Мовчання іноді говорить більше, ніж слово
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч

«Iнструменти» для Путіна

Важливо, що були обговорені конкретні протидії Росії, а саме — можливість посилення санкцій, — експерт
10 травня, 2018 - 19:05
ФОТО REUTERS

У понеділок Україну відвідає спецпредставник США з питань України Курт Волкер. Про це Президент України Петро Порошенко заявив в німецькому Аахені після переговорів із федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Емманюелем Макрона (interfax.kiev.ua).

Предмет приїзду Волкера і окремої зустрічі лідерів трьох країн в Німеччині — російська агресія проти України, яка триває вже п’ятий рік. «Ми знаємо, що для розв’язання міжнародних конфліктів часто потрібно багато часу, але ми будемо і надалі докладати зусиль для того, щоб забезпечити суверенітет і територіальну цілісність України», — заявила Меркель у своїй промові на честь лауреата премії Карла Великого 2017 року — президента Франції Еммануеля Макрона.

Причина самої проблеми і її затягування — стара. Нещодавно спецпредставник США у відповідь на запитання, чи є реальний шанс покінчити з війною на сході України в нинішніх обставинах, вже заявляв: «Думаю, так, якщо президент Путін захоче. Я вважаю, що рішення за Росією. Немає ніякого внутрішнього конфлікту, немає підстав для громадянської війни, немає жодних причин для бойових дій, окрім присутності російських військ».

Як витурити війська агресора з окупованих територій частини Донбасу?

«Ми чітко заявляємо, що росіяни повинні підтримати проект резолюції, де була б чітко зафіксована «дорожня карта» з урахуванням Мінських домовленостей і з урахуванням миротворців, і це має бути включено в рішення Ради безпеки ООН. Це для нас абсолютно ключова позиція», — заявив Порошенко.

«Ми ретельно обговорили можливі наші кроки, «дорожню карту» імплементації Мінських домовленостей з обов’язковим елементом використання миротворців», — додав Порошенко, підкресливши, що, як показує практика, компонент безпеки Мінських домовленостей «неможливо виконати без повноцінної миротворчій місії на окупованому Донбасі». За його словами, Меркель і Макрон підтримали цю позицію, що раніше зробили США.

«18 і 23 (травня) відбудуться зустрічі з Путіним у Ангели Меркель і у Еммануеля Макрона. Ми чітко погодили і скоординували ті кроки, той порядок денний, які ми повинні зробити для того, щоб найближчим часом провести засідання «нормандського формату». Найбільш ймовірно, це може відбутися в Парижі», — наголосив Порошенко.

З Кримом ситуація ще складніша, адже півострів Кремль не просто окупував, а й анексував. «Очевидно, ми говорили про деокупацію Криму і введення санкцій за незаконне проведення виборів ... Ми координуємо дії, так як санкції щодо імплементації Мінських угод і припинення агресії Росії на Донбасі нерозривно пов’язані з пакетом санкцій за незаконну анексію Криму», — заявив Порошенко.

Після чергової зустрічі Президента України з двома європейськими лідерами можна констатувати, що все це є продовженням довготривалої дипломатичної боротьби, яку із самого початку здебільше спроектували у Москві. Поки значних результатів на нашу користь немає, хоча економічні санкції роблять свою справу, але це не означає, що дипломатичний шлях потрібно відкидати. Тут робота має тривати, єдине — із можливим залученням «будапештського», а не тільки «норманського формату»

«Тут важливо, що напередодні зустрічі Путіна з Меркель і Макроном відбулася «звірка годинників» між Україною, Німеччиною та Францією, — коментує «Дню» міністр закордонних справ (2007—2009 рр.) Володимир ОГРИЗКО. — Мені здається, що подібні зустрічі потрібно зробити постійною практикою. Вони позитивні, адже дозволяють донести до наших західних союзників і партнерів найновішу і найточнішу інформацію з України щодо протидії агресорові і його поведінки. Важливо, що були обговорені конкретні протидії Росії, а саме — можливість посилення санкцій. Це фактично той єдиний інструмент, який може впливати на позицію Путіна. Добре, що обговорювалися питання необхідності реформ в Україні, зокрема створення Антикорупційного суду». 

 

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: