Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

Коли інші не зможуть

«Сили спеціальних операцій — це дуже специфічна сфера із широким спектром завдань по забезпеченню оборони держави, яка не висвітлюється публічно», — Олександр КІХТЕНКО
29 липня, 2021 - 19:11
ФОТО АРМІЯINFORM

29 липня в Україні офіційно відзначається день Сил спеціальних операцій (ССО), які є наймолодшою складової Збройних Сил України, встановлений наказом Президента в 2016-му році. Гаслом Сил спеціальних операцій ЗСУ обрано бойове гасло Святослава Хороброго — «Іду на ви!».

Зазначається, що Сили спеціальних операцій — це рід Збройних Сил, який становлять добре навчені та мотивовані військові, здатні вести підривну діяльність в тилу ворога, організовувати партизанську боротьбу на окупованих територіях, звільняти важливих заручників або захоплювати ворогів. До складу ССО входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій.

«За короткий термін у ЗСУ створено якісно новий рід сил, який відповідає світовим стандартам, — написав на своїй сторінці в facebook колишній начальник Генштабу Збройних сил України Віктор Муженко, — Сучасна навчально-матеріальна база підготовки дозволяє напрацьовувати та втілювати в практику передові методики бойової підготовки. Щиро вдячний нашим партнерам за вагомий вклад та підтримку, особливо з США, Литви Польщі та інших країн НАТО, всім хто приклав неймовірні зусилля у створенні потужного компоненту Української армії».

«Вважаю, що ми дуже запізнились із створенням ССО, — говорить «Дню» генерал армії України, голова Донецької ОДА (2014— 2015 рр.) Олександр Кіхтенко, — Цю структуру треба було створювати в 2014-му році. На сьогодні ССО мають бути однією з найсерйозніших сил ЗСУ. І будуватись ССО мають на за таким варіантом, який був прийнятий на базі повітрянодесантних військ з додаванням полків спеціального призначення. За основу створення ССО України треба було брати ССО таких країн як США, Великобританії та Франції, де ця структура дуже потужна та виконує серйозні, відповідальні завдання. Командуючим ССО має бути дуже вагома фігура, яка призначається за представленням Президента та має дуже серйозні повноваження. Сили спецоперацій повинні мати свої складові у всіх видах Збройних сил України, але бути підлеглими одному центру — командуючому ССО. Такий досвід у світі є. Відверто кажучи, мені не зрозуміло чому ми пішли у створенні ССО не за зразком згаданих західних країн. Тоді б вони складали в тому числі альтернативу сухопутним військам. Вони були б не такі чисельні, але краще технічного оснащені і підготовлені, адже в ССО мають служити найкращі підготовлені військові. Але, підкреслю, що ССО — це не лише військовослужбовці. До них мають бути долучені люди різних спеціальностей, в тому числі і журналісти, програмісти та інші громадяни. Це не лише спецназівці, які мають займати 30% від ССО. Тобто це дуже специфічна сфера, яка не висвітлюється публічно, із широким спектром завдань по забезпеченню оборони держави в тому числі для підготовки населення до партизанської війни. На мою думку на сьогодні ССО досить обмежені у своїх можливостях.

Якщо б ми створили ССО в 2014-му, максимум в 2015-му році, то навіть питань обміну полонених в багатьох моментах не існувало. Коли я був керівником ВЦА Донецької області було кілька серйозних ситуацій, коли можна було б звільнити наших полонених без всіляких обмінів та домовленостей, якщо б у нас були ССО на той час. Але на жаль ми в цьому дуже сильно відстаємо і по часу, і по якості проведення реформ. Зміни у нас тривають повільно і це торкається не лише ССО, але й реформ в інших силових структурах таких як Міністерство оброни, МВС, тощо. Часто бачимо, що реформуючи ті чи інші відомства з водою виплескують і дитину позбавляючись професіоналів з досвідом, які мали б виконувати в тому числі функцію плекання нових кадрів. Реформа — це не зовнішня оболонка, яка потрібна для підтримки іміджу, а якісні показники по конкретним напрямкам.

Зауважу, що Росія свої Сили спецоперацій створила в 2013-му році перед вторгненням в Україну. Російські ССО одразу передбачали можливість проведення будь-яких операцій на території інших в тому числі сусідніх держав. Їхній почерк можна було побачити в 2014-му році в тому числі в Слов’янську на Донеччині, коли вони здійснювали специфічні операції, які звичайній людині без підготовки були недоступні. І це був далеко не єдиний випадок використання росіянами ССО в Україні — від Криму до Донбасу».

Як бачимо, спектр завдань, які передбачаються до виконання ССО досить широкий і специфічний, а отже збагнути всю глибину і об’єм відповідальності цієї структури, яка дотична не лише до військових складових оборони країни, пересічному громадянину важко. Для реалізації цих завдань в тому числі необхідно задіяти спеціалістів в багатьох сферах життя. ССО — це сила, яка фактично діє за фасадом інших відомств, коли інші структури з об’єктивних причин не можуть реалізувати специфічні задачі. Враховуючи умови гібридної війни, яку розгорнула Росія проти України, коли для атаки не лише на нашу територію, а й на нашу державність залучені різноманітні важелі, вкрай необхідно нарощувати не тільки паритетні сили, а й можливості асиметричної, неочікуваної для ворога відповіді. ССО в цьому випадку мають бути одним із найбільш дієвих і ефективних секторів оборони країни.

Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: