сил. Найбільшу підтримку виборців отримав «Опоблок», який набрав 33,82% голосів і відповідно 45 місць у депутатському корпусі. «УКРОП» отримав 25 місць в облраді, БПП — 14, ВО «Батьківщина» — 9 мандатів, у «Самопомочі» та Радикальної партії — по 8 депутатів. Проте, «Опозиційний блок», який об’єднує в своїх рядах екс-регіоналів, несподівано залишився «за бортом». Шість інших партійних фракцій заявили про те, що «знайшли спільні інтереси та повне взаєморозуміння». Як результат, лідери фракцій підписали угоду про створення демократичної коаліції. До неї ввійшли депутати від партії «УКРОП», «БПП — «Солідарність», ВО «Батьківщина», Радикальної партії, Об’єднання «Самопоміч» і партії «Відродження».

Під час настановчої сесії обласної ради фракції демократичної коаліції повинні висунути єдиного кандидата на посаду голови облради. За попередньою інформацією, ним повинен стати представник «БПП — «Солідарність», а його заступником — висуванець «Відродження». Все це означає, що вперше за десять років виконавчий апарат облради, яка повністю контролювалася Партією регіонів, буде радикально оновлений.

Зараз «Опозиційний блок» намагається зберегти вплив у міській раді Дніпропетровська. Не дивлячись на те, що лідер «Опоблоку» Олександр Вілкул зазнав поразки на виборах міського голови, його соратникам удалося отримати 25 мандатів у міськраді. Друге місце здобув «УРОП» — 21 депутат. В умовах фактичної рівноваги сил у міськраді велике значення має позиція невеликих фракцій від партій «Громадська сила» (7), «БПП — «Солідарність» (6), і особливо «Самопомочі», яка має всього п’ять місць. Міському голові, «укропівцю» Борису Філатову, вдалося заручитися підтримкою «БПП — «Солідарність»  і, в принципі, «Самопомочі». Проте, її міське керівництво веде політичну гру, заявляючи про те, що Філатову спочатку належить здати мандат народного депутата України. А оскільки у Верховній Раді не квапляться виносити це питання на порядок денний, процес створення демократичної коаліції немовби завис у повітрі. Сам Філатов вважає, що патова ситуація виникла як результат закулісних інтриг лідерів «Опозиційного блоку» і «Громадської сили». Його супротивники не втрачають надії збити «свою» більшість у міськраді, щоб мер залишився без підтримки і вступив у перемови про роздачу «хлібних» посад.

Тим часом, практично визначилося розставляння сил у восьми міських районних радах Дніпропетровська. Для «Опозиційного блоку» картина тут також невтішна. У трьох райрадах — Бабушкінській, Індустріальній та Ленінській — головами обрані представники партії «УКРОП», у двох — Жовтневій і Червоногвардійській райрадах — від «БПП -»Солідарність». Партія «Відродження» і «Громадська сила» мають своїх представників на чолі Кіровського і Амур-Нижньодніпровського районів. Становище залишається невизначеним лише в районі Самари м. Дніпропетровська, де депутати повинні зібратися для виборів голови вже вшосте.

«На перший погляд, влада на Дніпропетровщині оновлюється. «Опозиційний блок», який сприймають як наступника Партії регіонів, хоча і отримав перше місце на виборах до місцевих рад, але в більшості випадків депутатські коаліції формуються без його участі. Представники «Опоблоку» однозначно контролюють владу лише в окремих містах, наприклад, Марганці, Павлограді, декількох сільських районах. Проте варто звернути увагу на те, що колишні регіонали балотувалися до місцевих рад або на посади керівників місцевої самоврядності не лише від «Опозиційного блоку», але і від інших політичних сил. Тому вони, як і раніше, фактично залишаються при владі. Я б порівняв це з айсбергом. Тому не варто керуватися ілюзіями. Нова система виборів зовні хоча і змінила політичну мозаїку Дніпропетровщини, але, на мій погляд, не торкнулася основ. Адже до цього часу непрозорим залишається висунення кандидатів у депутати, яке знаходиться не під контролем громадянського суспільства, а під впливом керівництва політичних партій та інтересів, які за ним стоять. На даному етапі мені здається важливим не лише те, хто перебуватиме при владі в місцевих радах, але і наявність дієвої опозиції, а також представників громадянського суспільства, які могли б вільно критикувати і контролювати чиновників, що «перефарбувалися», і депутатів», — сказав координатор Дніпропетровського правозахисного центру Василь Сухов.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: