Найбільша і найважливіша частина виховання кожного — це те, що ми даємо собі самі.
Едвард Ґіббон, британський історик, член Парламенту Великої Британії

Iсторія. Глухів. Шанс

«Якщо в місті почнуться докорінні зміни, то вони поширюватимуться й далі — на східні терени України», — місцевий історик Віктор ЗАЇКА
19 жовтня, 2015 - 19:46

«День» продовжує докладно вивчати ситуацію в гетьманській столиці на Сумщині — Глухові, де триває передвиборча битва представника відомого українського роду Мішеля Терещенка з багатолітнім місцевим «смотрящим» Андрієм Деркачем і його ставлениками. Звичайно, в об’єктиві нашої уваги — вся країна, яка готується до місцевих виборів. І для багатьох міст — Дніпропетровська, Черкас, Херсона, Маріуполя... — властиві одні й ті ж риси передвиборчих баталій: модернізована «ширка», політичні «договорняки», «брудні технології», підкуп виборців, нереєстрація партій і кандидатів, використання адміністративного ресурсу тощо. Тобто всі 24-річні «надбання» української електоральної системи в кланово-олігархічних умовах. Чого вартий лише той факт, що нинішній склад Центральної виборчої комісії, по-перше, призначався ще за часів президентства Януковича, а по-друге — головне, його повноваження закінчилися ще в червні 2014 року. Але фактично єдиний шанс для влади показати, що вони не є спадкоємцями старої системи — реагувати на брудні порушення. Пане Охендовський, можливо, вже час звернути на них свою увагу?

«КОЛИ ПРИЇЖДЖАЮ В ЄВРОПУ, Я РОЗПОВІДАЮ, ЩО НАД ПРАХОМ МОЇХ ПРАЩУРІВ ПОБУДОВАНО СОБОР — У ЄВРОПІ ТАК ХОВАЛИ ЛИШЕ КОРОЛІВ», — МІШЕЛЬ ТЕРЕЩЕНКО

Глухів привернув нашу особливу увагу саме через символізм ситуації та історичний контекст, у якому відбувається боротьба конкурентів. В місті все більше загострюється протистояння: нащадка українських аристократів-меценатів — спадкоємця «чекістів-олігархів». Його результати є важливими не лише для Глухова, а для всієї України.

Щоб на власні очі побачити характер в місцевих баталій, минулої неділі журналісти «Дня» відправилися в Глухів. Саме місто має потенціал бути красивим, але, вочевидь стараннями місцевої влади його доведено до вкрай поганого становища. На фоні прекрасних історичних будівель та храмів, засліплює сіре сьогодення — зруйнована інфраструктура, неохайні будинки та абияк облаштований центр міста. Складається враження, що міські керманичі забули про історичне значення міста.

ЛИШЕ ПИЛЬНА УВАГА ДО ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ З БОКУ ЗМІ, ДЕМОКРАТИЧНИХ ПОЛІТИКІВ ТА МІЖНАРОДНОГО СПІВТОВАРИСТВА МОЖЕ УБЕЗПЕЧИТИ УКРАЇНУ ВІД ОСТАТОЧНОГО ВІДНОВЛЕННЯ КЛАНОВО-ОЛІГАРХІЧНОЇ СИСТЕМИ

18 жовтня у Глухові відбулося Народне віче на підтримку кандидата Мішеля Терещенка. Захід проводився в центрі — біля пам’ятників композиторам Дмитру Бортнянському та Максиму Березовському. Хоча, віче заздалегідь і планувалося на відкритому повітрі, але показово, що через протидію влади вулиця — фактично стала єдиним місцем, де Мішель Терещенко має змогу зустрічатися із виборцями. В приміщеннях, як наприклад, Будинок культури — йому забороняють це робити. Ганебно, адже саме пращури Мішеля Терещенка звели там десять історичних будівель, а центральну вулицю міста названо на честь Терещенків.

У недільній події взяли участь провідні демократичні політичні сили, які підтримали кандидатуру Мішеля Терещенка на посаду глухівського мера. На зустрічі із кандидатом та його прибічниками прийшло декілька сотень містян. Весь час між людьми можна було почути розмови та згадки про те, як місцеві чиновники організовували за гроші автобуси людей на «Антимайдан», про їх зв’язки із Партією регіонів, Андрієм Деркачем, про кумівство та шалену корупцію.

НА ВАЖЛИВУ ДЛЯ ГЛУХОВА ПОДІЮ ЗІБРАЛОСЯ БАГАТО УВАЖНИХ СЛУХАЧІВ

«Звичайно, про це всі вже давно знали й розуміли, — коментує «Дню» екс-головний редактор муніципальної газети «Народна трибуна» Андрій Коваленко, якого минулого року звільнили з газети після публікації інформаційної статті про підтримку Євромайдану глухівчанами».

На недільному віче виступив і представник місцевого осередку партії «Свобода» Віктор Рещетняк. Він же висловив підтримку з боку глухівської «Свободи» Мішелю Терещенку. Достойник вчинок. «На жаль, штаби, які стоять вище не розуміють, що позиція місцевої громади і штабів відрізняються», — зазначив він.

Коментуючи ситуацію, депутат Глухівської міськради, старший викладач кафедри історії ГНПУ Віктор Заїка зазначив: «Свіжий погляд та мислення нового, нерадянського типу, моральність ставлення — от чому я вирішив підтримати Мішеля. Коли він тільки звикав до життя в Україні, однією з його ключових фраз була такою: «Коли я приїжджаю до Європи, я розповідаю, що над прахом моїх пращурів побудовано собор — у Європі так ховали лише королів». За ним стоїть слава його роду. Все це веде людину, складає основу його стрижня. Якщо докорінні зміни почнуться в нашому місті, то вони перекинуться далі, особливо тут, на східних теренах України. Якщо на Луганщині та Донеччині просто відбувалася заміна населення, то в нашому регіоні, можливо, саме місцеві жителі були русифіковані найбільше».

Ще один столичний гість Глухова Віктор Кривенко, виступаючи перед громадою наполягав на тому, щоб люди забезпечили високу присутність та підтримку Мішелю Терещенку: «Владі дуже важлива пасивність громадян — вбити їм в голову, що від них нічого не залежить. Але якби насправді не залежало, всю країну не заповняла б купа політичної реклами. Тому я прошу вас бути активними — це головна мета мого візиту — сказати, що у пана Мішеля є дуже велика підтримка у Києві. Глухів завдяки Мішелю має стати прикладом українського модерного міста — у вас є величезна історія і наша підтримка пану Терещенку. Від громадян потрібно лише прийти на вибори та привести з собою якомога більше знайомих. Це убезпечить вас від фальсифікацій».

І дійсно, сьогодні, після Революції Гідності та під час війни, які продемонстрували надзвичайну пасіонарну активність громадян, саме від їх волі та небайдужості залежить те, що буде у регіонах, які за старою звичкою намагатимуться розділити кланово-олігархічні гравці. Волю та небайдужість мають проявити і політики, які називають себе демократичними та прийшли до влади на гаслах Майдану.

ЗМІ, замість того, щоб своєю увагою роздувати олігархічні політичні проекти, мають звертати увагу на важливі та принципові речі, і саме від їх висвітлення ситуації залежатиме громадська думка. І головне — ситуацію має взяти під контроль і Президент, який обіцяв «життя по-новому» і який особисто вручав Мішелю Терещенку паспорт громадянина України. Набір порушень, які сьогодні ми спостерігаємо по всі країні під час виборчої кампанії, мають бути припинені.

Дмитро КРИВЦУН, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: